Sayfa 782/1000 İlkİlk ... 282682732772780781782783784792832882 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,249 - 6,256 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,147
    Benim gordugum dunya orneklerinde su oldu.
    Odemeyecegim demez hic kimse.
    Odeyecegim param olunca der.
    Alacaklilarla masaya oturur.
    Der ki size bu alacaklariniz icin su onerim var.
    Mesela kuponlari oderim ama itfasi geleni 5 senelik yeni eurobondlarla degistiririm.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

borçlanma döndüğü sürece bizde moratoryum riski olduğunu düşünmüyorum. Bizde şu anda büyük bir cari açık sorunu yok. Emtia ihracatçısı olmadığımız için buradaki sert fiyat hareketleride bizi etkilemez. Dövizin büyük bölümü vatandaşta olduğu için oda sorun arz etmiyor.
    Zaten biz eurobond’da parayı riskten kazanıyoruz. Cds primimiz düşük olsa bu faizleri alamazdık. Şu anda bu topicte in cin top oynardı.

Daha imf var oraya gitmedik bile.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Ben de simdi sunu merak ettim, hani deniyor ya ulke borclular ile masaya oturur, pazarlık yapar,
    Burada bizim gibi kucuk yatırımcının durumu ne oluyor, sonucta benim elimdeki 3 5 bond icin kimse beni muhatap alıp konuşmayacak, büyükler için alınan karar benim için de mi geçerli olacak, yoksa ben onunla el sikistim diyip sadece ona mi verecek parasini,

4. Default riski ile ilgili olarak Lubnan'in durumuna biraz bakmistim. Durum ic acici degildi.

Ozetle, Lubnan'in Mart 2020'de, 30 milyar dolarlık Eurobond'un temerrüde düşmesinden beri borcun yapilandirilmasi icin buyuk firmalar bir grup kurmus ve Lubnan'a bastiriyorlar. Yerel ve yurtdisi kisi ve firmalarin alacaklari halen askida.

Mart 2021'de devletin Venezuela orneginde oldugu gibi hic odemeyecegine dair karamsar haberler yapilmis.

https://www.forbes.com/sites/debtwir...h=24f077da4eb9

Eylul 2021'de, nihayet yeni bir hükümet kurulmuş ve hukumet, toplam 90 milyar USD'lik borcun yapilandirilmasi icin hem IMF hem de Lübnan'ın kreditörleriyle müzakereleri sürdürme sözü vermis.

https://www.bloomberg.com/news/artic...-restructuring

Aralik 2021: Subat 2022 gibi IMF ile anlasilacagi umuluyor.

https://www.arabnews.com/node/1989781/business-economy

5. Eurobond tabiki riskli olduğu için fiyatlaması da bu ölçüde olabiliyor. Bu nedenle benim portföyümde %20 civarında ağırlığı var. Risksiz enstrumanların getirileri de ortada.
    Kendi adıma bundan sonra gelecek eurobond kuponlarını bir süre yurt dışı borsalarda etf olarak değerlendirmeyi düşünüyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

6. Dun twitterda paylasilmisti. Boyle bir durum da var.

7.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    Hocam bası bonoların min işlem tutarı düşük ama min işlem tutarı 200k olup da 5k emir girilen bonolar gördüm ben de sizin gibi. Almayı denemedim onları. Ama emir girip bekleyince genelde biraz daha uyguna aldım bir kaç tane deneme amaçlı. iş yatırımdan büyük kazık yemişim bunu farkettim. Ünlü co ise nispeten makul fiyata satmış bana geçmişte.
    Burada ki Ünlü co ne ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,147
     Alıntı Originally Posted by aaxxiinn Yazıyı Oku
    Burada ki Ünlü co ne ?
    Becerikli Mahmut'un araci kurumu

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY