Sayfa 810/1024 İlkİlk ... 310710760800808809810811812820860910 ... SonSon
Arama sonucu : 8190 madde; 6,473 - 6,480 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

UsdZar +2,84%
    UsdArs +3.36%

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

2.  Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Sayın @rxpu bu son tebliğ Pergamon dış ticaret,tgsas dış ticaret gibi şirketleri nasıl etkiler? Bir bilginiz var mı acaba bu konuda?

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Firmanın bilançosunu iyi inceleyin eğer ihracatı kadar ithalatı da yüksekse ciddi anlamda etkileyebilir. Ama ihracatı yüksek ithalatı yok ya da cüzi miktarda ise bankalar büyük müşterileri için ücretsiz olarak döviz satım belgesi düzenleyeceklerdir. Yani dövizi paket olarak satıp müşteri için tekrar alacaklardır. Ancak bu işlem aynı zamanda yüksek ithalatı olan firmalarda bürokratik olarak sorun çıkartabilir.

Ekleme: İhracatçılar birliği başkanı bugün canlı yayında tebliğin iptal edilmesi için baskı yapacaklarını bildirdi. İptal edilir mi edilmez mi bilemem. O nedenle bir volatilite oluşabilir. Ona da dikkat etmek gerekli.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Firmanın bilançosunu iyi inceleyin eğer ihracatı kadar ithalatı da yüksekse ciddi anlamda etkileyebilir. Ama ihracatı yüksek ithalatı yok ya da cüzi miktarda ise bankalar büyük müşterileri için ücretsiz olarak döviz satım belgesi düzenleyeceklerdir. Yani dövizi paket olarak satıp müşteri için tekrar alacaklardır. Ancak bu işlem aynı zamanda yüksek ithalatı olan firmalarda bürokratik olarak sorun çıkartabilir.

Ekleme: İhracatçılar birliği başkanı bugün canlı yayında tebliğin iptal edilmesi için baskı yapacaklarını bildirdi. İptal edilir mi edilmez mi bilemem. O nedenle bir volatilite oluşabilir. Ona da dikkat etmek gerekli.
    Dedigim iki firmanın ithal ettiği ya da ihraç ettiği bir mal yok .
    Sadece mesela bir atölye var işlerini büyütmüş dışarı açılacak ihracat yapacak ona aracı oluyor .

Ya da mal ithal edecek ona aracı oluyor .
    Alım-satim, burokratik işlemler vs. bunları aracı olduğu kuruluşların yerine yapiveriyor.

abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

4. Bu firmalara gelen bedeller imalatçı hesaplarına devrediliyor.

Dış ticaret firmalarını bağlayan bir şey yok, yalnız serbest devir yaparken şimdi DAB'a bağlayarak devredebilirler.
    Daha önce bahsetmiştim, dış ticaret firmasından 6,60 la döviz alım yapılır, imalatçı dth hesabına 6,60 la satış yapılır.

Zaten yeni bir tebliğ gelme ihtimali var gibi.

Bu karşılıklı kur mevzusuna engel getirebilirler, o zaman çarşı fena karışır.

Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Sayın @rxpu bu son tebliğ Pergamon dış ticaret,tgsas dış ticaret gibi şirketleri nasıl etkiler? Bir bilginiz var mı acaba bu konuda?
    homo sum humani nihil a me alienum puto

5.  Alıntı Originally Posted by ni.ko Yazıyı Oku
    Bu firmalara gelen bedeller imalatçı hesaplarına devrediliyor.

Dış ticaret firmalarını bağlayan bir şey yok, yalnız serbest devir yaparken şimdi DAB'a bağlayarak devredebilirler.
    Daha önce bahsetmiştim, dış ticaret firmasından 6,60 la döviz alım yapılır, imalatçı dth hesabına 6,60 la satış yapılır.

Zaten yeni bir tebliğ gelme ihtimali var gibi.

Bu karşılıklı kur mevzusuna engel getirebilirler, o zaman çarşı fena karışır.
    Bir yaptıkları bir yaptıklarını tutmuyor daha önce ihracatçılara sabit kurdan döviz verdiler işleri arttı adamların şimdi ise 2008 teki kanunu geri getiriyorlar.
    Halbuki ihracat istenilen seviyede olmasa da düzenli olarak artmakta.

abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

6.  Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Dedigim iki firmanın ithal ettiği ya da ihraç ettiği bir mal yok .
    Sadece mesela bir atölye var işlerini büyütmüş dışarı açılacak ihracat yapacak ona aracı oluyor .

Ya da mal ithal edecek ona aracı oluyor .
    Alım-satim, burokratik işlemler vs. bunları aracı olduğu kuruluşların yerine yapiveriyor.

Bu tür firmalarda ihracat ödemesi kimin hesabına yatıryor?. Bu firmalar sadece komisyon karşılığı çalışıyorlarsa ayrı para trafiğini de yönetiyorlarsa ayrı olabilir. Bence bu tebliğin etkilerini kimse şimdiden öngöremez. Tebliğ iptal de edilebilir. Ama kısa vadede bir volatilite oluşturacağı kesin.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

7.  Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Bir yaptıkları bir yaptıklarını tutmuyor daha önce ihracatçılara sabit kurdan döviz verdiler işleri arttı adamların şimdi ise 2008 teki kanunu geri getiriyorlar.
    Halbuki ihracat istenilen seviyede olmasa da düzenli olarak artmakta.

Devletin farkına vardığı bir gerçek var, ihracatçıların çoğu aslında çok büyük oranda birer ihtalatçı. Bu da devletin bazı stratejilerine zarar veriyor. Örneğin rahat rahat deval yapamıyor. Zira deval yaptığında ihracat artacağına azalıyor.Sistem denge noktasını bulamıyor. Bu durum devleti epey rahatsız etmiş olmalı ki ihracatçıların içindeki kuzu görünümlü kurtları yani ithalatçıları ayıklamayı kafaya koymuş olabilir.

Bana göre çok tehlikeli bir süreç olabilir. Kurtu öldüreyim derken kuzu da arada mefta olabilir. Zira Türkiye ekonomisinin temelleri ithalat yapmadan ihracata uygun kalitede çıktı üretebilecek seviyede değil.

Bürokrasi umarım bunun farkındadır.

8. Sayin @rxpu o kısmı bilmiyorum tam olarak . Bu arada teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için. Bakalım ne getirecek bu tebliğ? Ülkede her an ne olacağı belli olmuyor.

Sayfa 810/1024 İlkİlk ... 310710760800808809810811812820860910 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •