Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 820/1002 İlkİlk ... 320720770810818819820821822830870920 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,553 - 6,560 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Alidelta Yazıyı Oku
    ............. Ülkemizde acı bir şekilde kiracılık oranları artıyor.. Herkes kendini portföy yöneticisi sanıp kiraya çıkıp elindeki parayı yöneteceğini zannediyor.. Buradan anlıyoruz ki algı herşeydir..Eski kuşaklar mülküm olsun derdi yeniler prof. herşeyi biliyor.. Hayırlısı.
    Çok güzel tespit.

Bırakın sansınlar. Hayat dayak yiye yiye öğrenilir.
    Cehalet, kırıntı kadar bilgiye sahip olunca (ya da aldığı yatırım aracı "tesadüfen" değerlenince) her şeyi bildiğini sanmaktır. Cahildeki kibir hiç kimsede yoktur.

Ben 140 bine aldığım daire 500 bine çıkınca da forumda övünmedim, 2.90'a aldığım dolar uçunca da kibirlenmedim, gramı 41 dolara aldığım altınlar 60 doları geçince de gidip dolar topiğinde bilgiçlik taslamadım. Çünkü kazandığım zamanlar gibi kaybettiğim zamanlar da oldu. Ne kadar kazanırsak kazanalım tüm kazancı dakikalar içinde geri verme riski daima mevcut.

Mucize yatırım aracı yok malesef. Altının 850 dolardan 250 dolara düştüğü de görüldü, doların yıllarca yerinde saydığı da görüldü, emlağın dolar bazında yarı fiyata, altın bazında ise üçte bir fiyata düştüğünü de henüz taze gördük.
    Kendini süper trader zannedenler sanıyor ki "en doğru yatırım aracını buldum, benimki sonsuza kadar roketleyecek, geri kalan her şey çöp olacak".
    Hayır kardeşim, o rüzgar bir süre öyle gider, sonra döner, ama bazı insanlar pozisyonuna aşık olduğu için o dönüşü fark edemez.

Bir de şu var mesela.
    Burada sanırım iki veya üç kişi hayatında hiç ev almamış. Farklı yatırımlar yapmışlar. Şimdi onların yatırımları değerlenip emlak yatırımı çökünce "ben bilirim" tavrıyla emlağı kötülemekteler.
    Ya kardeşim sen çok biliyor olsaydın 2001 yılında depremin ve krizin ardından iyice bedava olan evlerden birini alır, 13 yıl oturup 13 yıllık kiradan kurtulur, sonra 2014 yılında zirve fiyattan başkasına okuturdun.
    Sen emlaktaki bu ballı kaymağı kaçırmışsın. Ömür boyu kira ödeyip ev sahibine ikinci bir ev hediye etmişsin. Neyi biliyon?
    Adam "yaşam tarzı" ile alakalı olan bir şeyi sanki bilinçli bir yatırım tercihiymiş gibi sunup böbürleniyor.
    2014 yılında emlak çoşarken hiç bu kişilerin "emlak çökecek" dediğini görmedik.
    Son düzenleme : djoz; 05-10-2020 saat: 14:06.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

herhangi bir kişisel cevap değildir..durum tesbiti ve kişisel pozisyonumun tarihçesidir..

herhalde bu başlıkta en çok yazanlardan birisiydim son döneme kadar.. 2012 de foruma üye oldum.. o dönemde emlak furyası ve rezilliği zirvedeydi..

burada bir balon oluştuğunu söyleyenlerden birisiydim..hatta karşımda sadece emlağa iman etmiş olanlar değil aynı zamanda akapenin ülkeyi ne kadar mükemmel yönettiğine iman etmiş bazı troller de vardı..

son 3-4 yıldır zaten ayyuka çıktı çöküş ama 2013-2014 gibi yıllarda da aslında bir çöküş vardı.. olayı sadece konut satışları üzerinden değerlendirmeyin, zira sektör temsilcileri bile sonradan itiraf etmek zorunda kaldılar ki bu satışların çoğu bir cepten diğerine olan veya başka bir hizmetin takası gibi görülen ve sürekli tekrarlanan işlemlerdi.. o yıllarda aslında sürekli artan bir stok oluşumu vardı..

neyse.. neticede emlak sektörü akapenin cansuyudur ve onu yaşatmak için milli mesele gibi olayı ele almaları uzun süredir devam ediyor.. nasıl ki merkez bankasının kasası şu anda 50 milyar dolar ekside ama aslında çok daha once eksi olacaktı eğer yedek akçe, swap ve kar transferi gibi konular üzerinden cambazlık yapmasalardı.. benzer biçimde normal olmayan şekilde sürekli desteklemeselerdi çöküş zaten daha once olacaktı.. ama neticede yine de oldu. kaçınılmazdı.. saadet zinciriydi.. ülkeyi betonlaştırma procesiydi..

dolayısıyla.. çöküş olacak diyenlerden birisi bendim.. ve gerçekleşti.. ama itirazım sadece bu furyanın mekanik yönlerine değildi.. şehirlerin betonlaştırılması, deprem toplanma alanlarının yokedilmesi, "kat karşılığı finansman modeli" gibi saçmalıklar ve bunlara altyapı hazırlayan imar ve emsal artışları benzeri unsurların hepsi rezil akape emlak düzeninin devamı için yapıldı..

saadet zinciriydi.. ve dağıldı.. stok olarak ancak zevksiz ve ilkel ülkelerde görülecek kümes gibi evler kaldı.. bunların f/k sı 100 olsa ne olur 200 olsa ne olur.. boş işler.. ev almak için ortada ev olması lazım.. ama yok.. ne var ?? kümes var..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3. Alim gucunun dustugu yerde konutu da alamazlar.Bir gun mutlaka patlar ispanya ve abd de bunu bizzat gormustum.İspanya da alisveris yatay mimari tarzda yaygin bos kalmis bedavaya devirler bile olmustu.Turkiye de dolar bazinda kayip yasatir emlak ayni kapiya cikar.
    Herkes portfoy yoneticisi degil haliyle bak dolar bazinda eritmissin diyebilecegimiz bir alanda haliyle emlak da dolar bazli eriyor.
    Carpan oraninin makul oldugu bir oturmalik ev mantikli.gerisi hikaye...
    Arsa iyi olabilir....bunun disinda hisse bilmem arsaya gucum yetmez sehir icinde derse bir kisi ikinci evi bedava da verseler bulasmamak lazim.en kotusu altin al koy kenariya emlaktan daha iyi getiri olur....

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

4.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Oğuz bey bu tarz sitelere itimat etmektense bizzat oraları görmenizi tavsiye ederim. Arjantin'de 1 yıla yakın yaşadım Daha yeni pandemiden önce Ocak 2020 de Buenos Aires'teydim. 2+1 evde kaldım. Şehrin tam merkeziydi. Dikili taşın ve meşhur Teatro Colon'un karşı bulvarı olan Av.9 de Julio'nun 1 arka paralelinde kaldım. Şöyle söyleyeyim kaldığım muhit Şişli-Cihangir ayarında bir yerdi.

Kirasına aylık 850 Dolar ödedim. Ve kaldığım dairenin bir alt katı 105 bin dolara satılıktı. Yani 123 aylık kira çarpanı demek oluyor.

Bu arada Buenos Aires de dahil olmak üzere Arjantin'de Iguazu, Cordoba, El Calafate, ve Ushuaia'da kaldım. Tüm bu saydığım şehirlerin hemen her yerini gezmeme rağmen sokaklarda bir tane bile emlakçı göremedim desem yeridir. Hatta durumu eşime anlattığımda bizde neredeyse bakkal gibi her sokakta emlakçı olduğunu ve bizdeki gayrimenkulün ne denli balon olduğunu vs...

Halkı da bizim gibi gayrimenkul düşkünü değil. Birden fazla ev alma olayı pek yok. Yemeyi, gezmeyi, eğlenmeyi seviyorlar. Sanılanın aksine alım güçleri bizden daha yüksek. Restoranları neredeyse full çekiyor. Evde yemek yapma kültüründen ziyade Restoranlarda yemek yeme kültürleri var. Dışarıda yemek yemek bizdekine nazaran çok daha ucuz. Ve Orada yediğiniz parilla, asado ların tadını Türkiye'de Nusrette bile bulamazsınız ki zaten Nusret eğitimini Bunos Aires'te aldı. Arjantin'deki etlerin sırrını hayvanların doğada yediği otlarda olduğunu söylüyorlar. Doğası muhteşem herkese tavsiye ederim, pandemi bitince THY nin direk uçuşları var.
    Bizde emlak cilginligi genetik olarak yerlesik duzene gecememiz ve göç ve nufus kontrolunun olmamasi....
    Bu handikap ucube yapilari semtleri cogaltti bundan sonra da imkani yok degismez.Buyuk sehirlerdeki multeciler artan nufus evlenip ev ihtiyacini arttirmaya devam edecek.Peki getiri olarak bizi- ev sahiplerini ki bende de arsa ve emlak olarak fazlasiyla var pederin sayesine yükten baska bisey degil - memnun edecek mi?
    Sanmam...
    Benim kafamdaki sablonda ileriki yillarda kalici sorunlarin cozumunu zor goruyorum....
    Ytd

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

5.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    herhangi bir kişisel cevap değildir..durum tesbiti ve kişisel pozisyonumun tarihçesidir..

..............

saadet zinciriydi.. ve dağıldı.. stok olarak ancak zevksiz ve ilkel ülkelerde görülecek kümes gibi evler kaldı.. bunların f/k sı 100 olsa ne olur 200 olsa ne olur.. boş işler.. ev almak için ortada ev olması lazım.. ama yok.. ne var ?? kümes var..
    Ben de sizi kastetmemiştim zaten.
    Yazdıklarınıza büyük ölçüde katılıyorum, çok doğru.

Yalnız kümes kısmı biraz tartışılır.
    Avrupada da birçok şehrin merkezinde 40-50 metrekare kümesler mevcut. Onların da talibi var.
    Benim tek gıcığıma giden şey "rezidans" ayağına bu hap kadar evlere "lüks" denmesi ve yüksek aidatlar kitlenmesi.

Küçüğün lüksü olmaz aga, küçük küçüktür.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

İnsanlar bir mülkü ben kiralamazsam veya satın almazsam hiç kimse alamaz diye düşünüyor sanırım... Gayrimenkul en basit kast sistemidir.. Zamanla ülkelerde iyileşmeler olur ki ben bu girdap sonrası yükselen Türkiye bekleyenlerdenim.. Kast sistemi daha hızlı çalışmaya başladığı yıllarda kiralar ve mülk fiyatları artmıştır.. Yabancı senin ülkende mülk toplarken sen armut topla !!.Adamlar gap bölgesini akdenizi karadeniz egeyi marmarayı parsel parsel alıyor.. Ülke yavaştan filistin gibi elden gidiyor.. Millet kira çarpan derdinde.. Bence alın.. Toprak alın daire alın müstakil alın.. Lütfen kiracı mantalitesinden çıkın.. Bir gün gelir kiranı ödeyemeyecek hale gelirsen beni hatırla

7. 2021'de virüs sebebi ile turist gelmezse dibin dibini görmemiz olasılığı ortaya çıkar.

Ödemeler dengesi krizi oluşursa ancak zorunlu ihtiyaç maddelerini ithale izin verilebilir. 500 usd üzerinde laptop ithal edemezsin vs. gibi sınırlamalar bir süre getirilebilir. Böyle bir durumda dolar bazlı ev fiyatlarının gerilemesi söz konusu olabilir.

İndikatör olarak takip ettiğim 600 daireli site içerisindeki ev 2013 yılı nisan ayında 320bin tl yani 177 bin dolar iken 2018 kur krizinde 72 bin dolara kadar gerilemişti. Şu an 725bin TL yani 93.500 usd isteniyor. Kötü senaryoda 50 bin dolar ve altı mümkün. Zira 2001 krizinde 27 bin dolara gerilemişti.

Ödemeler dengesi krizi nedir?:
    https://www.youtube.com/watch?v=Jydv5EWW6ZE
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Ankara’daki konut yatırımları için ‘yanlış karardı’ diyor musunuz?

Demiyorum, çünkü ilk projemiz çok iyiydi. 1200 konutun yarısını ilk kampanyada sattık. O zaman piyasa koşulları farklıydı, faizler uygundu. Baktığınızda Ankara her yıl 50 bin göç alan bir şehir. Görünen o ki insanlar talebi öteliyor.

Peki Ankara yeni yatırımlar için bir seçenek olmaktan çıktı mı?

Evet çıktı. İstanbul, Bodrum ve İzmir’e bakıyoruz.

http://m.patronlardunyasi.com/haber/...e-aldik/241196

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 820/1002 İlkİlk ... 320720770810818819820821822830870920 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •