Sayfa 865/1002 İlkİlk ... 365765815855863864865866867875915965 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,913 - 6,920 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Merhabalar, öncelikle herkesin geçmiş bayramını tebrik ederim.
    Portföyümde önemli bir değişiklik/revizyon yapmayı düşünüyorum, burada da varlık bazında değerlendirmelerimi paylaşarak sizlerin de fikirlerinizi sunmanızı rica edeceğim.

45 yaşındayım ve 10 yıl sonra emekli olmayı düşünüyorum, mevcut yatırım portföyümü (halihazırda portföyümde hisse senedi, yerli hisse fonu, yabancı hisse fonu, değerli metal borsa yatırım fonları, döviz borsa yatırım fonu, kkm ve fiziki altın var.) 10 yıllık aşağıdaki gibi yeni bir portföye dönüştürmeyi tasarlıyorum:

-% 45 yerli hisse senedi fonu (Halihazırda elimde hem hisse senetleri hem de hisse senedi fonları var. Uzun vadeli yatırım yapmama rağmen hisse fonlarının beni geçtiğine kesin olarak ikna oldum, bu nedenle hisse yatırımlarını elimdeki hisseleri fona dönüştürerek ve bundan sonra sadece hisse senedi fonu alarak yapacağım.)

-% 15 Ppf (Portföyün bu kadarlık kısmının nakit/likit olarak elde tutulmasının makul olduğunu düşünüyorum.)

-% 30 Eurobond (Daha önce doğrudan hiç eurobond almadım, bir ara fonlarını almıştım, fakat dolarla anlamlı bir getiri farkı olmayınca satmıştım. Bu kez döviz bazında reel getiri elde etmek ve kupon gelirleri dolayısıyla nakit akışı sağlamak için vade sonuna kadar tutmak kaydıyla 10 yıllık eurobond almayı düşünüyorum.)

-% 5 yabancı hisse senedi fonu (Elimde uzun süredir iki tane yabancı hisse fonu (İpj, gbg) var, portföyün döviz tarafını çeşitlendirmek amacıyla miktarlarını düzenleyerek bu fonlarla devam edeceğim.)

-% 5 fiziki altın vs

Nihai amacım, emekli oluncaya kadar 10 yıl boyunca (aslında 50 yaşında emekli olmayı düşünüyordum, fakat çocukların daha kaliteli eğitim alması için 5 yerine 10 yıl daha çalışmaya karar verdim.) yıllık % 15 ila 20 arasında reel getiri elde etmek. Bunu gerçekleştirebilirsem, mevcut portföyüm 10 yıl sonunda reel olarak yaklaşık 5 kat büyümüş olacak, ayrıca bu süre boyunca çok yüksek miktarlarda olmasa da bir miktar daha birikim (10 yıllık bireysel emeklilik, geri ödemeli hayat sigortası vs.) yapmaya devam edeceğim.

Yukarıdaki değerlendirmeler doğrultusunda, belirttiğim vadede ve portföy yapısıyla hedeflediğim reel getiriye ulaşıp ulaşamayacağım yönündeki görüşlerinizi; portföy içeriği ve yüzdelerine yönelik önerilerinizi ve genel olarak bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."
    Bugünkü enflasyonist ortamda portföyünüzün %60 ı TL varlıklarda.

Yatırım tavsiyesi olarak almayın, ancak ben aynı şekilde portföy yapacak olsam tersine %70 döviz bazlı varlıklarda ~ %30 TL varlıklarda yapardım. Hatta full döviz bazlı varlıklar daha mantıklı duruyor.

Arkadaşlar selam. Kaybettirme riski olmayan yada az olan dövize dayalı fon tavsiyesi alabilir miyim?

3.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Hkm iyi gelmiş ,
    10 günlük fiyat ama o gördüğünüz

M2006C3MG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by sonsav Yazıyı Oku
    Arkadaşlar selam. Kaybettirme riski olmayan yada az olan dövize dayalı fon tavsiyesi alabilir miyim?
    Dövize dayalı olunca maalesef risk almış olursunuz. Dövizin keskin düşüşünde olumsuz etkileneceklerdir. KKM öncesi yapılan kur operasyonuna bir bakın lütfen

Alıntı Originally Posted by tcspirit Yazıyı Oku
    Bugünkü enflasyonist ortamda portföyünüzün %60 ı TL varlıklarda.

Yatırım tavsiyesi olarak almayın, ancak ben aynı şekilde portföy yapacak olsam tersine %70 döviz bazlı varlıklarda ~ %30 TL varlıklarda yapardım. Hatta full döviz bazlı varlıklar daha mantıklı duruyor.
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim;
    Enflasyon karşısında birikimlerimi korumak amaçlarımdan birisi olsa da, en temel hedefim reel getiri elde etmek. Hisselerdeki oynaklığı ve riski uzun vade ile yenebileceğimi düşünüyorum, özellikle hisse senedi fonlarının geçmiş performansı da bunu teyit ediyor. Dolayısıyla reel getiri elde edebilmek için portföyde ciddi oranda hisse senedi/fonu bulunması gerektiğini düşünüyorum.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."

Alıntı Originally Posted by supremegod Yazıyı Oku
    10 günlük fiyat ama o gördüğünüz

diger hisse fonları gibi degilmi bu fon ,haftalık getirimi sunuyor ?

7. salı yarım günde satın aldığım sabah 10daki fon geçmesi gerekiyordu ama ihbar oluşturuldu yazıyor bugün. bu sabah aldığım fonda talimatınız tefasa iletildi yazıyor. salı günü alabildim mi acaba anlamadım hala ceptetebden yapıyorum işlemi.

8.  Alıntı Originally Posted by manevracı Yazıyı Oku
    salı yarım günde satın aldığım sabah 10daki fon geçmesi gerekiyordu ama ihbar oluşturuldu yazıyor bugün. bu sabah aldığım fonda talimatınız tefasa iletildi yazıyor. salı günü alabildim mi acaba anlamadım hala ceptetebden yapıyorum işlemi.
    Ziraat Bankasında işlemler saat 14.45-15.00 gibi gerçekleşiyor genelde. Diğerlerini bilmiyorum.

Sayfa 865/1002 İlkİlk ... 365765815855863864865866867875915965 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •