Sayfa 780/882 İlkİlk ... 280680730770778779780781782790830880 ... SonSon
Arama sonucu : 7050 madde; 6,233 - 6,240 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1.  Alıntı Originally Posted by KADRAJ Yazıyı Oku
    Daha once de yazmıştım. Kar tahminim 1.4 Milyar TL. Geçen seneye paralel şekilde. Gecen senenin hafif üstünde bekliyorum. Brüt 80 kuruş temettü. %60 civari dağıtım olur. Gerisini kapasite artışı için kullanırlar. Yani 50 kuruş civarı net temettü gelir diye düşünüyorum. Sizlerin tahminleri nasıl ortaklar?
    Nokta atışı yaptım sanırım. 😀 Spk mevzuatina göre kar %1-2 oranında değişebilir o da önemli değildir.

Şirketin ihracat rakamlarını olabildiğince yakından izliyorum. İş potansiyeli, verimlilik, büyüme vs her şeyi oldukça iyi. %80'inden fazlasi VESTEL'e ait. Onu fonlamak amaciyla da yuksek temettü dağıtım politikasi var. Aynı şekilde ben de KY olarak bu durumun avantajindan yillardir yararlaniyorum. Bu yılki temettülerle beraber tahminen maliyetim sifirlanacak. Yaklaşık 6 fk olan şirketimiz benim gerçekten 6 yilda maliyeti sıfırlamamı sağladı. Başkasının ne dediğine bakmayın arkadaşlar. Güzel bir portföy kurun ve düzenli alimlar yaparak temettü hedefleyin. Uzun vadeci olun. Ben de şu an %70 Vesbe var. Yalnız %10'unu satıp Vestel ile değiştirmeyi planlıyorum. Vestel'deki kar artışı bu yıl daha büyük. Büyüme potansiyeli daha kuvvetli. Şans vermek lazim. CEO da aynı şekilde temettuye devam dedi. Şu an Vesbenin sermeyesi 1.6 milyar, Vestel'in sermaye ise 350 milyon TL civarinda. Komik ama gercek, sonradan cikan boynuz kulağı geçermiş. Vestel'de 3 beklentim var. Birincisi sermaye artırımı, ikincisi yeni yatırımların artık olgunlaşması, üçüncüsü TOGG'UN etkisi. Bakın bunlardan hiçbiri daha Vestel'in fiyatına yansımadı. O yüzden ona da şans vermek lazım. %10 portföyü yönlendirmek benim için girilebilecek bir risk. Bu yıl da ciddi bir kar dağıtımı yapabilir. Vesbe ise ilk göz ağrım. Vazgeçmem. Bana bi araba aldı. İnşallah bir de ev alır.

Alıntı Originally Posted by chill Yazıyı Oku
    Sn. Kaan ereğli forumunda sizi takip ediyordum, özellikle ters yönde karamsar fikirleriniz bir çeşitlilik ve beyin tokatlama oluyordu, maalesef arkadaşlar değerinizi bilemediler. Hatta sizi savunabilen çok az kişiden biriydim, görüşlerinizi aşırı karamsar bulsam da detaylı ve zaman ayırılmış -özellikle uluslararası- içerikleriniz gerçekten iyiydi. Burada kalırsanız vesbe yatırımcısı çok faydalanır. Size bir kaç kez 26'lardan parçalı girin yazmıştım hatta girmediniz.

Neyse vesbeye gelirsek, kendi adıma 6'lı fiyatlar önemli fırsatlar. Ereğli forumunda uçuyoruz kaçıyoruz, benim maliyet seneye sıfırlanıyor mesela ama 6 senede olabildi bu. Vesbeyi incelediğimde 6'lı fiyatların 3 senede amortize edilme olasılığını çok yüksek görüyorum. Ve o yüzden forumdaki sessizliği yadırgadım. Vesbe şu anda ereğlinin 2019'da 90centlere düştüğü evrede Sn. Kaan. Ama dediğim gibi bunlar benim görüşlerim, herkesin kendi kararı.
    Haklısın. Ben genelde çift yönlü baktığım için, hisse sahibi olup benim gibi davranan dostlar olmadığı için pek sevilmem.
    Düşünsene bir şirkete ortak olmuşsun ve biri gelip hoşuna gitmeyen şeyler söylüyor.
    Karşıt görüş her zaman lazım.

Siz maliyet hesaplamasını yaparken enflasyonu da koyuyorsunuz değil mi?
    Şu yönden sordum. Mesela ereğli 31 lira, vesbe 7 lira. Enflasyon %50 desek, seneye ereğlinin 45tl olması mı, vesbenin 10,5tl olması mı daha olabilir geliyor?
    Diğer bir konu yine enflasyon ile ilgili. Vesbe yoğun ihracat yapıyor ve hem dövizle sattığı için doğal koruması var hem de söz sahibi olduğu için fiyatına zam yapabiliyor. Ama demirçelik sektörü öyle değil. Döviz yükselmesine korumalı ama zam yapamaz. Global fiyata uymak zorunda. Globalde söz sahibi değil, komşu ülkelerdeki rakiplerin baskısı altında kalabilir.

Yazdıklarımın amacı ereğli ile vesbe karşılaştırması değil. 1-Sektörlere global bakış, 2-Yatırım yapılan şirketlerin global gücü, 3-Önümüzdeki 2-3 seneye bugünden bakıp değer artışı öngörüsü

Sn. kalender, Sn. KADRAJ,

Elinize sağlık.

İki konuda yorumlarınızı merak ediyorum.

- Vesbe' nin kendi satış/pazarlama ekibi yok bildiğim kadarıyla. Üretip vestele veriyor. Satışı vestel yapıyor. Vesbe' nin %17, Vestl' in %25'i halka açık. Bu durumda sizce Vestel kârı vesbe' de mi tutmaya çalışır, yoksa kendine mi daha fazla ayırır.
    Bu konuyu ereğli-isdemir ilişkisinde de merak ederiz sürekli. Siz de hatırlarsınız. İsdemirin kendi satışı da var ama en büyük müşterisi ereğli. Duruma göre kârı kendisinde tutar ya da ereğliye bırakır gibi şeyler konuşulmuştu.

- Vesbe ve Vestl' e bakınca vestelin dev borcu var.
    Vesbe net borç/favök: 0.5, net borç/öz sermaye: %23
    Vestl net borç/favök: 1.82, net borç/öz sermaye: %50
    Bu durumda Vesbe, vestelin borcunu azaltabilmesi için elinden geldiğince yüksek temettü verir mi deriz yoksa bir önceki sorumdaki gibi kârı Vestel'e mi bırakmaya çalışır mı deriz

4. İş Yatırım tahminleri dikkat çekici, 2022 için 3.6 milyar kar beklentisi mevcut. Şirketin tarihsel F/K ortalaması 8,5. Mevcut sermayesi 1.6 milyar. Basit hesapla 19.50 gibi bir fiyat çıkıyor bu da kapanış fiyatına göre %180 getiri potansiyeli demek.

Piyasa ya bunu gözden kaçırıyor ya da atladığım bir nokta var.

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...px?hisse=VESBE

Aynı hesabı Arçelik için yapınca, 2022 için kar tahmini 4,6 milyar, F/K ortalaması 12, sermaye 675 milyon. Potansiyel fiyat 83, kabaca %50 potansiyel gözüküyor.

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...px?hisse=ARCLK

Beyaz eşya için 2022 güçlü olacak beklentisi var İş Yatırım'ın. Başka aracı kurum beklentisi paylaşan olursa sevinirim.
    Son düzenleme : xprofessorx; 26-02-2022 saat: 18:06.

5. Sayın kaan bugüne kadar takipmettiğim kadarıyla 4 yıldır bahsettiğiniz şekilde Vestel tarafından Vesbenin kar hakkının yenildiğini görmedim yüksek temettü ile vestelin fonlaması herkesin malumu
    Vesbe üzerindeki baskılardan biriside patronun hisse satışı yapabileceği

Alıntı Originally Posted by xprofessorx Yazıyı Oku
    İş Yatırım tahminleri dikkat çekici, 2022 için 3.6 milyar kar beklentisi mevcut. Şirketin tarihsel F/K ortalaması 8,5. Mevcut sermayesi 1.6 milyar. Basit hesapla 19.50 gibi bir fiyat çıkıyor bu da kapanış fiyatına göre %180 getiri potansiyeli demek.

Piyasa ya bunu gözden kaçırıyor ya da atladığım bir nokta var.

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...px?hisse=VESBE
    oyna devam. pozisyonda bir şey yok.
    audentes Fortuna iuvat

Alıntı Originally Posted by YİĞİT Yazıyı Oku
    Sayın kaan bugüne kadar takipmettiğim kadarıyla 4 yıldır bahsettiğiniz şekilde Vestel tarafından Vesbenin kar hakkının yenildiğini görmedim yüksek temettü ile vestelin fonlaması herkesin malumu
    Vesbe üzerindeki baskılardan biriside patronun hisse satışı yapabileceği
    Sn. Yiğit,

Şu "patronun/ortağın hisse satma" olayı beni çıldırtıyor. Alkım' da da oldu bu. Neden satıyorsun arkadaş??
    Paraya ihtiyacın varsa kredi çek sayın ortak. Bu enflasyonda kredi sudan ucuz.
    Ülkemizde enflasyon patlamış, reel faiz ultra negatif. Birikimlerin değerlendirilmesi açısından hisse senedi öne çıkmış ama sen sahip olduğun şirketin hissesini satıyorsun. Üstelik çok önemli yatırım hamleleri yapmışsın ve parsayı toplaman yakın.

Şirketine mi güvenmiyorsun, yoksa bize "aklımız karışıp satalım" diye tuzak mı kuruyorsun.

8. Vesbenin halka açıklık oranı son 1-2 yılda arttı, ama hâlâ büyük çoğunluğu Vestelde, o yüzden temettü dağıtımı ile ilgili bir değişiklik olmaz, yüksek oranda temettüye devam eder inşallah. Yalnız devam eden yatırımları nedeniyle 1-2 yıl temettü oranı düşebilir.

Geçmiş geleceğin aynasıdır derler. Son yıllarda Arçeliğin net kâr marjı yaklaşık %4-8 aralığındayken, Vesbede bu oran yaklaşık %7-14 arasında değişmiş ki gayet makul bir oran. Önceki yıllarda Sn. Yiğit'in de dediği gibi bir hak yenmesi yok gibi görünüyor, satışı Vestel yapsa da Vesbenin kârı vesbede kalmış.

Genel olarak Koç veya Oyak grubu hisselerinde olduğu gibi yüksek bir piyasa fiyatlamasını beklemiyorum ama geçen yıl söylendiği gibi Vestel de eğer bundan sonra temettü vermeye devam ederse bu her iki hisseye de piyasanın bakışını ve fiyatlamalarını değiştirebilir. Böyle bir durumda yatırımlardan sonra hisse başına 15-20 cent civarı bir kâr ile 1,5-2 $ civarı hisse fiyatının görülme ihtimali bence az değil.

Sayfa 780/882 İlkİlk ... 280680730770778779780781782790830880 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •