Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 853/1002 İlkİlk ... 353753803843851852853854855863903953 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,817 - 6,824 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Bu mavi yaka beyaz yaka konusu değil.
    Çoğunluk burada beyaz yaka olduğu için dedim.
    Krediler ödenmez, ev alınmaz, şu fiyata düşer diyen her dönem oluyor.
    Deprem hariç bunun doğruluğunu göremedik.

Size sorum şu, 20 yıl önce şuan yaşadığınız yerde ev alsaydınız ne değişirdi?
    (Tahminim, ev almanıza rağmen yine benzer bir banka biriminiz olurdu.)
    Malesef o iş oyle degil beyfendi.

Ben memurum. 20 yil once iş hayatina basladim ve hicbir birikimim yoktu ( aileden de yok, halkin %60 70 i gibiyim)
    Yaşam gereklerini yerine getirdikten sonra belli bir birikim yapmak lazim ev icin. O iş de öyle kolay degil ama hadi 2008 gibi peşinati buldum, krediyle eve girdim diyelim. O zamanlar 10 yillik kredi varmiydi bilmiyorum, ama varmis diyelim, ben 10 yil borca girerdim ev icin. Yani elimde şuan kredisi bitmis bir evim olurdu belki birde araba. Okadar.

Ama o kredi bana hem hayatin güzelliklerinin büyük bölümünu kacirtirdi hemde, şuanakadar yapmis oldugum kişisel-ailesel bircok gelişimi katkiyi sağlatmazdi.

Ben 2010 da ev peşinati ile konuta girmek yerine,o peşinatı finansal piyasalarda degerlendirmeyi sectim.

Şimdi bu tecrübe ile geriye bakip 2010 a dönsem ne yapardim, kesinlikle ev almazdim...

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku

Özetle;
    Kendi evi olmayan ve kira ödeyen insanlara piyasa ile inatlaşmayıp kendi evlerini almalarını bunun sonunda bırakın zararı iyi kar edeceklerini anlatmaya çalıştım
    Biraz mantik yürütelim. Madem bu evler kısa zamanda iyi kar getirecek, neden satılıyor ozaman ? Saticinin olmamasi gerekmezmi piyasada

Sizin şu 143 e aldiginiz altın tavuk için alıcı keriz ben olayim ve 1mn a aliyim o evi. Pazarlik esnasinda bana,ne kadar kar yapacagimin bir hesabini yapsaniz , ne derdiniz

3.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku

Ben memurum. 20 yil once iş hayatina basladim ve hicbir birikimim yoktu ( aileden de yok, halkin %60 70 i gibiyim)
    Yaşam gereklerini yerine getirdikten sonra belli bir birikim yapmak lazim ev icin. O iş de öyle kolay degil ama hadi 2008 gibi peşinati buldum, krediyle eve girdim diyelim. O zamanlar 10 yillik kredi varmiydi bilmiyorum, ama varmis diyelim, ben 10 yil borca girerdim ev icin. Yani elimde şuan kredisi bitmis bir evim olurdu belki birde araba. Okadar.

Ama o kredi bana hem hayatin güzelliklerinin büyük bölümünu kacirtirdi hemde, şuanakadar yapmis oldugum kişisel-ailesel bircok gelişimi katkiyi sağlatmazdi.

Ben 2010 da ev peşinati ile konuta girmek yerine,o peşinatı finansal piyasalarda degerlendirmeyi sectim.

Şimdi bu tecrübe ile geriye bakip 2010 a dönsem ne yapardim, kesinlikle ev almazdim...

Peki sonuç ?
    Şuanda 143e o vakit aldığımız ev 1 milyon olarak mevcut ya, sizin mebla 1 milyon oldu mu finansal piyasalarda?

4.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    bir örnekle izah edeyim;

10000 tl maaşım var, 6000 Tl ev kredim var, dolar 7.00

Zam aldım yüzde 12 (şanslıyım)

11200 tl maaşım var 6000 tl ev kredim var dolar 7,96
    (Kurdan dolayı tüm tüketim malzemelerine zam geldi, artık kalan 5200 tl ile daha zor idare eder hale geldim)

Şimdi benim borcum nasıl eridi? Borcumun erimesi için benim de * en az * dolar artışı kadar kazancımı artırmam gerekir.

Hesap kitapla kendimizi ferahlatacaksak Bitcoin bazında bakalım borca. Nisandan bu yana borcum yarıya inmiş olmalı bitcoin bazında.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Burada küçük bir hatalı nokta var, kur geçişkenliği farklı senaryolar olmakla birlikte yüzde 10 ile 25 arasında hesaplanıyor. Yüzde 25 olan kısmı da sert hareketlerin olduğu geçici dönemler, ortalamada %10 civarı alınıyor.

Yani kur 7 TL'den %10 artarak 7,80 TL olduysa, bunun ekonomiye yansıması %1 civarında. Yani yılbaşında kabaca 6 TL olan dolar şu anda 8 liraysa, enflasyonda %12 ise, bu enflasyonun 2-3 puanının döviz kur hareketinden geldiği söylenebilir. Yani dolar bugün itibariyle hala 6 TLolsaydı, enflasyon 0 olacaktı diye bir durum söz konusu değil. Çünkü tek başına enflasyon kura bağlı değil, kur sadece bir parçası.

Türkiye gibi enflasyonist, para birimi diğer ülke para birimine göre değer kaybeden bir ülkede, uzun vadeli TL kredi alan her hangi biri, borç yükünün zamanla azaldığını hissetmiştir. Bunu tartışmaya bile gerek yok.

5.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Çok güzel kira getirilerini bize tanımlar mısınız?

Örneğin daire şu an 1000 lira kirası 10 lira gibi...

Burada kimse piyasa ile inatlaşılmıyor. Sadece geçmiş dönemde sadece ve sadece taşınmaz yatırımı yapmış ve varlıklarını çeşitlendirmemiş yatırımcıların aykırı görüşlerinin doğru olmadığını savunuyoruz.

Son olarak borsada orda burda paraları hiç etmek ciddi sermaye sahibi olan kişi için güzel bir cümle olmamış. Sermaye piyasaları çok farklı işlevleri vardır. Maalesef Türkiye'de ortaklık kültürü olmadığı için böyle bir durum oluyor. Ancak borsa sadece Türkiye'de yok.

Kira evin kullanım bedeli için ödenen hizmet bedelidir.
    Hizmet alma bedeli asla sokağa atılan bir bedel değildir. Ev temizliği için alınan hizmet bedelini, sokağa atılan bedel diye düşünmüyorsak kira içinde düşünmemeliyiz.
     Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku

Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku
    Peki sonuç ?
    Şuanda 143e o vakit aldığımız ev 1 milyon olarak mevcut ya, sizin mebla 1 milyon oldu mu finansal piyasalarda?
    143bin liraya aldığınız ev şu an 1 milyon ediyor. Bunu satmadan yatırımınız realize olmuş oluyor mu? Sonuç olarak yarın satmak isteseniz satamayacağınız bir yatırım var. Likit olmayan bir varlık için oldukça iddialı bir rakam....
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku
    Peki sonuç ?
    O günlere donsem kesinlikle ev almam demistim. Demekki durum daha iyi. Ki 1 milyona göre dusunsek oyle.
    Ama bana göre 143 e alinan her evi birakin %20 sinin bile 1milyon olma imkani yoktur. Siz şansliymisiniz )

7. Peşinatı %25 verip, şuan ödediğiniz kiranın ortalama 1.7 katı kadar (10yıllık ortalama) kredi ödemesi hangi kaliteyi düşürecek.
    Kaldıki 10 yıl sonunda evin değerlenmesi ve tüm kiralar size kar olarak kalacak.

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku

8. Bazı arkadaşlar, ev almanın mantıksız olduğunu ispatlama konusunda, mantık dışı yorumlar yapmaya başlamış.

Ev almak finansal açıdan rasyonel karar da olabilir, irrasyonel karar da olabilir. Herkes kendi hesabını kitabını yapar. Ben genel olarak, evin yatırım aracı olarak görülmesine karşıyım. Doğru da bulmuyorum. Lakin, son 15 senedir piyasa beni haksız çıkardı. Son 15 senede ev alanlar genel olarak kazandı. Dolar bazında bakmak bana büyük oranda yanlış geliyor. Satın alma gücüyle bakmak daha mantıklı geliyor. Yani xx aylık maaşımla ne alabiliyorum, şimdi ne alabiliyorum? gibi. Altın-USD fiyatlama yanlış bence.

Bu arada 2010 yılında aldığım ev 110 bin USD iken, şimdi 140K USD olmuş. (Sadece evden bahsediyorum, kira getirileri v.s. hariç)

Eskiden maaşınızla ev alabilirdiniz ama şimdi maaşınızla ev alamıyorsunuz. Bu nedenle daha önce ev alanlar gayet şanslı ve doğru karar vermişler.

Bu arada standart bir ev alımından bahsediyorum. 3 lira edecek eve, 33 lira verilmesine ben de karşıyım. Süslü cümleler ile, ingilizce isimler ile, çok basit evlere, çok lüks statüsü verip, gelecek 10-20 yılınızı ipotek etmek bana da mantıklı gelmiyor.

Naktiniz var ise, kendinize güveniyorsanız ve en önemlisi ne istediğinizi biliyorsanız, ev almaktan çekinmeyin. Sadece araştırın. hangi bölgede ev alacaksanız, en az 3 ay araştırın. Ev fiyatlarının o bölgedeki değerine bakın. Bu şekilde yaparsanız, cidden ya karlı bir iş yaparsınız ya da çok düşük zarar edersiniz.

Kendimden örnek vereyim.
    Ev bakmaya çok meraklıyım, bugüne kadar araştırıp bu ev alınır, alınmaz dediğim tüm ilanlarda, çok yüksek yüzde ile başarılı oldum. Ha evleri hiç almadım. Ama bir bölgede uzun zaman araştırma yaparsanız, cidden bir süre sonra doğru kararı veriyorsunuz.

Çok uzattım kusura bakmayın.
    Ev alacaksanız,

1) Sadece kira çarpanına bakmayın. Çok önemli bir kıstas ama evin değer kazanması orta-uzun vadede daha önemli.
    2) En önemli kıstas, o bölge gelişecek gelişmeye açık bir bölge mi? Gelişmiş oturmuş bir bölge ise almayın, gelişmiş oturmuş bir bölgenin hemen yanındaki gelişime açık bölgeden alın. (Örnek İzmir Mavişehirden almak yerine Ataşehirden almak gibi).
    3) Nakdiniz kuvvetli ise, pazarlık yapın, beklemede kalın. Fırsat gördüğünüzde alın.
    4) Aldıktan sonra, bir süre boyunca o bölgedeki ev fiyatlarına bakmayın, daha uygun bir şey görürsünüz , canınız sıkılır.
    5) Nakdiniz var ise, faizler yüksek iken ev alın.

Teşekkürler.

Sayfa 853/1002 İlkİlk ... 353753803843851852853854855863903953 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •