Sayfa 794/882 İlkİlk ... 294694744784792793794795796804844 ... SonSon
Arama sonucu : 7050 madde; 6,345 - 6,352 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1.  Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Demek ki bunu da beğendiler ve bugün Vestel i de aldılar hocam
    Vestel de ucuz, ama temettü vesbeden dağıtılıyor, vestel fazla nakdi holding ve enerjiye veriyor, karşılığında faiz alsa da sonuç değişmiyor. temettü dağıtamıyor veya dağıtmıyor.
    nereden baktığımıza göre değişir. ben temettü yatıırmcısyım, o nedenle vesbeyi tercih ediyorum.
    YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by doxa Yazıyı Oku
    Vestel de ucuz, ama temettü vesbeden dağıtılıyor, vestel fazla nakdi holding ve enerjiye veriyor, karşılığında faiz alsa da sonuç değişmiyor. temettü dağıtamıyor veya dağıtmıyor.
    nereden baktığımıza göre değişir. ben temettü yatıırmcısyım, o nedenle vesbeyi tercih ediyorum.
    Üstadim verilen temettü vestel le mahsuplaşmayı da karşılamıyor gibi, bilanco ya detaylı bakmak lazım ama böyleyse yine kücük yatirimciya haksızlık var bize de avans versinler madem.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by coletta Yazıyı Oku
    Üstadim verilen temettü vestel le mahsuplaşmayı da karşılamıyor gibi, bilanco ya detaylı bakmak lazım ama böyleyse yine kücük yatirimciya haksızlık var bize de avans versinler madem.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Haksızlık yok. Vestel ve vesbe birbirilerinden olan alacaklar için birbirilerine faiz ödüyor ve bu faizler gelir tablosuna yansıyor, biz de kardan payımızı alıyoruz.

Borç alacak konusunu 31.12 ye göre değerlendirdik. Ilk çeyrekte ne oldu bilmiyoruz. Kim kime ne vermiş ilk ceyrek bilançoda görürüz. Ayrıca benim varsayımlarım yanlış da olabilir.

Derdimiz üzüm yemek, bağcı dövmek değil. Şirketi büyütsün, karı yazsın ve makul oranda dağıtsın bizim işimiz görülür. %46 kar dağıtım oranı fena değil.

Y.t.d

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Niye bu kadar eksi açtı? Yorumu olan var mı?
    Açıklanan gk ve temettünün pozitif negatif etkisi olmaması lazım

5. temettü yatırımcısı açısından piyasa fiyatı önemsiz bence. Gelecek yıllarda temettü dağıtmaya devam edecek mi asıl soru bu olmalı. bay piyasa bildiğini yapabilir

VESBE döviz bazında geçen yılki favökünü yakalasa 3.700 favök yapar, temettü düşülmüş fiyatla FD/FAVÖK 3,53 olur
    ARCLK döviz bazında geçen yılki favökünü yakalasa 10.800 favök yapar, temettü düşülmüş fiyatla FD/FAVÖK 5,77 olur

aradaki fark: kredbilite farkı, ilişkili taraf riski falan filan, bildiğimiz şeyler

diğer taraftan

ARCLK son 6 yılda 2 defa dağıtmamış (yatırım nedeniyle) 4 defa dağıtmış, ortalama %50 orandan dağıtıyor (kar dağıtım pol %50)
    VESBE son 6 yılda 6 defa dağıtmış ve ortalama dağıtım oranı %60 (kar dağıtım politikası %25)

2 farklı fiyattan aynı sektördeki 2 farklı hisse. yatırımcı risk algısına göre karar verir.

6. %50 kapasite artışı varken eski temettü verimini beklemek saçma olur. Kapasite artışı bittikten sonra yine yüksek temettü dağıtacaktır şirket. Geçen sene de eski yıllara nazaran daha az oranla dağıtmıştı. Bu yıl da aynı şekilde devam ediyor. Yatırımlar bittiğinde hem kar yükselecek hem de kardan pay.

Alıntı Originally Posted by cgknypc Yazıyı Oku
    %50 kapasite artışı varken eski temettü verimini beklemek saçma olur. Kapasite artışı bittikten sonra yine yüksek temettü dağıtacaktır şirket. Geçen sene de eski yıllara nazaran daha az oranla dağıtmıştı. Bu yıl da aynı şekilde devam ediyor. Yatırımlar bittiğinde hem kar yükselecek hem de kardan pay.
    Düşük temettü nedeniyle genel olarak Vesbe' ye bir kızgınlık var. Muhtemelen sahibinden dolayı bir güven sıkıntısı mevcut. Mesela bir Koç şirketi büyük bir yatırım nedeniyle temettüyü kıssa, herkes durumu anlar ve kabul eder.
    Ben düşük temettüyü destekliyorum ama sahibi benim de gözümde hep düşük profilli olacak.

Temettüyü az vermesinin nedeninin yatırımlar olduğunu bugün Kap' a gönderilen not ile de anlayabiliriz.

Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu'nun 13.04.2022 tarihli kararı uyarınca, Şirketimizce 750.000.000,00 TL (YediyüzellimilyonTürkLirası) tutarı aşmayacak şekilde, 5 (beş) yıla kadar olmak üzere çeşitli vadelerde, bir veya birden çok seferde, Türk Lirası cinsinden, yurtiçinde halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara ve/veya tahsisli olarak satılmak üzere, her türlü tahvil, paya dönüştürülebilir tahvil, değiştirilebilir tahvil, finansman bonosu ve niteliği itibariyle borçlanma araçları olduğu aracı olan ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kabul edilecek diğer sermaye piyasası araçları dahil diğer her türlü borçlanma aracı (her biri bundan sonra "Borçlanma Aracı" olarak ifade edilecektir) ihraç edilmesine ve bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu'na borçlanma aracı ihracı başvurusu yapılmasına karar verilmiştir. İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.

8. Sayın Kaan , guzel ifade etmişsiniz. Sahibi düşük profilli kalmaya devam edeceğinden düşük rasyolarla fiyatlamaya devam edecek. Temettü yatırımcısı için toplama anlamında avantaj. Bugünkü bildirimde borçlanma aracı ihracı normal ama hisse senedine donusturulebilir ifadeleri tedirgin edici.

Piyasada güven veren şirket az, hem güven veren, hem büyüyen, hem yüksek temettü verenler de zaten değerinde ve fırsat sunmuyor. Yatırımcı kendi tercihini de buna göre belirliyor.

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 794/882 İlkİlk ... 294694744784792793794795796804844 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •