Sayfa 853/1003 İlkİlk ... 353753803843851852853854855863903953 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 6,817 - 6,824 arası.

Konu: HALK Cafe - II

1.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    S.a. 8-10 gündür ereğlide kalıyordum, sabit bilgisayar yoktu, cepten şifre sıfırlanmış, ancak gelebildim.

Bakalım bu seyahat kısıtlaması ne zaman bitecek, izin almak, iş yapmakta zulüm olmaya başladı. Bürokrasi bu anlamda abartılıyor. Yani tv lerde hemşirenin kızının doğum gününe pasta götüren polislere ben hiç rastlamadım. Yollarda zaten arac yok, belgelerde fotokopi dahi kabul etmiyorlar. Tüm bu güçlüklere rağmen çalışıyoruz.
    Hoş geldin Sayın Kızıldağ. Yaramaz bişi olmamasına sevindim.

2. Bankalar bu yükü sırtladı ve uzun bir süre bankalar bu yükü taşıyacak. Taşımayan bankalar ise zorla taşıttırılacak. Bir gün bankalara %100 kredi girdisi varsa %100 çıktısı olacak olmazsa ceza var haberi, diğer gün swap kanalı arıyoruz, bulmamız an meselesi gibi yorucu haber trafikleri artarak devam edecek gibi duruyor.

Bankalarda daha aşağısı olur mu, olmaz mı, buna cevap verecek birini henüz bulamadım. Görünürde yabancı satışı var, ama fiyatlar çokta kötü değil, hem bu krize hemde bu krizi göğüslemelerine rağmen.

Bankalarda kredi ertelemeleri normale döndü, gecen hafta ben erteledim, ilk faizlerin yerine çok makul faizler geldi. İlave olarak çok düşük faiz ile yeni bir kaç tüketici kredisi aldım.

Parayı nerede nasıl değerlendireceğime henüz karar vermedim.

En son cuma günü dolar da direnç var 6,96 geçemiyor diye sattım. Çünkü 7,0,40 üzeri güvenli bölge. Dolar tekrar aşağı gelirse tekrar almayı düşünürüm, bu sürede nakitte kalmak daha cazip.

Ancak halkbank grafiği çok güzel. 5,37 üzerinde tutunsa 1 saniye düşünmeden alırım. Halkbank endeks dışında hareket edemeyeceği için ikisini birlikte izlemek gerekir.

İlk yazıda söyledim, elinde ne varsa düşüncelerin öyle şekillenir, doların varsa yükseleceğine, senedin varsa onun yükseleceğine inanırsın. Ama ky borsada fazla değil, muhtemelen bir ikinci dip getirmezler.

3.  Alıntı Originally Posted by Berk Dogan Yazıyı Oku
    Hoş geldin Sayın Kızıldağ. Yaramaz bişi olmamasına sevindim.
    Evin sokağına zor girdik, sabah 80 yaşında bir amca vefaat etmiş. Oğlundan bulaşmış, eve getiremeden defin ettiler. Bunun dışında polislerle 10 gündür kovalamaca oynuyoruz. Çalışma yeri ve ikamet ayrı olduğu için sıkıntı işde.

4.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Para piyasaları karışık, çözmenin yolları var: Çözmek için bir gün short bir gün long kalınmalı, bir gün dolar alıp onu savunmalı, diğer gün satıp düşecek diye kulislere katılmalı. Halkbank bir gün al bir gün satla olmaz. Onu en az 3 gün taşıyacaksın, başka senetler gidecek, sonra 5,37 direnci geçemeyip 5,17 desteğinde kapatacak, sonra sen satıp üç gün içinde değişmeyen bir şey olduğu göreceksin gibi değişik tarz yaklaşımlar insan vicuduna fayda getirecektir. Tüm bu pozisyon alma durumlarında fikirlerin çok güzel değişecektir.

Ama bir gerçek var ki, bu esnaf acilen iş başı yapmalı, diğer büyükler 2-3 ay kapansa da bir şey olmaz düzelir, tofaş 1 yıl hiç araba satmasın, inanın gram etkilenmez. Ama küçük esnafın durumu kesinlikle çok kötü.

Dün saat 10:00 gibi bir kanun çıkarıldı, içerideki demir çelik üreticilerini korumak için yurtdışına %5 vergi getirildi 3 ay süreli.

Yani bu tosyalı gibi yandaş kurumlar için yapıyorsan diğer işletmeler içinde daha fazlası yapılmalı.

Mart ayında İstanbulda toplanan veriler bir önceki aya göre 15 milyar tl azalmış. İstanbul bu anlamda ülkenin kalbi ve çok şeyi gösteriyor.
    Haklıısnız kücük esnafın işi çok kötü. Benim dükkan kiracım c.tesi aradı beni hafta başında dükkanın anahtarını teslim edecekmiş. yani işe tamamen son vermiş. cam ayna işi yapıyordu. yanında 5.6 eleman çalışıyordu. şimdi onlar issiz kaldı. bakalım bunun sonu nereye varacak.

5. Metal için getirilen %5 vergi, içeride işlerin iyi olmadığının bir göstergesi. En son rakam 393 dolar oldu, kriz öncesinde metal 515 dolar görmüştü. Gecen hafta 393-410 dolara metal alanlar kısmen bu vergi ile avantajlı olacak. Yarın için erğeli ve kardemirde bu vergi işi aksiyon getirecektir. Ançak metalde tüketim ciddi olarak geriledi. Yani bu kurumlara nasıl bir mali tablo gelecek gercekten büyük bir muamma.

6.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Metal için getirilen %5 vergi, içeride işlerin iyi olmadığının bir göstergesi. En son rakam 393 dolar oldu, kriz öncesinde metal 515 dolar görmüştü. Gecen hafta 393-410 dolara metal alanlar kısmen bu vergi ile avantajlı olacak. Yarın için erğeli ve kardemirde bu vergi işi aksiyon getirecektir. Ançak metalde tüketim ciddi olarak geriledi. Yani bu kurumlara nasıl bir mali tablo gelecek gercekten büyük bir muamma.
    Hoş geldiniz korkuttunuz ama iyi olmanıza sevindim

7.  Alıntı Originally Posted by unnamed Yazıyı Oku
    Hoş geldiniz korkuttunuz ama iyi olmanıza sevindim
    Teşekkür ederim sağolun varolun.

8. BDDK kredi kararı pozitif etki edebilir, zoraki kredi satma. Ama sanki konu sadece kredi verme yada vermeme durumu değil. Acaba özel bankalar dolar stokluyor olabilir mi. Çünkü bir tarafda dolara müdehale eden devlet bankaları var ama bir tarafda yükselen bir dolar var, devlet satıyor kim alıyor ve nasıl yükseliyor.

Sayfa 853/1003 İlkİlk ... 353753803843851852853854855863903953 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •