Sayfa 81/805 İlkİlk ... 3171798081828391131181581 ... SonSon
Arama sonucu : 6435 madde; 641 - 648 arası.

Konu: FROTO - Ford Otosan

1.  Alıntı Originally Posted by Zdx&Lunar Soul Yazıyı Oku
    Varı yoğu verdi millet o ara bilen bilir.Bak endeks grafiğine görürsün.Tutacak halin kaldı ise abad olursun herkes sen değil.
    İyi de abi şunu merak ediyorum.
    Beyin fırtınası yapalım.
    Şimdi 650 de ford kaldı 2 yıl.
    Karlılık ve üretimini arttırdı 2 yıl içinde.temettü dagıtımı aynı oranda devam etti.
    Hisse de elinde duruyor.bir 50 verdi bir de 100 verdi diyelim.
    Hisse fiyatından zarar etti mi yatırımcı?mesela?
    Yani sunu merak ediyorum düşebilir mi evet.
    Temettü dagıtımını karlılıgını miktar olan arttıran şirket yatırımcısı düşen hisseyi tekrar aldı diyelim ortaklıgı artmaz mı?karlılık arttıgında daha cok pay alcak ileriki temettülerle.
    Peki piyasa karlılıgı devam eden şirketi ne zamana dek baskı altına tutabilir?illa ki biri gelip napıyonuz lan diyecek?
    Benim merak ettiğim o.
    O bahsettiğiniz yıl için de aynı sey gecerli.
    Bunları yasayabilirz pandemiyi gördük global ulusal riskler de var.Yazmıyım dedim ama arkadas burdan bahsedince demek ki burda yazandan daha fazla kişi okuma yapıyormus onu anladım.
    Biz bir hşsse senedi almıyoruz bay piyasanın verdiği fiyat da bizim 5 10 yıl da istediğimiz gibi olmayabilir.Bizim bakmamız gereken tek şey şirketin işleyişi ve karlılık….
    Haksız mıyım?
    Bahsettiğiniz şirketler içinde patrona bakarım.Vestel in zorlu ailesini uzaktan tanırım.İyi iş yaparlar ama ailelerine iş yaparlar.Çocuklarını çok şyi yetiştiriyorlar.Yavuz Zorlu vardı genclikte gecelere kadar calısırdı tofas a binerdi gece 1 e kadar işçileri eve bırakırdı ben cocuktum o zamanlar.Öyle lüks harcıyım vs yoktu ama hissedarlarına bu iş becerilerini yansıtamıyorlar o ayrı mesele.
    Güzel abicim ben şuna bakarım:
    Patron iyi olcak
    Ar ge olcak
    İhracat yüksek olcak.
    Haksız mıyım?
    Ytd syg
    Şunu da ekliyim ben cok para daha üstüne koyabilirim dediğiniz kast ettiğiniz durumda ama ama ama kacırdıgınız bir sey var parayı agactan toplamıyoruz paranın maliyeti var dolayısıyla alımlarımız da belli bir akılla yapılmalı…
    Ytd syg
    Sizi anladım fonlarla ilgili baskı oldugunu söylüyorsunuz dogru yanlış bilemem ama yapacak bir şey yok napabiliriz?
    Ben de onu kast ediyorum.
    Bu yol dikenli ayagını seven girmesin bu yola;)

2.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Adam o kadar gerçeklikten kopmuş ki Boğaziçili müdürün boşuboşuna işinden edildiğini (atılma sebebi verdiği tavsiyeyse tabi) idrak edemiyor. Çalışanlar müdürü dinleyip hisselerine sahip çıksalardı şimdi hepsi birer finansal özgürdü. Dinlemeyenlerin çoğu hala 8-5 gidip geliyodur
    Gerçeklikle bağlantısı hiç olmamış, kendini şucu bucu, iş adamı, is insanı, ticari deha, kaşar broker, yillarin traderi, mastertrader, masterbroker vs. göstermeye çalışan, aklınca kendini bu şekilde herkesten yukarı çekip ruhsal mastürbasyon yapan bir dünya adam dolu burası. Tek tük birşeyden faydalanir miyiz diye girip bakiyoruz, maalesef mastürbasyondan başka birşey gordugumuz yok.

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Adam o kadar gerçeklikten kopmuş ki Boğaziçili müdürün boşuboşuna işinden edildiğini (atılma sebebi verdiği tavsiyeyse tabi) idrak edemiyor. Çalışanlar müdürü dinleyip hisselerine sahip çıksalardı şimdi hepsi birer finansal özgürdü. Dinlemeyenlerin çoğu hala 8-5 gidip geliyodur
    Yalnız bu Müdür bir aracı kurumda Fon & Portföy aynı zamanda hisse senedi piyasaları müdürüydü. Bu işler reel piyasada buralarda ahkam kesmeye benzemez. Niye kapıya konduğunu sanırım fark edemediniz.

Aracı kurum sermaye artırımı yapmak zorunda kaldı. Müdürün şahsi müşterilerinin bir kısmı battı. Bir kısmı da cücük kadar kalan paralarını çekti bir daha da sermaye piyasalarının yakınından bile geçmemişlerdir.

Ha beni soruyorsanız bana emanet edilen müşterilerin çoğu çok ufak hasarlar ile atlattı. Sonrasında da katıyla telafi ettirdim Allaha çok şükür. Gerçekten şu yazıyı şuraya yazmak istemezdim. Ben 8-5 mesaiye gitmiyorum gibi birşey de yazabilecekken yazmıyorum. Saati yok ama bizde mesai en az 16-18 saat.Şimdi bu 16-18 saati de kimbilir nereye çekeceksin ama yerinde olsam biraz derin düşünür susardım. Çünkü belki farkında değilsin kırdığın pot çok büyük.

Sayın Uzunvade87 ben seni anlıyorum sende beni anlamışsın. İşlerin rast gitsin.
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

4.  Alıntı Originally Posted by Zdx&Lunar Soul Yazıyı Oku
    Yalnız bu Müdür bir aracı kurumda Fon & Portföy aynı zamanda hisse senedi piyasaları müdürüydü. Bu işler reel piyasada buralarda ahkam kesmeye benzemez. Niye kapıya konduğunu sanırım fark edemediniz.

Aracı kurum sermaye artırımı yapmak zorunda kaldı. Müdürün şahsi müşterilerinin bir kısmı battı. Bir kısmı da cücük kadar kalan paralarını çekti bir daha da sermaye piyasalarının yakınından bile geçmemişlerdir.

Ha beni soruyorsanız bana emanet edilen müşterilerin çoğu çok ufak hasarlar ile atlattı. Sonrasında da katıyla telafi ettirdim Allaha çok şükür. Gerçekten şu yazıyı şuraya yazmak istemezdim. Ben 8-5 mesaiye gitmiyorum gibi birşey de yazabilecekken yazmıyorum. Saati yok ama bizde mesai en az 16-18 saat.Şimdi bu 16-18 saati de kimbilir nereye çekeceksin ama yerinde olsam biraz derin düşünür susardım. Çünkü belki farkında değilsin kırdığın pot çok büyük.

Parsan sayfasına yazmıyorsunuz artık.

5.  Alıntı Originally Posted by Zdx&Lunar Soul Yazıyı Oku

Valla kötü niyetim saygısızlık amacım yok abi…
    Ne yapabiliriz bu durumda hiçbir şey…Zaten bu yatırımcıların orta kısacı olmasından fonlar da yöneticileri sıkıstırmıyor mu?bu handikapı ancak para çözer.
    Benim aklıma baska yöntem gelmiyor baska güvenecek bir dalım da yok.Şirket işleri 2 3 yıllık döngülerinde işi kotarıyorsa hisse fiyatına bakmam.Ama bunu herkes yapar mı bilemem.
    Derler ya 1 gün 1 ayı 1 ay 1 yılı kurtarır diye….
    O zamanlar ford tüpraş temettü vermiyor muydu?
    Gerci enflasyonda temettünün yılda bir kez verilmesini dogru bulmuyorum reel anlamda etkisi azalıyor risksiz de olmuyor abi herkes kendi riskini savunacak.
    Ama yapıyorlar para babaları baskıyı…
    Adamlar da zaman var para var.tüm enstrümanları kullanıyorlar.
    Ben temettüyü yedek akçe olarak kullanıyorum atıs yapıyorum maasımı ekliyorum fırsat bulursam…
    Ama baska kişilerin riski nasıl egale edeceğini ya da fırsat geldiğinde nasıl degerlendireceği kendi bileceği iş…
    Ama ford ta da para batıracaksak ki bu da ihtimal yapcak bir şey yok;)
    Faiz arttırımı ismen ilişkisini düşündüm bugün.Acaba dedim bozsam ismenleri de otomotiv diğer şirketlere mi koysam düşündüm bir an…
    Vs vs
    Önerileriniz varsa değerlendirelim.Az gelişmişliğin hikayesinde her sey mümkün maalesef…
    Abd borsalarını temettüleri degerlendireyim diye düşündüm ferrari p g ibm apple microsoft warren buffet ın holding hissesi fln diye listem var takip ediyorum.Ama algısı vergisi ugrasmak istemiyorum.
    (Borsadaki parayı uzun vadede daha da katlamalıyım ki burdaki paralarla 45 yasında bir vakıf kurucam vakfa baglı okul acıcam lise amacım o.Onun için geçmişteki basarıyı daha da ilerletmem lazım basarısız olursam bagıslarım vehbi koç vakfına gecerim;)

6. sayın uzunvade87
    ismen ile faiz artışı bağlantısını kuramadım

7. Sayın Uzunvade87 senin kötü niyetle yazmayacağını bilecek kadar tanıyorum daha önceki muhabetlerden. Ama sana uzun cevap vermeye korktum. Şimdi bu seferde vereceğim cevabın bir tarafından birisi başka birşey anlar uğraş dur.

O günleri yaşamak lazımdı. Örnek veriyorum şimdi millet kaldıraçla bire bilmem kaç viop yapıyor. O zaman portföyün var hep xu30 hissesi boş bulundun % 30 kredi kullandın.Ertesi gün bir söylenti demirbank yükümlülüklerini yerine getiremiyor tüm hisseler taban geç likitide penceresi faiz ler % 5000. hatta % 7000 ler oldu.

Sen zaten getirinle atıyorum bisti ya da dolar tl yi zaten kıyaslıyorsundur bunu yeniyorsan uzun vade imkanın olduğu için sorun yok.O yazımı tabii ki FROTO batar diye yazmadım.Ama bu biriktirme işini yapabilecek kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez.Onlar bile son 2-3 yıllık sürede arada gir çık yapmadılarsa ya da mesela Portföyde bir sasa bir hekts bir SMRTG Gesan yakalamadılarsa getiri çok düşük kalmıştır bu enflasyon ortamında. Hisseleri örnek verdim başka anlam çıkmasın.

Fonlar konusunda haklısın ama ülkemizde maalesef fonların çoğu çok iyi yönetilmiyor.

Ben burada eleştirmemin sebebi 5-10 günlük tahtada yapılan işleri beğenmedim.Bu hisse daha iyi performans göstermeliydi bu işin içinde fon olması malın citibank takasına gitmesi gibi.Tahtada ufak lotlarla aşağı sürme işi olması gibi.Ben sadece bunu eleştirmek için yazdım.Bu bilmem kaçıncı yazım oldu geldiğimiz nokta bu.

İSMEN de beğendiğim bir hisse ben tek hisseden çok dengeli bir kaç hisseden oluşan bir portföy taşıma taraftarıyım.

Ben ülkemizde orta uzun vade borsa dışında bir yatırım aracı görmüyorum. Herşey gönlünüzce olsun saygılarımla.
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

8.  Alıntı Originally Posted by Zdx&Lunar Soul Yazıyı Oku
    Sayın Uzunvade87 senin kötü niyetle yazmayacağını bilecek kadar tanıyorum daha önceki muhabetlerden. Ama sana uzun cevap vermeye korktum. Şimdi bu seferde vereceğim cevabın bir tarafından birisi başka birşey anlar uğraş dur.

O günleri yaşamak lazımdı. Örnek veriyorum şimdi millet kaldıraçla bire bilmem kaç viop yapıyor. O zaman portföyün var hep xu30 hissesi boş bulundun % 30 kredi kullandın.Ertesi gün bir söylenti demirbank yükümlülüklerini yerine getiremiyor tüm hisseler taban geç likitide penceresi faiz ler % 5000. hatta % 7000 ler oldu.

Sen zaten getirinle atıyorum bisti ya da dolar tl yi zaten kıyaslıyorsundur bunu yeniyorsan uzun vade imkanın olduğu için sorun yok.O yazımı tabii ki FROTO batar diye yazmadım.Ama bu biriktirme işini yapabilecek kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez.Onlar bile son 2-3 yıllık sürede arada gir çık yapmadılarsa ya da mesela Portföyde bir sasa bir hekts bir SMRTG Gesan yakalamadılarsa getiri çok düşük kalmıştır bu enflasyon ortamında. Hisseleri örnek verdim başka anlam çıkmasın.

Fonlar konusunda haklısın ama ülkemizde maalesef fonların çoğu çok iyi yönetilmiyor.

Ben burada eleştirmemin sebebi 5-10 günlük tahtada yapılan işleri beğenmedim.Bu hisse daha iyi performans göstermeliydi bu işin içinde fon olması malın citibank takasına gitmesi gibi.Tahtada ufak lotlarla aşağı sürme işi olması gibi.Ben sadece bunu eleştirmek için yazdım.Bu bilmem kaçıncı yazım oldu geldiğimiz nokta bu.

İSMEN de beğendiğim bir hisse ben tek hisseden çok dengeli bir kaç hisseden oluşan bir portföy taşıma taraftarıyım.

Ben ülkemizde orta uzun vade borsa dışında bir yatırım aracı görmüyorum. Herşey gönlünüzce olsun saygılarımla.
    Anladım abi…
    Ben de tek hisse güzel gisiyordu azcık ismen aldydım tekrardan şimdi gene sadece otomotiv mi tutsam diye niyetlenşyorum ama bunun temettüsüyle ayrıyetten değil.Kararsızım…
    Ben genelde doları gecince basarılı buluyorum yatırımı.
    Ancak ufak caplı orta vade tuttugum kagıtlar var hedefe gelince buraya aktarıyorum.
    Tahtada bir gariplik galiba var diper koç otomotiv şirketleri ile kıyasladıgımızda ford geri kalmış gibi.
    Yabancılar geçen hafta iyi de kagıt almıslar.Baskılayarak mal mı topluyorlar acaba düşünebiliriz.Geliyoruz en basa kaldıraç viop vs o işlere girmeden 5 hisse olur 3 hisse olur tek hşsse olur kişinin capına göre alım yapacak temettüyü ekleyecek düşünce biraz daha ekleyecek.
    Şimdi bugün birine ford yofas ttrak otokar dan birni sec al dedim dedi ki X bey iyi diyorsun da maas az ne kalıyor ki ne koyalım kenarıya o da haklı nasıl beslicek yatırımı o da mechul…
    Zengin daha zengin fakir daha fakir oldu.
    Son bişey sorcam warren tarzı bir de yasar erdinç rahmetli tarzı fon niye yönetmiyorlar ki warren ı daha cok begenirim ben iyi yönetici iyi patron kısmı o da önemser bu fon yöneticileri de emtiadan cogu zaman geri kalıyor fonlar?
    Aklıma takılmıstır hep…kısa vadede karar almak bir zaman sonra bilen için de zor beyin duygusuz davranamıyor cünkü…
    Şöyle sadece otomotiv fonu olsa yüzde 60 ihracat oranı olan şirketi alcam su oranlarda toplucam dese fonlar gwrçejten cok iyi getirir uzmanlaşır da mesela bşr zaman ben parsan fln da almıstım hala arkadasa sattırmadım mesela parsan ı.
    Farklı oranlarda mesela 10 lira ford varsa sepette 0.2 lira parsan 3 lira tofas 4.5 lira ttrak 3 lira otokar vs gibi farklı oranlarda fon ama ana eksen üzerinde gidecek baska hiçbir sey de tutmayacak.dolar altın mevduata gerek yok yemettüyü kullancak yıla yayıp.
    Bunu kişiler de yapabilir basarılı olacaklardır bence.
    Sizi anladım ben.
    Herkese bol kazanc..
    Syg ytd

Sayfa 81/805 İlkİlk ... 3171798081828391131181581 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •