Sayfa 898/1003 İlkİlk ... 398798848888896897898899900908948998 ... SonSon
Arama sonucu : 8019 madde; 7,177 - 7,184 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - VIII

1. Kkm de biriken para 125 değil geçen hafta itibariyle 139 milyar idi. Mevcut kkm tutarını güncel döviz kuruna bolunce sizin dediğiniz rakam çıkıyor ancak şöyle düşünün. Kkm ye 1 Haziran'da 100.000 usd giren birinin oradaki parasi yaklaşık 2 milyon görünüyor. Ta ki 1 eylüle kadar. 1 Eylül'de ise bir anda 1.3 milyon oluyor. Bu yüzden kurda anı artış olan dönemlerde kkm gerçeğinden az gorunuyor. Twitter'da e507 giriş tarihlerine göre bu hesabı yaparak aralıklarla yayınlıyor. Yaklaşık 2 hafta önce bu hesaplamaya göre kkm de 139 milyar USD vardı.

2. Düzeltme:"1 Eylül'de ise bir anda 1.3 milyon oluyor." 1.3 değil 2.6 milyon olacakti

3. 3 aylık bir dönemde yüzde 6 ya kadar artış için TCMB ye yük gelmiyor yüzde 6 üzeri her 1 puanlık artış için diyebiliriz. 3 ayda kurda yüzde 6 artış çok iyimser bir tahmin.

Seçim sürecinde KKM %40 bankalar veriyordu ; 3 aylığı %10 geliyordu , Ekonomi yönetimi baskıyla bu oranı aşağı çektiler a.q ..Bankaya sen ödeme yapma ben senin yerine ödeme yaparım demenin başka bir ifadesiydi...

Neyse KKM ,DDKKM çok riskli enstruman olmaya başladı...Eğer %50 azaltabilirler ise ne ala ...Yoksa matbaaa 7 x 24 saat çalışması demekki bu da TRY yi aşırı değersizleştireceğine kimsenin itirazı olmaz...

Neyse ben de altınları toplam portföyün %1 kadarını DDKKM yaptım

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,742
     Alıntı Originally Posted by kerem34 Yazıyı Oku
    çok doğru bir görüş değil bu insanları yanlış yönlendiriyor..KKM de bankaların verdiği bir faiz var şu an 25 bu da döviz her 1 tl artığınnda hazineye yük geliyor demek yanlış...bir defa yük hazineyede gelmiyor bu da yanlış kur merkez bankasının para basmasına sebeb oluyor konunun hazineyle alakası yok...ve kur artışı bankaların verdiği kkm faizinin üzerine çıkarsa merkez bankası bankaların faizinin üzerinde ki kur artışı kadar para yaratarak bankalara ödüyor...Eğer kur artışı KKM faizinin altında kalırsa merkez bankası birşey ödemiyor teorik durum bu...yani 125 milyar dolarlık KKM var 1 tl kur artarsa 125 milyar yük gelir ifadesi yanlış bir ifade..böyle düz mantık işlemiiyor olay ...BUNUN BÖYLE OLMASSI İÇİN kkm faizinin sıfır olması gerekir..SAYGILAR
    Kkm faizini eskisi gibi çok düşük düşündüğümden hesaplamaya gerek duymamıştım. Halbuki şimdi min. 25 lerde o bakımdan haklısınız. Yanılmışım.Bilgilendirme için teşekkürler.
    Ancak bu yükün ha hazinede ha Merkez bankasında olması ne değiştirir ki. sağ cep sol cep sonuçta ihale yine günün sonunda vatandaşa kalır. Muazzam basılan paralar ve yükselen arz stoğu. sonu hiperenflasyona doğru gider. Ben hala ciddi bir kur atağında KKM deki paraların kaybettirmeyecek şekilde ödeneceği konusunda şüpheliyim. Bekleyip göreceğiz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,742
     Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Seçim sürecinde KKM %40 bankalar veriyordu ; 3 aylığı %10 geliyordu , Ekonomi yönetimi baskıyla bu oranı aşağı çektiler a.q ..Bankaya sen ödeme yapma ben senin yerine ödeme yaparım demenin başka bir ifadesiydi...

Neyse KKM ,DDKKM çok riskli enstruman olmaya başladı...Eğer %50 azaltabilirler ise ne ala ...Yoksa matbaaa 7 x 24 saat çalışması demekki bu da TRY yi aşırı değersizleştireceğine kimsenin itirazı olmaz...

Neyse ben de altınları toplam portföyün %1 kadarını DDKKM yaptım
    Bunlar daha başlangıç bence..

7.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Kkm faizini eskisi gibi çok düşük düşündüğümden hesaplamaya gerek duymamıştım. Halbuki şimdi min. 25 lerde o bakımdan haklısınız. Yanılmışım.Bilgilendirme için teşekkürler.
    Ancak bu yükün ha hazinede ha Merkez bankasında olması ne değiştirir ki. sağ cep sol cep sonuçta ihale yine günün sonunda vatandaşa kalır. Muazzam basılan paralar ve yükselen arz stoğu. sonu hiperenflasyona doğru gider. Ben hala ciddi bir kur atağında KKM deki paraların kaybettirmeyecek şekilde ödeneceği konusunda şüpheliyim. Bekleyip göreceğiz.
    kur 2 ayda 19 dan 27 geldi kkm ödendi.bu ciddi bir kur atağı normalde.hadi burdanda 35 e gitsin o da ödenir.ha daha çılgın seviyelere gidermi?beklemiyorum ama gitse bile bir noktadan sonra yine sert şekilde düşürürler.kkm ciye o kadar parayı yedirmezler helede ŞİMŞEK varken.

Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

Sayfa 898/1003 İlkİlk ... 398798848888896897898899900908948998 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •