Sayfa 89/1312 İlkİlk ... 39798788899091991391895891089 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 705 - 712 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Batmanda konut fiyatları fırladı, satış yok fiyatlar artıyor, emlakçılar isyanda:
    https://www.youtube.com/watch?v=nnoLm0ZHR4s
    İnsanları anlayamıyorum.
    Konut fazlası var, açıkta kalmış insan yok, boşta ev çok.
    Fahiş fiyatlı olanları almasınlar.
    1 milyonluk evleri yok farzetsinler. Görmezden gelsinler.
    Almayacağım şeyin fiyatı 10 milyon olsa bana ne.

Falanca ağanın kızı ağırlığınca altın istiyormuş, kıza talip değilsem isterse 1 ton altın istesin, bana ne.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    İnsanları anlayamıyorum.
    Konut fazlası var, açıkta kalmış insan yok, boşta ev çok.
    Fahiş fiyatlı olanları almasınlar.
    1 milyonluk evleri yok farzetsinler. Görmezden gelsinler.
    Almayacağım şeyin fiyatı 10 milyon olsa bana ne.

Falanca ağanın kızı ağırlığınca altın istiyormuş, kıza talip değilsem isterse 1 ton altın istesin, bana ne.
    Aynı durum buradada var son aylarda, geçen ay gezdiğim ev 375k düşüneyim dedim şu an 450k diyor fiyatına. Tüm evler %20 civarı arttı iki aydır. Bu faizlerle ev alınmaz diyorum ama fiyatlar inanulmaz bir hızla artıyor, korkarım bu ev seneye 600k olacak. Bu artışın gerekçesi nedir. Faiz inecek beklentisi diyor bazıları. Mütahitler bu kez zammı önceden yüklemeli yapıyor sanırım.

F5121 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    Amerika için geçerli.
    Geçen sefer biz 2008 mortgage krizini amerikadan tam 8 yıl gecikmeli yaşadık.
    Ve ispanyadan, ve çinden, vs..
    O yüzden herkesle senkronize gideceğiz gibi düşünülmemeli.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.

4.  Alıntı Originally Posted by freshwind Yazıyı Oku
    Aynı durum buradada var son aylarda, geçen ay gezdiğim ev 375k düşüneyim dedim şu an 450k diyor fiyatına. Tüm evler %20 civarı arttı iki aydır. Bu faizlerle ev alınmaz diyorum ama fiyatlar inanulmaz bir hızla artıyor, korkarım bu ev seneye 600k olacak. Bu artışın gerekçesi nedir. Faiz inecek beklentisi diyor bazıları. Mütahitler bu kez zammı önceden yüklemeli yapıyor sanırım.
    Burada "artık dip görüldü, bundan sonra kredi faizleri yüksek olsa da evler enflasyon oranında artar" diyorum, dalga geçmeye kalkanlar bile oluyor.

80'lerde 90'larda faizler uçuktu. Kredi diye bir şey yoktu. Ev fiyatları ise her yıl enflasyon kadar artıyordu.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Burada "artık dip görüldü, bundan sonra kredi faizleri yüksek olsa da evler enflasyon oranında artar" diyorum, dalga geçmeye kalkanlar bile oluyor.

80'lerde 90'larda faizler uçuktu. Kredi diye bir şey yoktu. Ev fiyatları ise her yıl enflasyon kadar artıyordu.
    Kira çarpanları nasıl gelişir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Kira çarpanları nasıl gelişir.
    Kiraları da, fiyatları da etkileyen faktör çok fazla.
    Alternatif yatırım araçlarının getirileri, insanların gelir düzeyi, il il semt semt talep artış ve azalışları, evlerin yaşı, devletin imar politikaları, insanların tercihlerindeki kitlesel boyutta değişimler, deprem ve benzeri doğa olayları, bölgesel savaş ve güvenlik riskleri, huzurlu ve huzursuz dönemler, iktidar değişimleri..

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Kiraları da, fiyatları da etkileyen faktör çok fazla.
    Alternatif yatırım araçlarının getirileri, insanların gelir düzeyi, il il semt semt talep artış ve azalışları, evlerin yaşı, devletin imar politikaları, insanların tercihlerindeki kitlesel boyutta değişimler, deprem ve benzeri doğa olayları, bölgesel savaş ve güvenlik riskleri, huzurlu ve huzursuz dönemler, iktidar değişimleri..
    Deneyimlerinize ve bu faktörlere göre sizce Kira çarpanları ilerleyen yıllarda artar mı?

80-90'lı yıllara göre çarpanları yukarıda olduğunu bu forumda okumuştum.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Deneyimlerinize ve bu faktörlere göre sizce Kira çarpanları ilerleyen yıllarda artar mı?

80-90'lı yıllara göre çarpanları yukarıda olduğunu bu forumda okumuştum.
    Geçmişte mevduata reel faiz vardı. Bu yüzden kiracıyla falan uğraşmak angaryaydı.

Evlerin bir kısmının inşaat kalitesi, bir kısmının da kalan ömrü bu günkü yeni binalara kıyasla düşüktü.
    Yani ya 90'ların dandik sıfır evlerini, ya 80'lerin "para buldukça kat eklenmiş" apartkondularını, ya da 50-60-70'lerin küf kokmaya başlamış eski apartmanlarını almak zorundaydınız.

Şu an satılık eski evlerde kira çarpanı zaten düşük. Yeni evler ise ömrünün başında olduğundan çarpanlar biraz daha yüksek.
    Alternatif yatırım araçları cazip olduğu için (dolar, altın, vs) insanlar şu an ev almaya yönelmiyor.

Bunlarda "daha da yükselmez" algısını oluşturacak yeni bir senaryo gerçekleşirse ve insanlar döviz-altın bozmaya başlarlarsa paranın tekrar gideceği adres emlak olur ve çarpanlar tabi ki yükselir.

Ha olumsuz bir senaryoda, gerginlikte, savaşta, buhranda falan tabi ki kimse evlerin yüzüne bakmaz.
    ama kiralar da düşeceği için "çarpan hala yüksekmiş gibi" görünebilir.
    (Şu anki durumu da ben öyle tanımlıyorum, evler pahalı olduğu için değil, gelirler ve kiralar düşük olduğu için çarpan yüksek)

Bir de deprem senaryosu var tabi.
    Deprem olursa çatlayan eski evlerden çıkan halk piyasayı alt üst eder. Almanya gibi 1 ev ilanına 500 kişi başvurur.
    Kiralar da fiyatlar da yükselir. Eşit yükselirse çarpan değişmeyebilir. Ya da o an hangisinin ne kadar yükseleceğini bilemeyiz.

Montrö konusunda amerika ve rusya arasında kalıp başımızı belaya sokarsak, yine gerginliğin boyutuna göre kiraların ve fiyatların ne kadar düşeceğini tahmin bile edemeyebiliriz.

Yani her senaryonun sonucu farklı.

Sayfa 89/1312 İlkİlk ... 39798788899091991391895891089 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •