Sayfa 886/1023 İlkİlk ... 386786836876884885886887888896936986 ... SonSon
Arama sonucu : 8183 madde; 7,081 - 7,088 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    "Tevkifatsız" ürünler dediğiniz nedir?

Hayali ihracat demek, fiziki (gerçek) olarak olmayan bir malın yurtdışına satmış gibi göstermek.

Hayali ihracatın bir amacı olmalı değil mi?

Bu da % 99 KDV iadesi almak için yapılır.
    Çok basit olarak forumdaşların da anlayabileceği şekilde şöyle anlayatım.

Şimdi demir-çelik satan bir toptancı var. Bu toptancı aynı zamanda 50-60 adet büyük ölçekli ihracatçıya hizmet veriyor ama 2000-3000 adette mahalle arası demir doğramacı ile çalışıyor. Her iki grubun da cirosu denk olsun.

Şimdi demir doğramacı ahmet usta toptancıya gittiğinde toptancı diyor ki, demirin kilosu 1.18TL ama KDV istemezsen sana 1.14TL'den veririm hem de 1 ay vade yaparım. Fatura istersen 1.18TL (KDV dahil) ve nakit ödeyeceksin.

Ferforjeci, demir doğramacı Ahmet Mehmet usta zaten sattığı ev balkonuna, pencereye , ferforjeye fatura kesmiyor ki. Heme balıklama atlıyor. Malı faturasız alıyor. Böyle 2000-3000 irili ufalı ahmet mehmet usta düşünün.

Toptancı daha sonra ihracatçıya gidiyor, diyor ki elimde 5000 ton çelik var , sen benden 1000 ton alıyorsun ama istersen ben sana 5000 ton fatura kesebilirim. KDV olarak ta %3 ödeyeceksin. Ama faturada %18 gözükecek, bunu malın fiyatına yedireceğiz.....

Umarım anlatabildim.

Bu örneği basit olduğu için verdim ama çok daha nitelikli ve türevli bir şekilde kurgulanabilecek senaryolar var. Yanlış anlaşılmasın ben sistemin açıklarını göstermek için bu senaryoları dile getiriyorum. (Bu illaki demir olmaz yükte hafif pahada ağır ve tevkifatsız olan her türlü yaygın meta burada kullanılabilir)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Tevkifatsız ne demek?

3.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Tevkifatsız ne demek?
    Tevkifatsız şu demek,

Devlet böyle bir çarkın farkında olduğu için iç piyasada satılan bazı yükte hafif pahada ağar malzemelere ihracat üzerinden KDV kaçağı ve dolandırıcılığı olmasın diye tevkifat uyguluyor.

Yani diyor ki belirlediğim şu ürünleri alan ve satanlar bu ürünlerin faturalarında bulunan KDV'yi tevkifatlı olarak ödeyecek yani KDV beyannamesinde ayrı bir bölümde gösterecek ve kesinlikle KDV alıcı tarafından satıcıya ödenmeyecek direk ayrı bir kalem olarak (tevkifatlı KDV kalemi) bana ödenecek. Mahsupa tabi de olmayacak.

Evet devle bunun farkında ama bunu her ürüne uygulayamıyor. Şu an için uygulayabildiği ürünler Bakır ve birkaç benzer ürün. Ancak tevfifatlı ürünleri gebele yayamıyor. Zira bu ferforjeci Ahmet usta için çok ciddi bir yük anlamına geliyor.

Şu anda piyasada tevkifatlı KDV'ye tabii olmayan çok geniş bir ürün grubu var.(tevkifatsız ürün) Bu nedenle de ihracatçının KDV ödemeleri ciddi anlamda geciktiriliyor. Demir çelik, kablo, her türlü sanayi ürünü için tevkifat uygulanmıyor. Uygulanması da pratikte mümkün değil. Tevkifat uygulananların sayısı da bir elin parmaklarını geçmez.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Yurt içi satış konusunda zaten yapılmayan yok...

Bunu biliyoruz.

Ama ihracat olarak kurguladığınız senaryoda bir takım sorularım var:

- Önce gümrük...Taşıma vs belgeler.

- Sonra yurtdışında bir alıcı...

İşte burada KDV iade mekanizması giriyor...devlet araya YMM tasdikini sokmakta.

YMM nin bilhakkın denetimi yapması halinde iş zor.

Dandik YMM ve raporu yok mu?

Var tabi.

Yakalanınca ne oluyor?

Bir kaç meslekdaşımın başına gelenleri biliyorum.

Ama bu olmaz demek değil.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    KDV tevkifatı, mesela hurda gibi teşkilatlanmamış piyasalar için uygulanır.

Devlet o iş grubunun belge düzenindeki zorlukları önlemek için baştan alır KDV sini...

KDV tevkifatı çok yaygın bir olay değil. En azından ben öyle biliyorum.

Ama sizin aklınız galiba cinlikte.

Burada son derece kişisel bir Avusturya sorusu (çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması) ortaya getirmiştiniz.

Amaç bir kaç bin lira için vergi cinliği idi.
    Son düzenleme : BORA YAŞAR; 20-05-2018 saat: 12:46.

Alıntı Originally Posted by bora yaşar Yazıyı Oku
    yurt içi satış konusunda zaten yapılmayan yok...

Bunu biliyoruz.

Ama ihracat olarak kurguladığınız senaryoda bir takım sorularım var:

- önce gümrük...taşıma vs belgeler.

- sonra yurtdışında bir alıcı...

Işte burada kdv iade mekanizması giriyor...devlet araya ymm tasdikini sokmakta.

Ymm nin bilhakkın denetimi yapması halinde iş zor.

Dandik ymm ve raporu yok mu?

Var tabi.

Yakalanınca ne oluyor?

Bir kaç meslekdaşımın başına gelenleri biliyorum.

Ama bu olmaz demek değil.
    izmirde sayıştay denetçisi kökenli bir ymm vardı epey fırıldak çevirmişti hoş işin içinde başka şeyler var diyende oldu ama
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Tevkifatsız ne demek?
    http://www.vergiblog.com/2017/02/tev...nedir.html?m=1
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

Sayfa 886/1023 İlkİlk ... 386786836876884885886887888896936986 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •