Sayfa 845/965 İlkİlk ... 345745795835843844845846847855895945 ... SonSon
Arama sonucu : 7717 madde; 6,753 - 6,760 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. İneği herkes sağar önemli olan yatırımcıyı sağmak

M2004J19C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Hocam belki 4 aydır bu hissedeyim ama en az 10 senedir PETUN ve Pınar süt hareketlerini takip ederim.

Evet ne ciro olarak ne FAVÖK olarak , ne net kar olarak ne de öz sermaye olarak öyle çok uçan kaçan bir yapısı yok şirketin. Bunlar öyle çok uçuk kaçık olmayınca hisse fiyatı da çok uçuk kaçık olmuyor bunu da biliyorum.

Ama PETUN USD bazında 4-5 USD'ı , Pınar Süt 8-9 USD'ı görmüş şirketler bundan 5-6 sene önce yada son 10 senede diyelim. Aradan geçen 5-6 senede bir kere olsun zarar açıklamadı bu şirketler. Özellikle PETUN çok istikrarlı bir kar artışına sahip. Pınar süt ise yaptığı yetırımlar yüzünden aldığı kredilere çok faiz ödediği için 2019 ve 2020 senelerinde çok parlak bilanço açıklamadı ama zarar da etmedi.

2018-2020 arası holdingin 250 milyon dolar tahvil borcuna kefil oldukları için hisse değerleri o dönem zaten çok düştü. Geçen sene bu kefaletten kurtuldular ve gerçek değerleine ulaştılar yaklaşık 28-30 lira olarak. Orada ancak gerçek değere yaklaşmışlardı.

Ama aradan 1 sene geçti endeks 800-900'lü seviyelerden 1350'lere geldi ama bunlar 17 liralara düştü.

Yani kötü bilanço açıklayacaklarını sanmıyorum. Hadi PETUN göreceli düşük kar açıkladı geçen seneye göre ama Pınar süt net karını arttırmasına rağmen yine düştü.

Baskı kuracaklar diyorsan zaten 3-4 senedir baskı var. Toplamak isteyen bu hisse 5 liraya kadar düştü oradan toplardı. Yabancı takası zaten dipte. Ne yabancı kalmış ne yatırım fonu. Hem et hem de sütde ne yabancı var ne yatırım fonları. Son 1 senenin takasına bakarsanız bu net görünüyor zaten.

Yani götürmesi için herşey var ama gitmiyor. Yani 90 milyon dolara PETUN veya Pınar süt olmaz. Sadece marka değeri o para eder.

Pınar suyu nasıl 1 liradan 9 liraya götürdüler ise bunların da etmesi gereken yer en az 60-70 liralardır ama hadi 40 olsun. Bundan aşağısı hakikaten piyasa şartlarına uymuyor ama nasıl oluyor da bu kadar ucuz hisseyi kimse farketmiyor anlamış değilim.

Yani bir hisse alacaksanız en temel 3-4 tane rasyoya bakarsınız. F/K 8 , pd/dd 1 , FD/FAVÖK 10 , Öz sermaye karlılığı %12 , temettü verimi % 7 civarı ve rher sene kar eden her sene maksimum seviyede temettü veren bir şirket.

Pınar sütde de durum böyle hatta bazı rasyolar sütde daha da ucuz olduğunu söylüyor..

Yani ortada döngü var ama bence artık bir yerden sonra değerine ulaşacak ama bu çok da uzun zaman sonra değil bence. Bu rasyolarda daha fazla kalamaz şu borsada.

Sayın emirhan 06! Bu değerli yazınızı Pınarsüt sayfasında da paylaşıyorum......

3. Evet hocam geçen sene Pınar süt için daha erken demiştim , 2021 2. -3. çeyrekleri görmek lazım borcu düşüyor mu karlılık artıyor mu diye. Çünkü Pınar süt 2019 ve 2020 senelerinde kötü bilançolar açıkladı ve yüksek finansal borç yüzünden çok faiz ödediği için net karı düşük geldi son 2 sene.

Bu sene ilk çeyrek iyi başladı ama finansal borç aynen devam ediyor. Kısa uzun toplam yaklaşık 280 milyon civarı banka kredisi devam ediyor. Bir an önce bu borçtan kurtulmalı Pınar süt yoksa net karı düşürmeye devam edecek bu borç. 2021 sadece ilk çeyrek net 22 milyon finansal gider var. Bu çok yüksek. Bunu azalttığı zaman karlılık çok daha iyi düzeye gelir.

PETUN mu Pınar süt mü ? Bu soruya aslında 1-2 defa cevap yazdım. 2 şirketin de birbirine göre avantajları ve dezavantajları var.

Pınar sütün üretimi daha çok temel gıda üzerine ( süt , peynir , yoğurt , tereyağ , meyve suyu vesaire ) , bu yüzden kar marjları daha düşük ama ciro yüksek.

Pınar etin üretimi daha lüks gıda üzerine , kar marjları yüksek ama ciro düşük.

Pınar sütün finansal borcu çok , Pınar etin hemen hemen hiç finansal borcu yok.

Pınar sütün öz sermayesi daha kuvvetli , etin biraz daha düşük.

Pınar sütün ihracatı toplam cironun %15'i kadar ve artmaya devam ediyor. Büyüme potansiyeli çok fazla. Pınar etin ihracatı toplam ciro içinde çok az ve artmıyor hatta düşüyor. Et ürünlerinin ihracatı zor bir konu. Hele hele Türkiye gibi etin pahalı olduğu bir ülkeden et ihraç etmek zor bir konu.

Pınar sütün daha çok finansal yatırımı ve iştiraki var ama Pınar etin iştiraklerinin kalitesi ve karlılığı daha iyi.

Normal şartlarda Pınar sütün , Pınar etten çok daha değerli olması lazım piyasa değeri olarak. Şu anda eşitler. Ama geçmiş senelere bakarsak Pınar süt her zaman pınar etten en az %50 daha pahalı değerleniyordu. Eğer finansal borcu bitirirse yine aynı duruma geçer.

Yani her ikisini de portföyde bulundurmakta fayda var. Ama ben paralel hareket edeceklerini düşünüyorum. Hareket paralel olur ama belki Pınar sütün hisse değeri daha iyi performans gösterebilir. Ama bunun için 2. ve 3. çeyreği görmek lazım. Finansal borç nereye gidiyor , net kar nereye gidiyor. Eğer Pınar süt 2. ve 3. çeyrekte net karını arttırıp , finansal borcunu düşürebilirse o zaman arayı açar hisse değeri olarak.

Ama bu şirketler tamamen iç içe geçmiş şirketler. Pınar etin %12'si direk Pınar sütün. Yani pınar etteki olabilecek yüksek kardan Pınar süt direk yararlanıyor. Diğer taraftan YBP'nin ve Pınar foods'un da %45'i Petunun. Ve Pınar sütün satışlarının %80'ini YBP yapıyor. Dolayısıyla Pınar sütün satışlarının iyi gitmesi de PETUN'a direk yarıyor.

O yüzden ikisi arasında çok fark yok ama mantıken Pınar sütün daha değerli olmasını bekliyorum orta ve uzun vadede. Her ikisinin de portföyde olmasında yarar var.

Sayın emirhan 06! Bu değerli ikinci yazınızı da Pınarsüt sayfasında paylaşıyorum......

4. Man kafalı Spek! Hala anlayamadın mı 18 li fiyatlarda sana kimse Hisse satmaz.Bıkmadın mı cepten cebe işlemlerden? Hele şöyle 25 li fiyatlara çek bakalım! Belki oradan bir miktar kırıntı alırsın......

5.  Alıntı Originally Posted by KOMODOR 2019 Yazıyı Oku
    Man kafalı Spek! Hala anlayamadın mı 18 li fiyatlarda sana kimse Hisse satmaz.Bıkmadın mı cepten cebe işlemlerden? Hele şöyle 25 li fiyatlara çek bakalım! Belki oradan bir miktar kırıntı alırsın......

SPEKCİĞİM! Boşuna uğraşma,bu fiyatlardan alamazsın.Boşuna al sat komisyonu ödüyorsun!!!!!!!!

Tam kalkıyordu biri bastı kim iş yatırım herzaman olduğu gibi.. kaşar holding müdahale ediyor.... Gevşek patronlar..
    Dün iş yatırımdan aldılar 17. 80 den bugün sattılar 18.15 ..

Kaşar holding Türkiye nin en iyi kaşarcısı.. Eski kaşar da marka..

Terbiyesizler..

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Bu kadar artı beklentileri ve değerleri olan bir hisse daha ne kadar baskılanabilir.Bir planları var mutlaka.17 milyon lot hissenin büyük bölümüne sahip olanlarda çok büyük zararda.Aksi halde beyinlerinde bir sorun var demektir.......

Bazen sesli düşünüyorum; Pınarsu bedellisi ile hareket edecekler diyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by şevketli Yazıyı Oku
    pınar sütün işlem gördüğü sektöre göre Pd/dd kelepir,bedavadan az pahalı denilebilir.Şirket tarihsel ortalama olarak Pd/dd zaten 1,60 yani %60 en kötü bu yönüyle prim potansiyeli var,fakat daha önemlisi pandemi gıda yiyecek içecek sektörlerini hiç olmadığı kadar öne çıkardı,lakin hissenin tahtasında cirit atan bazı hokkabazlar 7-8 aydır anormal bir baskı uygulayarak piyasadaki malı toplamaya çalışıyor ve iki tanesi SPK tarafından suçüstü yapılarak yakalandı ancak kesinlikle başka birileri daha var ve bunlar aynı baskıyı kaldığı yerden devam ettiriyor.
    Türk varlıkları çok ucuz kaldığı için zarar eden şirketler bile 2-3-4-5 dd işlem görürken Pnsüt ölçeğinde yıllardır temettü veren ihracat yapan borç sorunu olmayan ve en önemlisi “Çin gibi dünya devine ihracata” başlamasının değerlendirmesinide varın siz yapın...
    Çin’e ayrıca tren yolu ile ihracat kanalının açılması henüz Pnsütü ilgilendiren ve gemiyle 1-2 ay süren süreyi 15 güne düşürülmesi ise detaylı bir araştırma istiyor ve bu durum çok büyük bir avantaj sağlayacak diye düşünüyorum.
    Bu şirketin cirosu ve pazar payı çok çok iyi rekabetden dolayı düşük kâr marjları ile çalışıyorlardı bu durumda günden güne artmaya başladı,hülasa daha çok yazacak şey var bana göre çok kıymetli henüz farkedilmemiş bir şirket keşke düşse gine 20 lere kendi adıma ciddi alım yapıp sonra park eder beklerim.
    Bu hafta bilanço haftası bir hareket gelebilir.
    Y.t.d.

Sayın şevketli ! Uzun süredir Pınarsüt sayfasında yoksunuz.Değerli paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.Tabi hisseden çıkmadıysanız?

Sayfa 845/965 İlkİlk ... 345745795835843844845846847855895945 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •