Sayfa 786/988 İlkİlk ... 286686736776784785786787788796836886 ... SonSon
Arama sonucu : 7903 madde; 6,281 - 6,288 arası.

Konu: OTKAR - Otokar

1.  Alıntı Originally Posted by exmarine Yazıyı Oku
    hep maneviyat be kardeş.....biraz da maddiyata çevirmesi lazım
    Güzel kardeşim adamlar bu sene otkardan kimseye ekmek yok diyor.. Ne diye moralini bozuyorsun... Martta temettünü al geç.. Her an her saniye takip edilecek bir hisse değil bu.. Belki marjlar daraldığından, belki yeni sipariş yoktur almıyolarsa vardır sebebi..

2. 1-2 liralık marjda 300 bin lota yakın işlem oluyor. Uzun süredir de 336 liraya sabitledi fiyatı. Yaklaşık 1 yıl önceki fiyatı 133 liraya sabitlediği dönemdeki hareketi incelerseniz çok benzer o dönemde de 133-147 aralığında çok uzun zaman geçirmişti. İzleyelim bakalım yukaıya atabilecek mi kendini. Ben olumlu düşünen taraftayım fakat gitmeyince de gitmiyor her yer giderken bistte yeni zirveler gelirken hisse fiyatının yatay seyir izlemesi yatrmcıların sabrını yeterince zorluyor

3. Şirketin mevcut 9 aylık karına bakınca zaten geçtiğimiz yılın 9 aylık karının yüzde 50 den daha fazla üstünde. Ekim satışlarında 48 zırhlı var nerdeyse çoğu çeyrekte açıkladığı 3 aylık bilançolardaki zırhlı sayısını tek bir ayda satmış durumda. Otobüs tarafında herkesin bildiği teslimatı bekleyen siparişler var , zırhlı kısmında tahminim yaklaşık 70 milyon dolar civarı bakiye sipariş kaldığınyönünde. Bu zırhlı bakiyesi bize bu çeyrekte fazlasıyla yeter. Yeni sipariş henüz gelmemiş olabilir fakat bi süre gelmese de çok sorun görünmüyor bence

4. Citi'de takasda azalma gözüküyor,
    Citi'nin sattığını yatırım fonları, ak ve teb karşılıyor gibi yani takasta karışık anlaşılamıyor ya.

Yani tek elden işlem yapılıyor gibi gözüküyor yada ben taraflı yorumluyorum bilemedim.

Bir haber gelmesi gerekiyor gibi düşünüyorum yada haber gelecek diye bu durumdayız bilemedim.

Grafikte ise yükselen üçgen gözüküyor 350/351 üzerinde hareketlenir gibi ancak yeni ath için bilmiyorum işte sanki birşeyler lazım.

5. Şirketin son 3-4 yıllık yılsonu kar artış oranı ortalaması yüzde 70 gibi çok iyi bir oransa eğer bu artışa en büyük katkı sunan anlaşma 2017 de yaptığı bae anlaşmasıdır. Şirket tek bir imzayla 4 yıllık agrasif büyümeyi garanti altına aldı o dönemde . Evet bu anlaşmanın birinci fazı benim değerlendirmeme göre bitti. Bitmesi sıkıntımıdır. Aksine daha büyük bi anlaşmanın yaklaştığını gösterir ki bu anlamda şubatta aljasoor ve nımr rabdan üretim hattı kurulması için anlaşma yapmışlar. Zaten bu adamlar bizim armadan memnun kalmasalar ilk 100 adetten sonra anlaşmayı feshederlerdi. Yatrmcı ilişkileri faz2 için görüşmelerin devam ettiğini ve olumsuz bir durum olmadığını belirtti. Şirket belkide burdan 3-4 yıl yetecek zırhlı siparişi alma arefesindedir bilemiyoruz. Sadece bae mi? Sadece bae de değil potansiyel müşteri olan ülke çok üstelik kuvvetli ihtimal diyebileceğimiz ülkeler

6. Teknik olarak üçgeni dolduruyor; hacim düşük tamda endeksin ath yaptığı dönemde böyle bir hareketin iki olası sevebi mevcut.
    1: Endeksin bu kadar yükseldiği bir dönemde senin hisselerin yükselmiyorsa sorgulamaya başlarsın ve dökülmeler başlar. Böyle bir dönemde tahtayı tutabiliyorlar ise sahibi çok güçlü ve tek aktör demektir bence.

2: yada gerçekten işler yolunda değildir.

Ben ilkini speküle ediyorum ve ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

Zırhlı tarafındaki sis; Kazakistan anlaşmasının bir türlü gelmemesi; bae tamam mı devam mı tam anlaşılamaması; Afrika işinin sessizliğe bürünmesi; iç pazara tek araç satamama fiyatı hakkıyla baskılıyor.

Mevcut fiyatta şaşırılacak bir şey olmadığı kanaatindeyim.

Saygılar.

7. Burada umut tacirliği yapma hayal satma gibi bir derdim yok. Çünkü hemen yükseliversin satayım sonra düşsün alttan yerine koyayım gibi bi kaygım hiç olmadı olmayacakta. Otokar dışında da nerdeyse hiçbir başlıkta yorum yazmıyorum. Yazmama sebebimse birgün bu hisseleri iyi karla satma düşüncesiydi. 40 lirayken ttrakta, 50 lirayken fordda 80 lirayken tüpraşta, 20 lirayken tofaşta 8 lirayken ereglide, bölünmeden öncede 70 lirayken jantsada 1-2 paylaşımım dışında hatrladığım yazım yoktur. Otokarın fiyatı yakın gelecekte düşer çıkar piyasanın spekülatörün bileceği iş fakat bu şirket mevcut piyasa değeri kadar tek anlaşmada sipariş alabilecek potansiyelde bir şirket. Üstelik bu tür bir anlaşma çok da uzak bir zaman dilimini göstermiyor. Böyle tek bir anlaşma da değil en az 3 orta büyük anlaşma günümüzden başlayarak 2022 yılı sonuna kadar açıklanmasını muhtemel. Tabi buralarda yazılıp çizilenle hisse alıp satıp satmamanız dileğiyle. Olurda işler ters gider şirkette olurda sektörü baskılayan gelişmeler olur da beklenmedik bir kriz çıkar fiyat çok düşer bilemeyiz. Yarını kimse bilemez. Yatrm tavsiyesi değildir

Sayfa 786/988 İlkİlk ... 286686736776784785786787788796836886 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •