Sayfa 8/1312 İlkİlk ... 67891018581085081008 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 57 - 64 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by moruk34 Yazıyı Oku
    sarı siteyi gezip göze güzel gelen evleri gördükten sonra hayal kalıyo satın alma işi.
    Döviz topiğindede biri 150.000 e sarı sayfalardan ev topluyordu.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

2. Nezih bir Semt 170m2 1100 kira!! Mersinde bu nezih semt neresi acaba ?

Alıntı Originally Posted by adanalı Yazıyı Oku
    Ben, Mersin'de nezih bir semtte site içerisinde 4 .kat bir daire sordum,brüt 170 m2 ,içi eski,banyo ve tuvalet fena değil, ama geri kalan herşey yenilenmesi lazım. 330 bin istedi en son. Emlakçı arkadaşa sordum sen olsan verir miydin bu 330 u?Ben vermezdim dedi.Sence ne kadar eder burası diye sordum, 230-245 arası dedi.Eee dedim 330 nedir?Bana falanca yerde bundan küçük yere 320 bine sattık ,dedi......Kıstasları bu şekilde.Ha bu arada kiraya vermek için alacaktık,kira getirisi 1000-1100 civarı.
    ....

3.  Alıntı Originally Posted by Culpable Yazıyı Oku
    Nezih bir Semt 170m2 1100 kira!! Mersinde bu nezih semt neresi acaba ?
    Nezih bir semt olsa emin olsa değil 300 e 400 e dahi ev bulamazsınız Mersin'de tabi 100 M2 kutu gibi evlerden bahsetmiyorum.

4. Nezih Gorecelidir . Ona gore Menderes Mahallesi Nezihdir . Baskasina gore Fatih Mahallesi , Bir baska kisiye Fuat Morel
    Soyle ornek vereyim Aros 11 sanirim 12 yillik bir site ve 200 m2 evler Burda fiyatlar 650 gibi hemen 50 metre ilerisinde tek bloklu bir site ayni 12 yillik burasida 170 m2 buranin fiyati 330bin
    Aros 11 de kiralar 2000 2200 ise 330 olan evin kirasi da 1600 1700 dir. Aros 11 in carpani cok cok yuksek ama satilik ilani asilsin ayni gun daireye 5 6 musteri cikar 2 3 gun icerisindede satilir Diger 330 luk daire belki satilmasi 2 3 ayi bulur
    Buralardan yatirimlik daire nadir cikar zaten carpani tatmin etmez . ama Yenisehir tarafinda 80-130 m2 eski binayi alip kucuk bir tadilat ile 140 olmasada 160 170 carpanlar yakalanabilir

Bir diger ornek Tasucu mesela bundan 7 8 sene once nerede bu kiralari gormek simdi adamlar tas evlere bile 2000 kira cekiyorlar yeni orta sinif insaatlarin kirasi 4000 5000 e kadar cikiyor

Mersin emlak piyasasini diger iller ile kiyaslamak yanlis olur burasi farkli bir Dunya
     Alıntı Originally Posted by Vadeci33 Yazıyı Oku
    Nezih bir semt olsa emin olsa değil 300 e 400 e dahi ev bulamazsınız Mersin'de tabi 100 M2 kutu gibi evlerden bahsetmiyorum.
    ....

5.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    iyimiş hocam o fiyatlara toplayabiliyosa

6.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Ayhan nbr 150 ye Türkiye de ev bulursun demişti o arkadaş

7. https://www.bloomberght.com/insaat-m...-artti-2274371

İnşaat maliyetlerinde iki yılın en hızlı artışı

İnşaat maliyet endeksi, geçen yıl aralıkta aylık bazda yüzde 2,68, yıllık bazda yüzde 25,02 artış kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılı aralık ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, inşaat maliyet endeksi Aralık 2020'de aylık bazda yüzde 2,68, yıllık bazda yüzde 25,02 arttı. Böylelikle yıllık bazda 2018 Aralık ayından bu yana en hızlı artış kaydedildi.

Aylık bazda malzeme endeksi yüzde 3,74, işçilik endeksi yüzde 0,20, yıllık bazda ise malzeme endeksi yüzde 30,34, işçilik endeksi yüzde 13,74 artış gösterdi.

Bina inşaatı maliyet endeksi geçen yıl aralıkta bir önceki aya göre yüzde 2,74, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,09 yükseldi.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi Aralık 2020'de aylık bazda yüzde 2,51, yıllık bazda 24,79 artış kaydetti. Söz konusu dönemde bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 3,38, işçilik endeksi yüzde 0,27 arttı.

Aralık 2019'a göre malzeme endeksi yüzde 29,93, işçilik endeksi yüzde 12,96 yükseldi.

Benzer bir not yazmıştım daha önce. Müteahhitlerin her yıl "ev fiyatları uçacak, hemen koşun ev alın" gazlamaları bir yana gerçekten inşaat maliyetlerinde gözle görülür bir artış yaşandığı da bir gerçek. Bugün inşaatına başlayacağımız bir konutu 2-3 sene öncesine göre %40-50 daha pahalıya mal ediyoruz maalesef.

8.  Alıntı Originally Posted by Fabrice Yazıyı Oku
    https://www.bloomberght.com/insaat-m...-artti-2274371

İnşaat maliyetlerinde iki yılın en hızlı artışı

İnşaat maliyet endeksi, geçen yıl aralıkta aylık bazda yüzde 2,68, yıllık bazda yüzde 25,02 artış kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılı aralık ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, inşaat maliyet endeksi Aralık 2020'de aylık bazda yüzde 2,68, yıllık bazda yüzde 25,02 arttı. Böylelikle yıllık bazda 2018 Aralık ayından bu yana en hızlı artış kaydedildi.

Aylık bazda malzeme endeksi yüzde 3,74, işçilik endeksi yüzde 0,20, yıllık bazda ise malzeme endeksi yüzde 30,34, işçilik endeksi yüzde 13,74 artış gösterdi.

Bina inşaatı maliyet endeksi geçen yıl aralıkta bir önceki aya göre yüzde 2,74, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,09 yükseldi.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi Aralık 2020'de aylık bazda yüzde 2,51, yıllık bazda 24,79 artış kaydetti. Söz konusu dönemde bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 3,38, işçilik endeksi yüzde 0,27 arttı.

Aralık 2019'a göre malzeme endeksi yüzde 29,93, işçilik endeksi yüzde 12,96 yükseldi.

Benzer bir not yazmıştım daha önce. Müteahhitlerin her yıl "ev fiyatları uçacak, hemen koşun ev alın" gazlamaları bir yana gerçekten inşaat maliyetlerinde gözle görülür bir artış yaşandığı da bir gerçek. Bugün inşaatına başlayacağımız bir konutu 2-3 sene öncesine göre %40-50 daha pahalıya mal ediyoruz maalesef.
    Bir sokak röportajında kepçe operatörü olan biri söylemişti, Kum bile pahalanmış kum. Allahın kumu.

Hani bazıları diyor ya konut "TL varlık"mış, ekonomi kötüye giderken ev fiyatlarının artması saçmaymış, dövizle altınla otomobille veya benzeri şeylerin fiyatıyla konut fiyatını bir tutmak şaçmaymış. Ötekiler artarken konut fiyatlarının çakılması gerekiyormuş.

İyi de kardeşim, otomobili nasıl ki Türk işçi, sacla, boyayla, plastikle, kabloyla, kumaşla üretiyorsa,
    konutu da Türk işçi, demirle, çimentoyla, fayansla, mermerle, boyayla, kabloyla, ve belki de ithal banyo ve mutfak malzemeleriyle üretiyor.

Evin otomobilden farkı ne?
    saca zam geliyorsa demire de zam geliyor, plastiğe zam geliyorsa çimentoya da zam geliyor, kumaşa zam geliyorsa fayansa da zam geliyor, onun camı varsa bunun da camı var, onun boyası varsa bunun da boyası var, bütün hamaddeleri tek tek saymayayım şimdi.

Aramızdaki bedavacılara yüz kere anlatmaktan dilimde tüy bitti.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 8/1312 İlkİlk ... 67891018581085081008 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •