Sayfa 791/1312 İlkİlk ... 2916917417817897907917927938018418911291 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 6,321 - 6,328 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Bu başlık hisse.net 'deki en ilginç başlıklardan biri. Burası bir yatırım forumu. Kapitalist sistem içinde insanlar, yasalar dahilinde mevcut imkanlardan seçerek yatırım yapıyor. Fakat genelde 'gayrimenkul yatırımı konusunda nasıl yatırım yapılır, fırsatlar nelerdir'den çok ; gayrimenkul yatırımı etik mi değil mi? hatta gayrimenkul yatırım mı değil mi? bunlar konuşuluyor. Tabii ki bunda bir sorun yok, hatta eğitimli kesimin gayrimenkule bakış açısını yansıtması açısından faydalı.

Bilimsel bakacak olursak en çok getiri getiren yatırımlar kesinlikle borsa yatırımları. Fakat bu sonucu elde edebilen, psikolojisini yönetebilen insanların oranı % 3 gibi. Bilmek, konuya hakim olmak yetmiyor, insan doğasına aykırı yönde bir psikoloji geliştirmek istiyor. Şahsen ben bunu beceremiyorum. Gayrimenkul yatırımı daha kolay, daha az başağrıtıcı geliyor. Gece gündüz piyasa takibi yok, portföyünüzün anlık iniş çıkışından etkilenme yok.

Yıllarca sadece gayrimenkul yatırımı yapmıştım. Beş sene önce biraz dengeleyeyim diyerek bazı gayrimenkulleri satıp çeşitli fonlara ,Bıst'e ve S&p'ye yatırım yapmaya başladım. İnanın kiracı ile, tadilat ile uğraşmak çok çok daha kolay. Sermaye piyasalarında para kazansanız ayrı dert, kaybetseniz ayrı dert. Anlık kazançlar ile gereksiz heyecanlar duyup hayaller kuruyorsunuz, anlık kayıplar ile yine gereksiz bir moral bozukluğu duyuluyor.

En ideali hepsinden oluşan bir portföy kurabilmek sanırım. Böyle bir portföyün oranını da tartışırsak sevineceğim. Bence ideali şu olabilir ;

% 40 gayrimenkul
    % 30 Hisse senedi
    % 30 nakit (eurobond)

Fikirler için şimdiden teşekkürler
    Yabancı kaynaklarda yaşınız genç ise hisse senedi ağırlıklı portföy olsun diyor bencede makul. Hatta formül basitçe 100-yaş diyebiliriz. 30 yaşındaysan %70 hisse 60 yaşındaysan %40 hisse. Onlar kalanını tahvilde değerlendirin dengeleyin diyor. Bizde tl tahvil işi pek mantıklı değil. Onun yerine eurobond tahvili mantıklı olur. Yine onların portföy önerisinde gayrimenkul ve altın olmuyor ancak bizim gibi ülkeler için ne olur ne olmaz bence bulunmalı. %5-10 arası fiziksel altın tutulması taraftarıyım. Ülkenin batması sermaye kontrolü vs karşı tedbir amacıyla. Bir tane evin olsun özellikle kendi yaşadığın ev psikolojik olarak çok rahat edersin. Yatırımdan ziyade psikolojik etkisi çok olur. 2. ve daha fazla ev yatırımdan ziyade servet koruma aracı olarak düşünürüm. Yanlışta görmem. Bu ülkede servetini paranı korumak bile büyük başarıdır bence.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Herkes seçtiği yolda kendince kazançlı aslında.
    Kiralık bir dükkana mesela bir mobilyacı açılır.
    Mobilyacı mobilya işini tercih etmiştir, onu bilir, oradan kazanır.
    Ama dükkanın mal sahibi kalkıp da oraya kendisi mobilyacı açmaz. O işten anlamaz. Dükkanın mal sahibi emlaktan anlar, emlaktan kazanır.
    Herkes sermayesini bildiği işe yatırıyor, ama birileri hep "sen yanlış yaptın, sen cahilsin, sen şunu yapmalıydın, bak yahudi şöyle yapıyor sen ondan iyi mi bilecen" diye akıl vermeye kalkıyor.

Ben kimseye "gel sen de bizim gibi bol bol ev alıp kiraya ver" demiyorum.
    Ama bazıları insanların "oturacakları evi" bile almasına düşman.
    Bazıları ise benim ikinci evi almama düşman.

Hayırdır ya?
    Sahsen matematikten, ekonomiden anlayan takimdanim (arkadasin tabiriyle). Yani hisse yatirImlarimiz (esimle) %40 üstüdür.
    Kiraya vermek icin emlak tercih etmem, ama 2'den fazla emlagimiz var (TR ve GER'de). Kiralik olayi bana göre degil ve sikintili buluyorum. Ancak zamaninda alinmislar, yoksa hisseciyim.
    Ancak 2010 yilinda sak diye portföyüm 3/4 ile 10 dakikada alabilecegim daireyi simdi portföyümün (iyide artti bana göre) tamamiyla bile alamiyorum (Münih'te).

Hepimizin yatirim tarzi degisik. Tavsiye verilir belki, ancak kimseye senin yatirim "aptallik" vs denilmez.
    Kim nasil yatirim yapiyorsa öyle mutlu olsun. Yeter ki yatirim yapsin.
    Anglosakson dünyasi disindaki ülkelerin cogunda hisseye yatirim orani %10-15 i gecmez.

Konut satışları düştükçe konut üretimi düşer. Piyasda krrwdiler açılıp faizler düşerse bu defada konut açığı oluşacağından mevcut konutlar uçar.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Evet bir de o çelişki var.
    Sattığı evler en az 10 milyonmuş, ama betona para bağlamanın yanlış olduğundan bahsediyor.

Yapsana o zaman 2'şer milyondan 5 tane ev.
    Niye 10 milyonluk yapıp milli serveti betona bağlatıyorsun?

Çelişkiler çelişkiler..
    Yerine göre çünkü.
    Düz hesapta devam et sen.
    Ben dogru bildiğimi paylaşmaya devam ederim.Ben kimseye enayi vs demedim başka bir pencereden bahsettim itibarsızlaştırma söylediklerimi.
    Bizim gayrimenkul oranımız iş hacmimizin yüzde 10 u.
    İşyeri veya şirket inşaası üzerine iş yapıyoruz.
    Şimdi size kalkıp da ekonomi dersi verecek halim yok.
    Müteahhitler yaptıkları evi kiraya vermiyor yapıp satıyorlar.Siz yatırım olarak almaya devam edin.
    Kaldı ki bir ev anlaşılabilir ikinci evden itibaren gerek yok diyorum.
    İhtiyacı emlak olan öğrenci tayin alanlar vs durumunu da bu alanda şirketleşmeler olur rantsız bir şekilde o ihtiyac da giderilir.
    Ben emlak üzerinden rantı doğru bulmuyorum.
    Ama düz mantık düşündüğün için 2 milyonluk ev yap diyip geciyorsun.
    Bakırköy deki ev ile esenyurttaki ev değeri aynı olmayacak elbette ama emlak fiyatlaması 90 lardan sonra ranta dayandıgı için hem sehircilik hem yaşam standartları düştü.
    İhtiyacları yine kurallara yasama standartlar getirerek kaliteyi enerji tasarrufunu akıllı şehir mantıgını yeşil binaları inşa eden şirketler karşılasın barınma temel haktır kişi o şirketlere yatırım yapsın.
    Yoksa ev sahipleri de kiracılar da bu yanlış çarpık anlayısın kurbanı oluyorlar.

Gelelim bana saldırının cevabına işte ben söz sahibi oldugum için gayrimenkul şirketini peyder oey tasfiye ediyorum sanayi imalatı üreten kolumuzu daha da dış piyasaya acıyorum o alanı güçlendiriyorum.
    Rant peşinde koşmuyorum.
    Mesele beton sevdamız.
    Sizin için değil ama burayı okuyan aklı selim bir arkadaşımız varsa acaba haklı mı diye düşünsün diye paylaşıyorum.yanlış da düşünebilirim onu da tartar.
    Bir arkadaşım arazi aldı yeşillikler içinde desim ki imar hakkı var bunun hepsini kullanma 1 ıfak 50 metrekarelik ahşap bina kondur tek kat harcayacagın parayı düşür güneş enerjisi su damlama sistemi vs koy agacların uzun süre az tüketimle beslensin.Tani ki kanul etmedi 400 binle yapabileceği normal ortalama bir yer 1.5 milyona patladı.hala daha inşaatı bitmedi.
    İstanbul da bodrum katlarını ev yapıp insanları oturtuyorlar şehrin ne halde oldugunu bilen bilir zaten.
    Yanlış şeyler var.Bizim ihtiyaclarımızı arttırıp geniş binalarda oturma ihtiyacımız yok.Bunu bir yatırım aracı görerek de kredilerle kira alırım bunu da bankaya öderim mantıgıtla daha cok yıllarımızı kişisel olarak heba etmenin mantıgı yok.
    Bunu izah ediyorum.
    bu eger toplumsal bir bakıs acısı olursa da genel ekonomi zarar görüyor ve bunu besleyemetince de dısardaki zengin araplara gün doğuyor.
    Siz istediğinizi düşünün.İstediğiniz yapın.
    Ben ahlaklı biri olarak dogru olanı aktarmaya çalıştım.
    Herkes zengin refah düzeyinde yaşayacak siye bir şey yok herkesin kendi tercihi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514
    Millete,""Birden fazla Konut almak yatırım değildir"" diyen kişi ile "",inşaat işi ile uğraşıyorum ,10 milyonluk evler satıyorum "" diyen kişi, aynı kişi. .Gel de kıçın ile gülme. .;-)))
    Pintilikten aç gezip, Başı dönmüş, ne dediğini bilmiyor,herhalde.;:-)))))

6.  Alıntı Originally Posted by Kar_Adam Yazıyı Oku
    Millete,""Birden fazla Konut almak yatırım değildir"" diyen kişi ile "",inşaat işi ile uğraşıyorum ,10 milyonluk evler satıyorum "" diyen kişi, aynı kişi. .Gel de kıçın ile gülme. .;-)))
    Pintilikten aç gezip, Başı dönmüş, ne dediğini bilmiyor,herhalde.;:-)))))
    Herkesi kendin gibi oportünist çıkarcı istiyorsun dimi.
    Şark kurnazı seni…

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

7. Ali Ağaoğlu ev inşa edip satınca yatırımcı oluyor da evi alan neden yatırımcı olmasın, di mi?
    Tabiiki siz de yatırımcısınız, bakmayın siz o kıskanç kiracıların dediklerine.

8. Şehirlere göç ve Nüfus artış hızı ile orantılı konut talebi oluşacaktır.Bir mal,ürün, hizmete talep arzdan fazla ise fiyatların doyum noktasına ulaşana kadar yükselmesi doğaldır.

Sayfa 791/1312 İlkİlk ... 2916917417817897907917927938018418911291 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •