Sayfa 852/1000 İlkİlk ... 352752802842850851852853854862902952 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,809 - 6,816 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    medeni cesareti sevsem de cahil cesaretine tahammülüm yok. engellendin çocuk.
    Teknik olarak yazar olmadan önce bir yıl okur olunsa forum daha verimli olacak diye düşünüyorum.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Teknik olarak yazar olmadan önce bir yıl okur olunsa forum daha verimli olacak diye düşünüyorum.
    Sizin önerinize uyarak bir yıl boyunca okuyacağım, sonra yazmaya başlayacağım.

3.  Alıntı Originally Posted by L Lawliet Yazıyı Oku
    Bugün eurobond aldık, yarın sattığımızda zarar eder miyiz, yoksa ufak bir getiri olur mu?
    Muhtemelen bunu sormanızın nedeni günlük birikecek faizler.

Eurobond'larda kirli fiyat dedikleri faiz eklenmiş hali. Aslında her gün faiz ekleniyor. Ayrıca eurobondlar kendi içinde değer kaybedip kazanabiliyor. Diğer bir deyişle temiz fiyat dedikleri, birikmiş faizden arınmış eurobond fiyatları da değişken. Artıyor yada düşüyor her gün.

Ancak vergilendirme günlük alım satım yaparak para kazanmayı pratikte çok zorlaştırıyor. Çünkü eurobond'lar döviz ile alınıp satılır. Vergilendirme ise alıp sattığınız günün kurundan TL'ye çevrilerek yapılır.

Dolar bazlı kar görürken, alım-satım arasındaki sürede kur yükselmişse, siz alım için düşük kur, satım sırasında da yüksek kur kullanacağınız için 1 günde yükselen kur farkının da vergisini ödemek zorunda kalacaksınız.

Vergi yükü çoğalacağından dolar cinsinden paranız azabilecektir.

Kur farkını enflasyona endeksleme durumu mevcut, ancak bu alım satım arasındaki Yİ-ÜFE endeksi farkının %10 ve üstünde olması sonucu kullanılabilir. Bu endeks aylık açıklanıyor.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Ben gerekli alanlari doldurdum ama kredi karti gununu bekliyorum o zaman onay verip odeme yapacagim....

Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    Eurobond vergi beyanını internet vergi dairesinden yapılabiliyor mu?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Alirsin da 2022 icin 70bin tl den cok kupon kazancin olursa bunu beyan edip vergi verme kurali var unutma......

Alıntı Originally Posted by turkuaz Yazıyı Oku
    Bu bondu bankadan 200K gibi islem limiti olmadan mumkun olur mu acaba?

Vergini iyice hesap ediyorsan sorun olmaz.........

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Perşembe 2036 vadeliden dönen kupon ödemesini 2029 a çevirdim. 1021 kirli fiyattan aldım. 26.04 de 38 dolar 1000 nominal için ödeme yapacak. Birleşik getirisi %8 üzeri oldu.

Alim satim makasi nedeni ile min uc ay tutman gerekir yoksa zarar edersin
    ornek verelim
    1020 usd a aldigin bondu yarin satsan 980usd a satarsin -30 usd icerdesin
    ne zaman ki o bond 1050 usd degerini kazanir ve geri alim 1020usd olur fite fit olur tutma maliyetini kaybedersin

yada diyelim ki 6 ay sonra icindeki kuponlar sayesinde bond degeri 1075 oldu senin satisi nda 1045 oldu
    dersin ki 25usd kar ettim satayim ama o zaman da bunu beyan edip vergisini de dusmelisin

Alıntı Originally Posted by L Lawliet Yazıyı Oku
    Bugün eurobond aldık, yarın sattığımızda zarar eder miyiz, yoksa ufak bir getiri olur mu?

Eksi sozluk te yapilan uygulama gibi bekleticen bes sene hehe

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku

Sayfa 852/1000 İlkİlk ... 352752802842850851852853854862902952 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •