Sayfa 838/1312 İlkİlk ... 338738788828836837838839840848888938 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 6,697 - 6,704 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Yıkılacağını bildiğiniz ve yıkılmasını umduğunuz daireyi hangi vicdanla kiraya verdiniz ?
    Vicdan mı?? Ticarette vicdan olmaz
    Altta kalanın canı çıksın

2.  Alıntı Originally Posted by SelvanBurhan Yazıyı Oku
    .......Göründüğü gibi çok normal.
    Evet kesinlikle fiyatlar normal.

Son birkaç mesajdır aynı şeyi tekrarlıyorum kusura bakılmasın. Yine "algı" diyeceğim.

2014 kasım ayında 250 bine daire aldım, 2015 ocak ayı asgari ücret 950 TL idi.

Şu an aynı daireye 2 milyon isesem hayatta satılmaz. Asgari ücet ise 8.500 TL.

Medya kasıtlı ve örgütlü bir şekilde "evler pahalı" algısı yapıyor açık açık.

Covid ve iklim konusunda korku pompalama operasyonları ne ise, bu da aynı.

İşin iç yüzünü muhtemelen yıllar sonra anlayacağız.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3. Ha şunu da ekleyeyim.
    Asgari ücret 950 iken o daireyi 1350'ye kiraya verdim.
    Şu an aynı yere 10 bin istemek normaldir. Ama medyadaki algı yüzünden ev kiralarının 2000 falan olması gerektiği yönünde bir kanaat oluştu.
    Kime sorsanız "10 bin kira olur mu ya" der.
    Çünkü biri "fahiş" kelimesini ortaya attı ve diğerleri de Goebbels taktiği misali o kelimeyi sürekli tekrarladı.
    Medya beyinleri işte bu şekilde yıkıyor.

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Ha şunu da ekleyeyim.
    Asgari ücret 950 iken o daireyi 1350'ye kiraya verdim.
    Şu an aynı yere 10 bin istemek normaldir. Ama medyadaki algı yüzünden ev kiralarının 2000 falan olması gerektiği yönünde bir kanaat oluştu.
    Kime sorsanız "10 bin kira olur mu ya" der.
    Çünkü biri "fahiş" kelimesini ortaya attı ve diğerleri de Goebbels taktiği misali o kelimeyi sürekli tekrarladı.
    Medya beyinleri işte bu şekilde yıkıyor.
    dün decathlona gittim. Oğlan sporcu olduğu için ve de kendim spor giyinmeyi sevdiğim için decathlonu çok sık ziyaret ederim. Dün Aralık son haftaya göre hemen her ürüne %50 zam yapıldığını gördüm.
    Şimdi 2 haftada bu adamlar %50 zammı yaparken ev kirasıyla geçinecek emekli amcalar %25 zam yapacaklar ve bu adil olacak.
    Babamın evinde 1500 e oturan ve kirasını düzgün ödemeyen kiracıyla mücadele etmekten yıldım. Biraz sert girsem duygu sömürüsüne çekiyor konuyu, 2 çocuğu var vs. En sonunda bende evi Mardin'li bir vatandaşa sattım. Abi "biz Mardinliyiz onu her türlü çıkartırız "dedi. Bundan sonra sorun kiracının sorunu açıkcası. Ama şu son kararlar kiracıları resmen kral yaptı.
    Şimdi önümde rahmetli annemden kalan evde 1250 TL ye oturan kiracı sorunu var. Sattığım evin rahiç değeri 5.000 TL i miş, emlakçı dedi. Bu 1250 olanın da şuan yeni kiralamalarda 5-6 bin TL olduğunu gördüm.
    Son düzenleme : pit; 10-01-2023 saat: 10:58.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. Kılıçdaroğlu: Yabancılara konut satışını yasaklayacağız.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

6. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Evet kesinlikle fiyatlar normal.

Son birkaç mesajdır aynı şeyi tekrarlıyorum kusura bakılmasın. Yine "algı" diyeceğim.

2014 kasım ayında 250 bine daire aldım, 2015 ocak ayı asgari ücret 950 TL idi.

Şu an aynı daireye 2 milyon isesem hayatta satılmaz. Asgari ücet ise 8.500 TL.

Medya kasıtlı ve örgütlü bir şekilde "evler pahalı" algısı yapıyor açık açık.

Covid ve iklim konusunda korku pompalama operasyonları ne ise, bu da aynı.

İşin iç yüzünü muhtemelen yıllar sonra anlayacağız.
    Algı kısmı bence de doğru.

İstte gayet güzel bir semtten, gayet güzel bir sitede, aidatı da düşük, nedeyse sıfır sorun yaşıyoruz. 145 brüt evler, bina yaşı 18...fazla satılık ilanı yok ama 3 tanenin ortalaması 4 milyon.

Bana hiç fazla gelmiyor, sıkışan olursa pazarlık vs belki 3,5 a bile alınabilir. Kiralarda belki son düzenlemeler sonrası bir karmaşa oldu. Ama özellikle ikinci el emalkta öyle absürt fiyatlar yok. Rize'de kirada bir evim var, o da etse etse en fazla 1,5 eder. Benzer özellikte, gayet düzgün bir sitede, iyi bir mahallede vs.

Ağır bir proganda var, neyi nasıl göstermek istiyorsan öyle haber yapıyorsun. a-haberin, muhalefet versiyonu vs de var.

Mesela biz de sürekli fox haber izlenir...Kıyma sürekli yüksek söylenir, geçen de 200 tl filan dendi. Ben kıymayı bizim mahalledeki carrefour dan alırım, yerli besi, köfte için döş kıyması çektiririm, gayet de memnunuz. 140 filan.

İlla ki 200 olan yerde vardır. Ama ortalama fiyat bu demek değil. Özetle herkes istediği gibi fiyatları manipüle ediyor. Yüksek göstermek isteyen, 1-2 örnek alıyor aha fiyatlar bu diyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8. Arkadaşlar konut pahalı mı ucuz mu konusuna size ortalama bir hesap sunarak noktayı koymak istiyorum...
    istanbulda 80 m2 büyüklüğünde 2+1 dairenin yapım maliyeti 9.000 tl/m2 dir. (site olmayan-kuralına göre yapılan iskan dahil değer)
    maliyeti 720 bin lira çıkar , müteahhit yüzde 50 ile almıştır o yeri ki minimum orandır artık istanbul için...
    dairenin maliyeti 1,440 m olur...
    satış rakamı ise 2,5 istenir 2,3 rakama anca verilir bekleme olmaksızın...ruhsat alınmasıyla başlayıp son dairenin satılmasıyla bu döngü sona erer yaklaşık 1sene (en hızlı şekilde herşey)
    karlılık yüzde 70 bile değil baktığınızda,,,, enflasyon yüzde 150. siz yüzde 70 için minimum 1 sene koşturun....
    o yüzden bu enflasyonist ortamda fiyatlar geri gelmez , 20 senedir hep aynı hikaye....

Sayfa 838/1312 İlkİlk ... 338738788828836837838839840848888938 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •