Sayfa 781/1002 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831881 ... SonSon
Arama sonucu : 8009 madde; 6,241 - 6,248 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XII

Tabi hesabı şöyle yapın.Maaşınız seneye 12 bin oldu ama gerçek enflasyon yüzde 40 aslında siz yüzde yirmi dayağı yediniz.Aslında bugünün 8000 lira gelirli adamlarının hayat seviyesine düştünüz.Maaş 12 bin oldu ama siz bir kategori aşağıdasınız gibi.

2.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Misal bu yıl 10 bin liralık bir adamsınız ,seneye 7500 sonraki yıl 6000 sonra 4500 oldunuz.Bu on bin gelirinizin çakma enflasyona göre değil de reel anlamda sabit kaldığını varsayıyorum,bir düşünün üç yıl sonra bugünün 4500 liralık alım gücüne düşerseniz hangi harcamanızdan kısıp da bu düşüşü tolere edeceksiniz,hayat kaliteniz ne hale gelir,bakın üç yıldan sonrasına gitmedim bile.5 yılda açlık sınırına dayanır insan mazallah.Bugün 10 bin eve para sokan aile de baya baya iyi bir ailedir genel ortalamada.
    Kimse kusura bakmasında maaşlı kesimde kendini kullandırtmasın bir zahmet. Yazılım mühendisi baldızım geçen bizde kaldı. Aldığı maaş 5 bin . Tüm işler şirkette elinden geçiyor. Dedim ne kadar zam aldın , %15 dedi ocakta. E son 3 ayda herşey %20 zamlandı hiç fark almadın mı, yok dedi özel sektörde asla zam yapmazlar dedi.ancak sattıkları hizmete son 3 ayda %30-40 zam yapmışlar bile. Ki bende işverenim ve yaptım yarı yılda zammı. Sonuçta sattığım ürüne de hammadde vs arttıkça zam yapmak zorundayım. Dedim ptesi git konuş maaşıma % 20 zam istyorum bakalım ne diyecekler . Direk yapmış şirketi zammı çıkmasın diye.
    Halen devletin açıkladığı oranda zammı alıp çok şükür diyenlerde suçu kimsede aramasın.

Sn sugosu baldızınız yazılımcı.Çok özel bir meslek çok özel bir örnek.Vazgeçilebilir adamlar vardır vazgeçilemez adamlar vardır.Yarın sizin şirketten biri kapınıza dayansa ekstra bir yüzde 20 zam daha istese adama bir bakarsınız,kafanız otomatik olarak hesaba başlar ben bu adamı işten çıkarsam aynı paraya yeni adam bulabilirmiyim bu iş bana kaç paraya mal olur hemen olayın getir götür hesabına başlarsınız.Neden çünkü siz de patronsunuz.Ama kapıya ekstra zam için dayanan adamı bir kere kafanızda kesin mimlersiniz,çünkü artık kapınıza maaş için dayanılabilir bir patron olmuşsunuzdur,diğer çalışanlarla ilgili ücret politikanız da tartışılabilir olmuştur falan.O işler öyle kolay değil,hele özel sektörün son halinde hiç kolay değil.

4.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn sugosu baldızınız yazılımcı.Çok özel bir meslek çok özel bir örnek.Vazgeçilebilir adamlar vardır vazgeçilemez adamlar vardır.Yarın sizin şirketten biri kapınıza dayansa ekstra bir yüzde 20 zam daha istese adama bir bakarsınız,kafanız otomatik olarak hesaba başlar ben bu adamı işten çıkarsam aynı paraya yeni adam bulabilirmiyim bu iş bana kaç paraya mal olur hemen olayın getir götür hesabına başlarsınız.Neden çünkü siz de patronsunuz.Ama kapıya ekstra zam için dayanan adamı bir kere kafanızda kesin mimlersiniz,çünkü artık kapınıza maaş için dayanılabilir bir patron olmuşsunuzdur,diğer çalışanlarla ilgili ücret politikanız da tartışılabilir olmuştur falan.O işler öyle kolay değil,hele özel sektörün son halinde hiç kolay değil.
    tanidigim 100 tane patron calisanina 500 tl zammi eli titreyerek yaparken aramizda ki muhabbetlerde gecen konular genelde audi mi alayim mecedes mi. su an ozel sektor devamli fiyat guncelliyor.tabi ben cevremdekileri biliyorum,gida ambalaj sektoru,pastaneler,cafeler vs.

5. Son 1 saattir TEB internet sayfasını açamıyorum. Hata bende mi dedim ama 2 ayrı telefondan da denendi açılmıyor. Bu konuda bilgisi olan var mı ?

6.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Son 1 saattir TEB internet sayfasını açamıyorum. Hata bende mi dedim ama 2 ayrı telefondan da denendi açılmıyor. Bu konuda bilgisi olan var mı ?
    teb.com.tr bende de açılmadı

7. Özel sektör çalışanları genel de kamuda çalışanlara yapılan zamları gereksiz bulurlar. Oysa gerçek olan ; sabit ücretle çalışan tüm kesime yapılan zam esnafa can suyudur. Sabit ücretli, aldığı zam ile zaten tasarruf yapamaz. Hükümet iş adamlarına, esnafa vb. düşük kredi - destek vereceğine çalışanlara iyi zam yapsa , bu insanlar alamadığı ürünleri alacak, binemediği otomobile binecek, gidemediği tatile gidecektir. Böylece para gerçek manada çark içine girmiş olacaktır.

8. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 781/1002 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831881 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •