Sayfa 835/1230 İlkİlk ... 335735785825833834835836837845885935 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,673 - 6,680 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Elimdeki bazı kağıda kumarbazllar dadandı, istemeye istemeye logolarımla veda ettim 78 liradan.

Ya bir kağıt, 3 yılda 1 milyon yazılımcı lazım dediği için reis, yüzde 20 nasıl gider ya?????? Bu asalaklar eskiden dandik dandik patron kağıtlarında olurdu, artık düzgün firmalara dadandılar, üstadları nereye derse bunlar oraya.
    Katiliyorum. Duzgun kagitlarda bile hareketler cok sert. Benide tedirgin Ediyor

2. Ortada serseri bir para var...bu paranın rant, rüşvet, ya da borsa manipülasyonu gibi haksız kazançla elde edildiğini düşünüyorum. Bu nedenle maliyeti “0†ya da “0†a yakın olan bu parayla rahat rahat kumar oynayabiliyor. Saçma sapan riskler alınabiliyor.

Mesela, klimasan gibi çok güzel bir kağıttan bu kumarbaz tayfa yüzünden soğudum...saçma sapan, mantıksız yükseliş ve düşüşler olabiliyor.

Peki ne yapmalı, kağıdınızın temeline tekniğine güvensenizde, saçma bir seviyeye gelirse pozisyon azaltmayı bilmek lazım. Yeni pozisyon açarken de aşırı dikkatli olmalı, mümkünse kumarbaz tayfanın bulaşmadığı ya da etkili olmadığı diyelim, hisseleri seçmeye çalışmalı.

Mevzu kısa vadede çok kazanmak değil, uzun vadede istikrarlı reel kazanç. Bunu unutmamak lazım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayın Rockclimber ben yatırım finansmanla görüstüğumde bana normal komisyon tutarının 10 dolar oldugunu ama 8e cekebileceklerini belirttiler eğer olmazsa yurt dısi hisse senetlerine yatırım yapan fonlara yönelebilirim..
    Sayın Dudu siz vergi konusuna cok daha fazla hakimsiniz tabii ki ama yanılmıyorsam temettü gelirinin beyanı icin 40bin tl sınırı var yıllık su an daha yolun cok basında oldugum icin ilk yillar gecmem mümkün gözükmüyor.. sınırı gectigim zaman vergi dairesine başvurup vergımı tabii ki ödeyeceğim ama abd te nssil ödenecek onu arastirmaya devam ediyorum .. tecrubelerinizi bizimle paylastiginiz icin cok tesekkur ederim mutlu saglikli gunler dilerim ... saygılar
    (Mr. Milioner in bir yazisi var onu da editlemek istedim saygılar)
    https://www.google.com/amp/s/www.mrm...gi-boyutu/amp/
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

4.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Sayın Rockclimber ben yatırım finansmanla görüstüğumde bana normal komisyon tutarının 10 dolar oldugunu ama 8e cekebileceklerini belirttiler eğer olmazsa yurt dısi hisse senetlerine yatırım yapan fonlara yönelebilirim..
    Sayın Dudu siz vergi konusuna cok daha fazla hakimsiniz tabii ki ama yanılmıyorsam temettü gelirinin beyanı icin 40bin tl sınırı var yıllık su an daha yolun cok basında oldugum icin ilk yillar gecmem mümkün gözükmüyor.. sınırı gectigim zaman vergi dairesine başvurup vergımı tabii ki ödeyeceğim ama abd te nssil ödenecek onu arastirmaya devam ediyorum .. tecrubelerinizi bizimle paylastiginiz icin cok tesekkur ederim mutlu saglikli gunler dilerim ... saygılar
    (Mr. Milioner in bir yazisi var onu da editlemek istedim saygılar)
    https://www.google.com/amp/s/www.mrm...gi-boyutu/amp/
    Ben yine görüşümü tekrar edeyim...bizim borsamızda, daha doğrusu bizim gibi gelişmekte olan ülke borsalarında, fırsatlar daha cazip...bence bu kadar mevzuatla vs uğraşıp kafa yoracak bir yatırım fırsatı da yok bize göre yurt dışında.

Bunu beceremiyorum diyene bir şey demem...ama burada canlı örnek olarak stratejilerimi, hisselerimi paylaşıyorum. Geçen yıl endeksi %45, bu yıl ilk 4 ayda %25 yendim...tam rakamı hatırlamıyorum ama 2018 de de benzer bir başarım vardı.

Tl riskini de, altın veya döviz ile nötralize etmek mümkün...o zaman neden macera arıyoruz.

Kısıtlı ülke sermayesinin yurt dışına gitmesine gönlüm razı gelmiyor.

Ha ülke batar, hesaplara el konur vs ise dert...ailem burada, dostum, arkadaşım burada...ülke battıktan sonra, ben kendimi ve paramı kurtarsam ne olur...istemem zaten öyle kurtuluşu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. Deva ve Ulusoy un yine tavan...her tavanda artık %10 satmaya başladım...aslında günlük yaptığı prim kadar hisseyi satmış oluyorum...bu işin sonu nereye varacak merak ediyorum...rahatsız da olmaya başladım doğrusu...bu işin dönüşü çok sert olacak...ana paramı, hatta ana param kadar karı çekmiş oldum bu hisselerden...dolayısıyla benim için sıfır risk artık bu hisseler...Allahtan ir piyango vurdu diye bakıyorum...hayatımda hiç şans oyunu oynamadım, ama borsada uzun vade yatırımı keşfetmek piyango gibi oldu benim için.

Not: bu yılın gözdelerinden konfurt ta son satışı çarşamba yapmıştım...bugün de tavan oldu, üzüldüm..ama nasip bu kadarmış diyorum...çıkışın bu kadar abartılacağını düşünemedim sonuçta.

6. Kağıtlarla duygusal bağ kurmamak lazım... bir ara adımız Pegasus fanatiğine çıkmıştı...2019 da ciddi kazançlar elde ettim sayesinde...2020 de önce kazalar, sonra Sabiha daki uçuş kısıtları...sonra da malum virüs konusu.

Hisse 30 tl altına inince ısrarla alım tarafında olunmalı dedim..bu hisse batmayacaksa, ki şahsen mevcut durumda güçlü mali yapısıyla batması çok zor dedim...ve 2020 için hedef fiyat 50...2021 için de 100 tl dedim.

Ardından piyasa da batmayacağına ikna olup sert alım yaptı..hisse 60 ların üzerine çıktı...doğal olarak 50 civarında elimde hisse kalmadı...çünkü benim için bir ederi vardı ve şu ortamda aşırı bulmuştum yükselişi.

Burada çok detay vermiyorum...ama bir profesyonel olarak, nadiren de olsa, ve kesinlikle pozisyonu düşük tutarak hisse short yaptığım da oluyor...vob24 topiğinde 50-70 arası short yapacağımı söyledim ve öyle de yaptım.hisse zaten 65 lerden döndü.

Shortlarım duruyor, ama biraz önce kapamaya...hisse şu an 46,5 larda...40 TL altında yeniden long olurum azar azar...30 TL altında longları ciddi oranda arttırırım.

Bunları neden anlatıyorum. Hisselerle duygusal bir bağ kurmamak lazım...büyük dengesizlikler yaşanan bir dönemdeyiz...aşırı yüksek fiyatlamalar olabiliyor...bu durumda satmasını da bilmek lazım...sevgiyi de nefreti de abartmamak lazım...tavşan gibi, dağa küsmenin anlamı da yok...niye böyle çıktı diye kızanlar, sitem edenler de oldu...ama borsa böyle bir yer işte...bazen abartı yüksek fiyatlar, bazen de düşük...bazen bu yüksek ve düşük fiyatlama çok kısa sürede gerçekleşiyor bu tür dönemlerde.

Cok haklısınız sayın cautionary degerli paylaşımlarınız icin gercekten cok tesekkur ederim stratejinizi en ince detaylarina kadar bizimle paylaşıyor risklere önceden dikkat çekiyorsunuz bunlar kiymetini bilene cok onemli kapılar acar bence...
    Ben kesinlikle döviz hesaplarina el konulabilecegini vb düsünmüyorum... sadece borsamızın önunuzdeki dönemde gecmis 10 yildaki performansıni sergileyebileceginden emin degilim ulkeler ice kapandigi icin gelismekte olan ulkelere 2008 sonrasi gibi sermaye gelmeyebilir...bir de kur tarafında malesef buyuk endiselerim var ... boyle olunca bir arayis icine girdim ancak belirttiginiz gibi mevzuati vergisi komisyonu derken zararinin faydasini gectigini anlarsam getirisine bakmadan alabildigim kadar eurobond veya yabanci hisse senedi fonlarina yonelebilirim... tabi bunu portfoy icerisinde bir cesit olarak düsünüyorum tamamen yabancı hisse senetlerine yatirim yapma gibi degil kesinlikle.. ben şahsen burada bilgilerini tecrübelerini paylasan herkese cok tesekkur ederim bu baslik gercekten cok güzel bir okul adeta..
    Insallah ulke olarak bu virus belasini en kisa surede atlatip gerek ekonomik alanda gerek siyasi alanda normalleserek cok guzel gunler yasariz son birkac yilda gercekten cok üzücü zamanlardan gectik ve mutlulugu hak ettik diye dusunuyorum ...
    Paylasimlar icin tekrar cok tesekkur ederim saygılar)
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

8. Tebrikler simple is the best çalışmış yine. Basit tedarik-satıl yapısı sayeside etkilenmeden devam eden şirketler

Rahatsızlık konusunda Aynı rahatsızlığı bende pegasusu 60dan satarken hissettim. Haketmemiş gibi hissediyor insan ama burası borsa
    YTD

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Deva ve Ulusoy un yine tavan...her tavanda artık %10 satmaya başladım...aslında günlük yaptığı prim kadar hisseyi satmış oluyorum...bu işin sonu nereye varacak merak ediyorum...rahatsız da olmaya başladım doğrusu...bu işin dönüşü çok sert olacak...ana paramı, hatta ana param kadar karı çekmiş oldum bu hisselerden...dolayısıyla benim için sıfır risk artık bu hisseler...Allahtan ir piyango vurdu diye bakıyorum...hayatımda hiç şans oyunu oynamadım, ama borsada uzun vade yatırımı keşfetmek piyango gibi oldu benim için.

Not: bu yılın gözdelerinden konfurt ta son satışı çarşamba yapmıştım...bugün de tavan oldu, üzüldüm..ama nasip bu kadarmış diyorum...çıkışın bu kadar abartılacağını düşünemedim sonuçta.

Sayfa 835/1230 İlkİlk ... 335735785825833834835836837845885935 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •