Sayfa 844/853 İlkİlk ... 344744794834842843844845846 ... SonSon
Arama sonucu : 6818 madde; 6,745 - 6,752 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dünyada çok ilginç olaylar oluyor. baddog buralarda değilse yazayım diyorum Aslında yazmasam daha iyi, üretim için harcayacağım saatler bu tür yazıları yazmak için geçiyor.

Bu tür yazılarda bir üretim ama kapanan forumlara bakın, yazılanlar uçup gidiyor. Hem biliyorum hem yazıyorum salakmıyım.? Valla benim soyum böyle. Durmadan yazarız anlatırız. Babamın daktilosu vardı durmadan yazardı. Annem 90'ı geçeli çok oldu hâlâ her gün saatlerce günlük gazete okur. Dedelerim Atalarım da yazarmış. Binlerce yıldır yazıp anlatıyoruz. Yani benim kurtuluşum yokmuş, kader doğarken belli olmuş.

En üzücü yan, yazdıklarınızın işe yaramadığını görünce oluyor. Mesela gerçek hayattan 500 örnekle bir şeyler anlatmışsınız, arka planı vermişsiniz. Sonra okuyanlar o yazdıklarınıza katılmıyorum ama diğer yazdıklarınız iyi gibi duruyor deyince insan umutsuzluğa kapılıyor. Yinede yazmaya devam ediyorum dedim ya doğarken kaderim belliymiş.

Al işte bu tür boş yazılarla zaman geçiyor. Yazmak için girdiğim şeyi yazıp çıksam o kadar vakir geçmeyecek. Yazacağım şeyide unuttum iyimi.? Biraz düşüneyim.

hamas israilimi yazacaktım.? Bizde bazıları israil'i bazıları hamas'ı destekliyor. Gericiler hamasın yanında batı medyası tarafından eğitilmişler ise israil'in. Aslında iki tarafın arkasındada amerika var. Bizdeki gericiler ingiliz-amerikan üretimi. Yani amerikanın eğittiği iki taraf, ikiside karşı uçta ve birbirlerinden nefret ediyorlar. Tabi sadece sürü kısmı, liderler amerikadan emir ve para aldıklarını biliyorlar. Sürüye dönüştürülenler hiç bir şey bilmeden bir şeylerden nefret ediyorlar. Hangi yönde eğitildi ise o yönü eleştirince yazdığım o kısma katılmıyor. Gerçeği gösteremiyorum. Eğitildiği şeye onay olan yazılarımı ise beğeniyorlar.

Bunu yazmayacaktım.

Dünya nükleer savaşı yeni atılan adımlarla yaklaşıyor. Bunu yazıncada baddog kızıyor biraz heves kaçtı. Ukrayna-Rusya 2 kardeş savaştırılıyor. Bu savaşta ingiltere ve amerika ve bağlı ülkeler sadece silah ve eğitim desteği sağlarlarken, artık direk savaşa dahil olmaya başladılar. Ufaktan ufaktan girdiler.

Bunu da yazmayacaktım.

Hay allah yaw aklıma gelmedi. Mutlaka okuduğum bir habere ilişkin yazacaktım ama neydi.? Girizgahı uzun tutmayacaktım.

.
    Son düzenleme : alicemal; 08-10-2023 saat: 12:19.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yoksa kripto paralarmıydı yaw.?

Dünyada kripto paraların arkasındaki şirketler onlarca milyar dolar değerine ulaşmış. Belki yüzlerce milyar dolardır.

Bir tanesi borsaya girmiş, derken batmış. Değeri 40 milyar dolarmış.

İşte ibrani kökenli yahudilerin işine öyle geldiği için yarattığı piyasa dünyası bu. Yahudi demeseydim iyiydi, yahudileri kötü görmeyenler okumayı burada kesecek. Her neyse kimse okumasın.

40 milyar dolar şirket değeri. O şirketin sahip ve yöneticileri altlarında özel uçak ve yatlarla dünyada dolaşırlarken, tutuklanmışlar.

Kuralmız neydi "üretmeden kazanılan paralar başkalarının cebinden çıkar."

Buradaki kilit kelime üretim.

Ağaç dikersin üretimdir. Ağacı eker sular gübrelersin üretim. O ağacın elmalarını toplar satarsın. Kazandığın paranın arkasında üretim vardır. Bir ağaç diktin, baktın işledin. Elmaları topladın, satış yerine götürüp sattın. Emek ve maliyet var. Karşılığında bir değer var. Değer elmanın insanlar tarafından besin olarak tüketilmesidir. İşe yarar bir şey ürettin, değer yarattın.

O değerin ifadesi ise para ile olur.

Para üretimin karşılığıdır. Ne kadar üretmişsen, o kadar paran olmalıdır.

Ürettiğinden az kazanıyorsan soyuluyorsundur. Ürettiğinden fazla kazanıyorsan soyan taraftasındır.

Ürettiğinden daha fazla kazanıp kazanmadığını nerden anlayacaksın. Bunun fizik kanunu gibi ölçüsü varmı.? Yok. Orası gri bölge. Ancak çok abartılı olursa kolayca anlayabiliyorsun.

Mesela bir öğretmen şu an Türkiye'de sadece karnını doyuruyor ve az bir sosyal hayatla idare etmeye çalışıyor. Aynı işi Almanya da yapan öğretmen ise, hem rahat yaşıyor hem de eğer istiyorsa 5 yıl sonra altına lüks bir araba çekebiliyor. Bu kadar fark olmamalı.

Mesela kripto para. Sıfır üretim ama süper lüks yatlarla geziyorlar. Kripto paranın arkasında üretim yok. Üretilen bir değer yok. Elma üretip satmadın. Ama zengin oldun.

Talep vardı sattım diyebilirsin. Mars'ın arazilerini satan, Cennet de iyi yer satanlar var. Talep olunca sattım diyebilirsin. Orası başka konu. Kriptoya talep vardı sattım dedin ama kriptoyu sen yarattın ve devletler izin verdi. Yani topluca bir suç var.

Konuyu dağıtmayayım.

Kripto çıktı, medyadaki abartılı reklamlarla yayıldı. O medya kripto para reklamlarından çok kazandı ve yayınlamaya devam etti. Devletler seyretti.

Benim aklıma bir salise bile kripto para almak gelmedi çünkü arkası boş. Temsil ettiği bir şey yok. Alırsam tamamen kumar ve şansına bağlı. Garanti kazanç ancak kripto parayı kontrol edenlerde var.

Ha yazacağım şey aklıma geldi yaw.

İnsan doğası ve kripto para olayı.

Yani çok zor emeklerle kazandığı parayı insan nasıl gidipte ne olduğunu bilmediği kripto paraya yatırır.?

Buradan sonra herkese hayvan diyeceğim ona göre. İsterseniz okumayı kesin.

Sanırım insan doğasının vahşiliği ile alakalı. Neticede hayvanız. Maymun gruplarından evrilmeyiz.

Fazla detaya girmeyeyim, detaya girince hakaret olarak algılanıyor. Kestirmeden gideyim.

Vahşi bir hayvan kaçanı av olarak görür. kaçmazsan iki saat düşünür "yaw bu kaçmadığına göre av değil. kaçsa kovalayıp yiyeceğim, ama kaçmıyor. Naaapsam. Dönüp gitsemmi.? Ya o arada kaçmaya başlarsa.? Biraz dahamı beklesem."

Şu ara moda olan videolarda görmüşsünüzdür. çağdaş bazı hayvanat bahçelerinde aslanlar kaplanlar kalın camların arkasında. Koca kaplan 30 mt. uzakta. Çocuk camın dibinden kaplana bakıyor. Çocuk arkasını dönünca kaplan birden atağa geçip saldırıyor, cama çarpıyor.

Çocuk arkasını dönmese kaplan saldırmıyor. Arkasını dönünce kaplanın iç güdüleri depreşip kovalama moduna geçiyor. Belgesellerde tonla bu tür görüntü var. Ayı, aslan, kaplan vb. görünce kaçmayın diyorlar.

İnsan da hayvandır. Aynı doğa bizdede var. Bir senet veya dolar veya kripto para fiyatı yükselmeye başlayınca, orada kaçan bir şey görüyoruz. Beyin gidiyor, içgüdüler devreye giriyor. Kaçan şeyden başka hiç bir şey görememeye başlıyoruz ve bir yerde üzerine atlıyoruz. Sonra beyin rahatlıyor. tamamen iç güdüsel bir vaka.

.
    @NeAcaipDunya

3. sevgili alicemal...iyiki yazacaklarını hatırlıyorsun...rica etsem araştırırmısın bizim gibi cahil olupta insanları mutlu olan bir ülke varmı??ben olacağını tahmin ediyorum..

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by maltepe Yazıyı Oku
    sevgili alicemal...iyiki yazacaklarını hatırlıyorsun...rica etsem araştırırmısın bizim gibi cahil olupta insanları mutlu olan bir ülke varmı??ben olacağını tahmin ediyorum..

Ülke mutluluk araştırmaları yapılıyor da, gerçek sonuçlar çıktığını sanmam. İnsanlar eğer cevap basitse ama soruyu soran resmi kurumsa, resmi kurumun hoşuna gidecek şeyleri söylüyorlar. Eğitim seviyesi düştükçe, bunu yapan sayısı artıyor. Hali ile anket sonucu doğru olmaz.

Mutluluk gibi soyut bir kavramıda birilerine sorarsan, eğitimlide olsa cevabı zor oluyor.

Ülkeden bağımsız olarak cahilin mutluluğunu ele alırsak, ne kadar cahilsen o kadar mutlu oluyorsun.

Bundan cahiller çok mutludur sonucu çıkarmayalım. Eğitimli+çok bilenlere göre daha mutlular diyelim.

Örnek patlatayım.

Köyün dışında hiç bir yeri bilmiyorsun, seni aldılar Londra'nın karanlık bir caddesine gece koydular. Mutlu mutlu gezersin. Çünkü ne büyük şehri bilirsin, ne uyuşturucu nedir, kullananlar nasıldır bilirsin, ne Londra sokaklarındaki gece tehlikelerini bilirsin, ırkın farklı ise o ırka oralarda nasıl davranıyorlar bilmezsin, gece Londra soğukmudur sıcakmıdır bilmezsin, otomobil görmemişsin otomobillerden sakınmaz, trafik kurallarını bilmeden caddelerde gezersin filan.

Hali ile hiç bir şey bilmediğinden mutlu olursun. Gördüğün her şey yeni olduğundan gülümser sevinirsin. Başınada bir şey gelene kadar mutlu mesut yaşarsın.

Mesela Londra'ya hiç gitmedim ama o kadar çok şey okuyup dinledimki, beni gece oraya bırak sabaha kadar diken üzerinde olur yerimden kıpırdayamam. Tamamen mutsuz olarak sabahlarım. Londra yerine Detroit e bırakılsam benim için kâbus olurdu herhalde. Brezilya, Rio de jenario ya gece yan mahallede bir sokağa bırakacağız deseler, direk "gerek yok beni öldürün" derdim.

Bakın geri kalmış ilkel dediğiniz Kuzey ve Orta Asya ülkeleri(belki Çeçenistan hariç, orada Amerika çok aktif, rezil etmişlerdir ülkeyi) ne bırakacağız deseler, insana dair hiç bir korkum endişem olmaz. Amerika-İngiltere'mi daha ilkel vahşi yoksa lüks görmediğiniz için ilkel vahşi sandığınız Kuzey-Orta Asya ülkelerimi.?

Filan fıstık yaw. Aslında bu konuda nehir örneği verirdim ama bu kez Londrayı kullandım.

Pek iyi bir yazı olmadı. Aklım başka yerde o sebeple odaklanamadım.
    @NeAcaipDunya

5. ''Kripto çıktı, medyadaki abartılı reklamlarla yayıldı. O medya kripto para reklamlarından çok kazandı ve yayınlamaya devam etti. Devletler seyretti.''
    Kriptolar konusunda devletlerin seyrettiği yorumunuza katılmıyorum.
    Kirli savaşları finanse etmek için önceki gün silah kaçakçılığını,dün uyşturucuyu kullandılar.Bu gün ve yarın kripto parayı kullanacaklar.Öbür günü bilmiyorum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by hs37 Yazıyı Oku
    ''Kripto çıktı, medyadaki abartılı reklamlarla yayıldı. O medya kripto para reklamlarından çok kazandı ve yayınlamaya devam etti. Devletler seyretti.''
    Kriptolar konusunda devletlerin seyrettiği yorumunuza katılmıyorum.
    Kirli savaşları finanse etmek için önceki gün silah kaçakçılığını,dün uyşturucuyu kullandılar.Bu gün ve yarın kripto parayı kullanacaklar.Öbür günü bilmiyorum.
    Katılırsan darılırım. Şaka yaw.

İkimizde kriptodan bahsettik ama farklı konuları anlattık. Elma ile armudu kıyaslayıp katılmıyorum demişsin hs.

Ben bıçağın malzemesi neden üretilir, ne kadar emek sarfedilir, kim üretir gibi temel konularını anlatmıştım, sen "o bıçakla adam doğruyorlar haberin varmı" demişsin. Evet ikimizde bıçağı anlattık ama konular farklı.

Yoksa kripto yatırımın mı var veya vardı.?

Borsa forumunda yazınca doğal olarak yazdıklarım piyasa oyuncuları tarafından K/Z F/K odaklı değerlendiriliyor. Bir ara Migros da benzerini yaşamıştım.
    @NeAcaipDunya

7. Evet ...
    Akademik eğitimim yok . Dünya dönüyor.haliyle baktığımız yerlerde farklı oluyor.İktisatın en temel kuralı olan üretim ve katma değerden bahsettiğinizi anladım. Bıçağı av da kulanınca nimet,cephede kullanınca ganimet,mahalle arası kavgada kullanınca cinayet oluyor.Yanılıyormuyum.?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by hs37 Yazıyı Oku
    Evet ...
    Akademik eğitimim yok . Dünya dönüyor.haliyle baktığımız yerlerde farklı oluyor.İktisatın en temel kuralı olan üretim ve katma değerden bahsettiğinizi anladım. Bıçağı av da kulanınca nimet,cephede kullanınca ganimet,mahalle arası kavgada kullanınca cinayet oluyor. Yanılıyormuyum.?
    Yanılmıyorsun.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 844/853 İlkİlk ... 344744794834842843844845846 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •