Sayfa 881/2243 İlkİlk ... 38178183187187988088188288389193198113811881 ... SonSon
Arama sonucu : 17942 madde; 7,041 - 7,048 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. deniz hocam sürekli ekonomimizin büyüdüğünden bahsediliyor bu iyi bişey ancak bu büyümeden ücretli kesimin yararlanıp yararlanmadığı belirtilmiyor. Ülkemiz büyüme oranlarına göre ücret artışlarının kıyaslanabileceği veriler var mıdır. Örneğin 1990 sonrasında ekonomi atıyorum %150 büyüdü bu büyümeye nispeten ücret gelirleri memur maaşları emekli maaşları şu kadar arttı (%150 üzerinde büyümüşse ücretliler bundan yararlanmıştır 150 altında artmışsa yararlanmamıştır zararlarına olmuştur gibi) ben böyle bir çalışmayı sendikalardan da duymadım maalesef
    Batık ayıyım poz açacak halim yok

Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    deniz hocam sürekli ekonomimizin büyüdüğünden bahsediliyor bu iyi bişey ancak bu büyümeden ücretli kesimin yararlanıp yararlanmadığı belirtilmiyor. Ülkemiz büyüme oranlarına göre ücret artışlarının kıyaslanabileceği veriler var mıdır. Örneğin 1990 sonrasında ekonomi atıyorum %150 büyüdü bu büyümeye nispeten ücret gelirleri memur maaşları emekli maaşları şu kadar arttı (%150 üzerinde büyümüşse ücretliler bundan yararlanmıştır 150 altında artmışsa yararlanmamıştır zararlarına olmuştur gibi) ben böyle bir çalışmayı sendikalardan da duymadım maalesef
    TUİK'in yayınladığı,-veriler sağlıklı ve gerçeği yansıtır olmasa da- "İşgücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı " verisi var.Örneğin son yayınlanan gsyih haber bülteninde,"İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın birinci çeyreğinde %39,0 iken bu oran 2021 yılında %35,5 oldu." diyor.Bu rakam 2013 yılında %51.5,2000 öncesinde ise çok daha yüksekti.Ücretlerde,emeği ile geçinenlerin gelirlerinde reel olarak çok büyük erime var.Daha önce de yazmıştım,benimle bugün aynı pozisyonda,benzer bir şirkette çalışanın aldığı maaş benim 30 yıl önce aldığım maaşın üçte birine bile ulaşamıyor.
    Gelir dağılımı çok bozulmuş durumda,küçük bir kısım aşırı zenginleşirken,orta sınıf erimiş,yoksullar daha da çok yoksullaşmış durumda.
    30 yıl önce asgari ücretten maaş alanların düşük iken,bugün çalışanların %40'ının üzerinde kişi asgari ücret, %83 kişi asgari ücret+asgari ücretle 2 asgari ücret arasında maaş alıyor,emeği ile çalışanların büyük kısmı düşük gelir düzeyinde eşitlenmiş,yoksullaşmış durumda,eğitimin,liyakatın ücretlere katkısı çok azalmış durumda.

Friday August 27 2021 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Personal Income MoM JUL 1.1%
    0.2% 0.2% 0.2%
    US
    Personal Spending MoM JUL 0.3%
    1.1% 0.3%

US
    PCE Price Index YoY JUL 4.2%
    4%
    US
    PCE Price Index MoM JUL 0.4%
    0.5%
    US
    Core PCE Price Index YoY JUL 3.6%
    3.6% 3.6%
    US
    Core PCE Price Index MoM JUL 0.3%
    0.5% 0.3%

US
    Goods Trade Balance Adv JUL $-86.38B
    $-92.05B

Fed Başkanı Powell'ın konuşması:

https://www.federalreserve.gov/newse...l20210827a.htm

August 27, 2021

Monetary Policy in the Time of COVID

Çamaşır makinası almam gerekti.
    İnternetten, çevremdeki bayilerden fiyatlar baktım.

Peşin fiyatına 8 ay taksit diyorlar.
    Bölgemdeki bayilere "para vereyim, iskonto yapın" dediğimde "farketmez, aynı fiyat" cevabını aldım.

Aynı durum avm mağazaları, marketlerde yıllardır var.

Enflason kimine göre %20, kimine göre %50.
    Bu durumda niye çamaşir makinası üreticileri 8 ay taksit kredi kartı ile peşin para arasında farklı fiyat uygulamaz?
    Bankalar onlara bedava para mı veriyor?
    Son düzenleme : 0101; 28-08-2021 saat: 10:44.

6. özel okul yıllık ücreti 12 taksitle alıyor. dedim ki peşin ödeyeyim %10 indirim yapın. dediler olmaz fiyat bu ister peşin ister taksit. tamam dedim taksitli olsun. her aya taksit kadar vadeli hesap açtım. bir de otomatik ödeme talimatı. %12 civarında indirimli gibi oldu. ben zaten peşin ödemeyi hazırlamıştım. ha ne oldu vadeli hesapta durdu okulun bütçesine gireceğine. okul benden peşin parayı alıp her aya vadeli de açtırabilirdi. bu durumda %12 civarında gelir elde etmiş olurdu faizle birlikte. ama %10 indirimli alacağı için okul için pek değişen bişey olmazdı.
    Batık ayıyım poz açacak halim yok

Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    özel okul yıllık ücreti 12 taksitle alıyor. dedim ki peşin ödeyeyim %10 indirim yapın. dediler olmaz fiyat bu ister peşin ister taksit. tamam dedim taksitli olsun. her aya taksit kadar vadeli hesap açtım. bir de otomatik ödeme talimatı. %12 civarında indirimli gibi oldu. ben zaten peşin ödemeyi hazırlamıştım. ha ne oldu vadeli hesapta durdu okulun bütçesine gireceğine. okul benden peşin parayı alıp her aya vadeli de açtırabilirdi. bu durumda %12 civarında gelir elde etmiş olurdu faizle birlikte. ama %10 indirimli alacağı için okul için pek değişen bişey olmazdı.
    Dostum artık peşin ödeyebilen pek yok.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

8.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Çamaşır makinası almam gerekti.
    İnternetten, çevremdeki bayilerden fiyatlar baktım.

Peşin fiyatına 8 ay taksit diyorlar.
    Bölgemdeki bayilere "para vereyim, iskonto yapın" dediğimde "farketmez, aynı fiyat" cevabını aldım.

Aynı durum avm mağazaları, marketlerde yıllardır var.

Enflason kimine göre %20, kimine göre %50.
    Bu durumda niye çamaşir makinası üreticileri 8 ay taksit kredi kartı ile peşin para arasında farklı fiyat uygulamaz?
    Bankalar onlara bedava para mı veriyor?
    bu bahsettiginiz enflasyonla alakalı degil faizlerle alakalı..bankaların kredi kartında pos kesintisi %3,5 falan taksitli alışverişelerde...hele birde şahsi hesaplarınızı falanda orada mevduat falan yapıyorsanız bu oran düşüyor...ee siz haliyle peşinde indirim istioyorsunuz ..adamın düşecegi taş çatlasa %2 siz bekliyorsunuz ki %10 hatta daha fazla indirim o zaman gerek yok diyorsunuz ..onlarda farketmiyor diyor..o yüzden..ama eger faizler reel enflasyona yakınsanırsa yani %40 lara gelirse o zaman pos kesintisi %5 ler olur o zaman peşinle taksitli arasında fark oluşmaya başlar...

Sayfa 881/2243 İlkİlk ... 38178183187187988088188288389193198113811881 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •