Sayfa 838/1230 İlkİlk ... 338738788828836837838839840848888938 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,697 - 6,704 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Değerli forumdaslarim,
    Bilişim sektöründe hep belli hisseler etrafında konuşuyoruz.
    Telekominasyon anlamında dev bir firma olan tcell sizce bu aşama da en plana cikma ihtimali var mıdır.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by mf2hd Yazıyı Oku
    Değerli forumdaslarim,
    Bilişim sektöründe hep belli hisseler etrafında konuşuyoruz.
    Telekominasyon anlamında dev bir firma olan tcell sizce bu aşama da en plana cikma ihtimali var mıdır.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Madem orta geldi, topu göğsümde yumuşatıp, voleyi çakayım. Sektörün içinde yıllarca bulunmuş ve stratejik planlama yapmış birisi olarak, sektöre ve detaylara hakimim. Bu nedenle diğer sektörlere göre daha net ve kendinden emin konuşabilirim.

i-) Önce ttkom a bakalım. Bundan 6 yıl kadar önce ttkom konusunda üst yönetime bir sunum yapmıştım. Finansal olarak döviz açık pozisyonunun büyük bir risk olduğunu, temettü ödemelerinin şirketin finansallarını bozduğunu belirtmiştim özetle. 2018 de yaşanan kur krizi bu görüşümü doğrulamıştı. Köprünün altından çok sular aktı. 6 yıl önce kesinlikle uzun vade yatırım önermezdim. Ancak mevcut durumda kur riskleri kontrol altına alınmaya çalışılıyor, bankaların aktif bir şekilde yönetimde olması finansal olarak doğru adımlar atılmasına olanak sağlıyor. 6 yıl önce kesinlikle alım önermezsen, şu anda nötr görüşteyim. Zira sektör ciddi capex yatırımları gerektiren, inovasyonun ön planda olduğu, uzun vadeli düşünülmesi gereken bir sektör. Ttkom un mevcut yapısıyla bu yatırımları yapmadı zor. Zaten bankalar elindeki hisseleri ilk fursatta devretmeye çalışacaklardır. Mevcut durumda Türkiye’ye bu çapta bir yatırım gelmesi zor. Ayrıca Vodafone da uygun bir ortam oluştuğunda tr den çıkmak isteyecektir. Tcell in ana ortağı Sonera bile şartlar uygun olsa çıkmak isteyebilir. Yani, sektörde hemen her oyuncunun çıkmak isteyeceği bir ortam var. Bu şartlarda, yüksek fiyatlama zor, değeri normalin biraz üzerine çıksa fırsatı değerlendirmek isteyen çok oyuncu olacak.

Neden tüm sektörde bu kadar çıkmak isteyen oyuncu var? Aslında bu sorunun cevabını yerelde değil, dünya genelinde aramak lazım. Nasıl bankacılık sektörü tüm dünyada düşüşte, Telekom sektörü de aynı durumda. Yani klasik bankacılık nasıl ölüyorsa, klasik ses ve data taşıyıcılığı yapan Telekom operatörleri de aynı pozisyonda. Eurostoxx bankacılık endeksi, global Telekom operatörleri ve tr deki operatörlerin son 20 yıldaki piyasa değeri trendlerine bakılacak olursa, bahsettiğin trendin piyasada fiyatlanmış halini göreceksiniz.

Neden böyle? 2000 lerdeki internet devrimi, zamanla oyunu tümden değiştirdi. Klasik ses ve data taşıyıcılığı yapan operatörler işin hamallığını yaparken, katma değer yaratan, işin kaymağını yiyen app based şirketler çıktı ortaya. Bugün dünyanın en büyük piyasa değerine sahip meşhur firmaları hep benzer kapsamda düşünülebilir. Facebook( whatsapp, instagram), Twitter, netflix, Apple, Amazon, Google (youtube), yani namı diğer FAANGT.

Bu genel çerçeveyi şunun İçin çizdim. Son gelişmeler Telekom firmalarının önemini daha da arttırdı, evet. Gelecekte daha da hayati öneme sahip olacaklar, doğru. Ama işin kaymağını şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da FAANGT yemeye devam edecek gibi. Önceleri klasik Telekom operatörleri bu şirketleri görmezden geldi( ignore aşaması), sonra görmezden gelinmeyecek kadar büyüdüklerinde savaşmaya çalıştılar(yenildiler)..son 10 yılda da sevişmeye çalışıyorlar, ama makası hep karşı taraf alıyor. Sonuçta Telekom operatörleri de benzer uygulamalar çıkarıp geleceğe hazırlanmaya çalışıyor...yapabildikleri ölçüde mücadele etmeye çalışıyorlar.

Sektörde bir diğer önemli ve global sorun daha var. Telekom sektörü kamunun ağır vergi yükü ve regülasyonları altında oyunu oynamaya çalışıyor. Zaten bu yüzden pek çok ülkede kamu önemli oyuncu ve ana hissedar. Bu başlı başına büyük sorun. Çünkü kamu bir işin önemli bir hissedarı ve kural koyucusu ise, orada verimsizlik ve hantal yapı kaçınılmaz oluyor. Telekom firmaları aşırı regülasyon ve vergi yükü altında inlerken, büyük ama hızlı balıklar (FAANGT) arayı her manada açmaya devam ediyor.

Eğer bu analizi hala okuyor ve tcell hakkında söyleyeceklerimi hala merak ediyorsanız ( ki artık sektöre olan inancınız darbe almış olabilir), talebinizi belirtin, tcell e özel bir analizi ayrıca yapayım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Madem orta geldi, topu göğsümde yumuşatıp, voleyi çakayım. Sektörün içinde yıllarca bulunmuş ve stratejik planlama yapmış birisi olarak, sektöre ve detaylara hakimim. Bu nedenle diğer sektörlere göre daha net ve kendinden emin konuşabilirim.

i-) Önce ttkom a bakalım. Bundan 6 yıl kadar önce ttkom konusunda üst yönetime bir sunum yapmıştım. Finansal olarak döviz açık pozisyonunun büyük bir risk olduğunu, temettü ödemelerinin şirketin finansallarını bozduğunu belirtmiştim özetle. 2018 de yaşanan kur krizi bu görüşümü doğrulamıştı. Köprünün altından çok sular aktı. 6 yıl önce kesinlikle uzun vade yatırım önermezdim. Ancak mevcut durumda kur riskleri kontrol altına alınmaya çalışılıyor, bankaların aktif bir şekilde yönetimde olması finansal olarak doğru adımlar atılmasına olanak sağlıyor. 6 yıl önce kesinlikle alım önermezsen, şu anda nötr görüşteyim. Zira sektör ciddi capex yatırımları gerektiren, inovasyonun ön planda olduğu, uzun vadeli düşünülmesi gereken bir sektör. Ttkom un mevcut yapısıyla bu yatırımları yapmadı zor. Zaten bankalar elindeki hisseleri ilk fursatta devretmeye çalışacaklardır. Mevcut durumda Türkiye’ye bu çapta bir yatırım gelmesi zor. Ayrıca Vodafone da uygun bir ortam oluştuğunda tr den çıkmak isteyecektir. Tcell in ana ortağı Sonera bile şartlar uygun olsa çıkmak isteyebilir. Yani, sektörde hemen her oyuncunun çıkmak isteyeceği bir ortam var. Bu şartlarda, yüksek fiyatlama zor, değeri normalin biraz üzerine çıksa fırsatı değerlendirmek isteyen çok oyuncu olacak.

Neden tüm sektörde bu kadar çıkmak isteyen oyuncu var? Aslında bu sorunun cevabını yerelde değil, dünya genelinde aramak lazım. Nasıl bankacılık sektörü tüm dünyada düşüşte, Telekom sektörü de aynı durumda. Yani klasik bankacılık nasıl ölüyorsa, klasik ses ve data taşıyıcılığı yapan Telekom operatörleri de aynı pozisyonda. Eurostoxx bankacılık endeksi, global Telekom operatörleri ve tr deki operatörlerin son 20 yıldaki piyasa değeri trendlerine bakılacak olursa, bahsettiğin trendin piyasada fiyatlanmış halini göreceksiniz.

Neden böyle? 2000 lerdeki internet devrimi, zamanla oyunu tümden değiştirdi. Klasik ses ve data taşıyıcılığı yapan operatörler işin hamallığını yaparken, katma değer yaratan, işin kaymağını yiyen app based şirketler çıktı ortaya. Bugün dünyanın en büyük piyasa değerine sahip meşhur firmaları hep benzer kapsamda düşünülebilir. Facebook( whatsapp, instagram), Twitter, netflix, Apple, Amazon, Google (youtube), yani namı diğer FAANGT.

Bu genel çerçeveyi şunun İçin çizdim. Son gelişmeler Telekom firmalarının önemini daha da arttırdı, evet. Gelecekte daha da hayati öneme sahip olacaklar, doğru. Ama işin kaymağını şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da FAANGT yemeye devam edecek gibi. Önceleri klasik Telekom operatörleri bu şirketleri görmezden geldi( ignore aşaması), sonra görmezden gelinmeyecek kadar büyüdüklerinde savaşmaya çalıştılar(yenildiler)..son 10 yılda da sevişmeye çalışıyorlar, ama makası hep karşı taraf alıyor. Sonuçta Telekom operatörleri de benzer uygulamalar çıkarıp geleceğe hazırlanmaya çalışıyor...yapabildikleri ölçüde mücadele etmeye çalışıyorlar.

Sektörde bir diğer önemli ve global sorun daha var. Telekom sektörü kamunun ağır vergi yükü ve regülasyonları altında oyunu oynamaya çalışıyor. Zaten bu yüzden pek çok ülkede kamu önemli oyuncu ve ana hissedar. Bu başlı başına büyük sorun. Çünkü kamu bir işin önemli bir hissedarı ve kural koyucusu ise, orada verimsizlik ve hantal yapı kaçınılmaz oluyor. Telekom firmaları aşırı regülasyon ve vergi yükü altında inlerken, büyük ama hızlı balıklar (FAANGT) arayı her manada açmaya devam ediyor.

Eğer bu analizi hala okuyor ve tcell hakkında söyleyeceklerimi hala merak ediyorsanız ( ki artık sektöre olan inancınız darbe almış olabilir), talebinizi belirtin, tcell e özel bir analizi ayrıca yapayım.
    Cok guzel anlatmissiniz. Elinize saglik

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
    iyi pazarlar dostlar..

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. Sayın Cautionary Hocam,
    Öncelikli olarak çok aydınlatıcı, güzel bilgiler paylaştığınız için teşekkürler.
    Malumunuz üzere Covid 19 salgını hafiflemeye başladı, kontrol altına alındı gibi...
    Bu süreçte küçük yatırımcı daha çok gıda, sağlık sektörüne yöneldi.
    Salgının bitişine göre bu sektörlerde satış olacağı da muhakkak...

Hocam, salgın sonrası için öne çıkacak sektörler muhakkak olacaktır.
    Önemli olanda o sektörleri şimdiden ön görerek ona göre pozisyon almaktır.
    Hangi sektörlere, şirketlere yatırım yapalım,ön görüşünüz nedir?

Saygılarımı sunuyorum, hayırlı kazançlar diliyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by erdals Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary Hocam,
    Öncelikli olarak çok aydınlatıcı, güzel bilgiler paylaştığınız için teşekkürler.
    Malumunuz üzere Covid 19 salgını hafiflemeye başladı, kontrol altına alındı gibi...
    Bu süreçte küçük yatırımcı daha çok gıda, sağlık sektörüne yöneldi.
    Salgının bitişine göre bu sektörlerde satış olacağı da muhakkak...

Hocam, salgın sonrası için öne çıkacak sektörler muhakkak olacaktır.
    Önemli olanda o sektörleri şimdiden ön görerek ona göre pozisyon almaktır.
    Hangi sektörlere, şirketlere yatırım yapalım,ön görüşünüz nedir?

Saygılarımı sunuyorum, hayırlı kazançlar diliyorum.
    Sayın Erdals, sorunuza sağlık sektöründe ertelenen acil olmayan tedavilerin tekrar başlayacağını ekleyerek Sayın Cautionary Hocam değerlendirebilirse çok teşekkür ederim. Ayrıca pandemi döneminde Türk Sağlık sektörünün başarılı hamleleri Sağlık Turizminde Türkiye'yi ön plana çıkartabilir mi? Umarın sorunun anlam ve değerini bozmamışımdır. Şimdiden Teşekkürler.

7. cautionary hocam ben bilisimde ve telekomikasyonda kucuk firmalara cok ilgiliyim.
    fiyat bayagi gitti artik alamam zaten de su ard yazilim firmasini hic incelediniz mi?

8.  Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku
    cautionary hocam ben bilisimde ve telekomikasyonda kucuk firmalara cok ilgiliyim.
    fiyat bayagi gitti artik alamam zaten de su ard yazilim firmasini hic incelediniz mi?
    Kront ve kafein bildiğim firmalar...netaş ve Alcatel zaten sektörün okul olarak gördüğü eski göz ağrıları. Bu firmalarda çalışan yakın arkadaşlarım var, ya da patronları yakın arkadaşlarımın arkadaşları.

Son dönemde ortaya çıkan yazılım furyası pek çok minik şirketi sahneye çıkardı. Bu yeni yetme şirketlerin çoğunu yakından incelemedim, incelemeye değer de bulmuyorum açıkçası. Bunların çoğu bu furya sonrasında unutulup gidecek, 10 a katlanan fiyatlar belki de eski fiyatlara gelecek.

Bundan 7-8 ay kadar önce teknoloji hissesi furyası başladığında da uyarmışım. Ve durumu 2000 yılındaki nasdaq daki .com hareketine benzetmiştim ( bu benzetmeyi başka arkadaşlar da yapıyor bugünlerde, aklın yolu bir). Bilmeyenler için kusa hatırlatma...internet devrimi tüm dünyayı değiştirip, yeni iş modelleri ortaya çıkaracak diye ortaya atılan hemen her şirket, iş modeline bakılmadan, alım çılgınlığıyla karşılaştı...iyi bir kaç firmanın arasında ileride çöp olacak pek çok firmanın değeri de fezaya çıktı...sonra, büyük çöküşte değerler eski haline döndü..çoğu da bşr süre sonra kayboldu gitti.

Hikaye doğru yazılmıştı, ama aradan 20 yıl geçince, 10 civarı dev firma..100 lerce de orta boy şirket doğdu..bu arada 1000 lerce firma da tarihin tozlu sayfaları arasında yerini aldı.

Ben ilke olarak, bir şirketin ileride piyasa değerini 20-30 katına çıkarma ihtimali ile, kaybolup gitme ihtimali yakınsa...bu şirketlere yatırım yapmıyorum..benim açımdan kumar gibi oluyor bu iş, yatırım için her zaman riski daha az tercihlerde bulunuyorum.

Ez cümle...sektör her türlü hikayeyi yazmaya müsait...belki bu firmalardan 1-2 dünya çapında şirket de çıkacak...ama ben kumar oynamayı sevmiyorum..samanlıkta iğne aramak yerine, göz önündeki değerlere odaklanıyorum.

Eğer değerlemeler uygun olsa, riske değer diyip, bu tür hisselerin bir sepet yapılabilirdi...ama bu 10-15 kat yapmış fiyatlar sonrası, yolda para bulsam bile yatırım yapmam bu hisselere...bu benim gibi muhafazakar ve riski sevmeyen bir yatırımcının görüşü...daha genç ve daha risk sever arkadaşlar kendi kararını kendi versin.

Ama lütfen hangi tercihi yaparsanız yapın, bilinçli olsun bu tercih..5g gelecek, Teknosa 5g ekipmanları satacak bu yüzden büyüyüp dev olacak gibi görüşlere itibar etmeyin(hocanın koyunlardan yün toplama hikayesi)...5g yi anlat desek, 10 dakika anlatamayacak olanların futurist edasıyla konuşmalar yapması, sadece güldürüyor beni.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 838/1230 İlkİlk ... 338738788828836837838839840848888938 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •