Sayfa 899/1002 İlkİlk ... 399799849889897898899900901909949999 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,185 - 7,192 arası.

Konu: PRTAS - ÇBS Printaş

1. Herkese Günaydın. İyi sabahlar dilemek istiyorum.
    İflas kararının ardından şirketin menkul, gayrimenkul değerleri ile müstakbel alacakları hesaplanır ve gerekli satış işlemleri gerçekleştirilir. Bunlar arasından öncelikle teminatlı alacaklıların ödemesi yapılır. Daha sonra teminatsız alacaklıların ödemelerin geçilir. Eğer şirket kasasında nakit kalırsa tahvil sahiplerinin ödemesi yapılır. Dördüncü sırada ise öncelikli hissedarlar yer alır. Bu hissedarların ödemelerin arta kalan miktarlar ise normal hissedarlara, hisseleri oranında paylaştırılır.
    İflas konumunda olan bir şirketin aktifinde tüm grupların zararını giderecek ölçüde miktar bulunması söz konusu değildir. Zaten o kadar miktar aktifi bulunan bir şirket iflas etmeyecektir. Bu nedenle kalan miktar genellikle öncelikli birkaç gruba ödenince bitmektedir. Hissedarlara genellikle para kalmamaktadır.
    Arsa satışından alınacak paradan acaba bize pay düşer mi. Yoksa banka konsorsiyumundan kredi almıştı zamanında . para oraya mı gider.. Herkese selamlar...

2. Anlamamış oysa anladığını düşünmüştüm

3. Kuralları hayat koyar tedbirleri insan alır zamansa karar verir iyi kötü veya çirkin mutlu olmak kişinin beklentisine göre değişir.

4.  Alıntı Originally Posted by 2onur2= Yazıyı Oku
    Ali çavuşoğlunun hissede çoğunluğu varmı yokmu bilemeyiz halka açılmasına gerek yok zaten açığız yani spk kanun kapsamındayız yönetim kurulunda karar verme yetkimiz yok yönetim kurulu üyesi değiliz yönetim kurulu bildiğin gibi üç kişiden ibaret yönetim kurulu arsayı satamaz önemli nitelikteki işlem sayılır spk nın onayı gerekir genelkurul kararı alındığında tüm pay sahiplerinin %75 onayı şarttır çavuşoğulları %75in üstünde hisseye sahipse arsayı satarsa ortaklarına ayrılma hakkı tanımak ve izahnameyi hazırlamak zorunda şirketin tüm varlıkları menkul ve menkul kıymetler ortaya çıkacağı için defter değeri ve piyasa değeri ortalamasıyla pay değerleri hesaplanacak kimin kaç lotu yani payı varsa ayrılmak isteyenlerin hesabına yatacak.
    Anladım ben anladım da.. Anlamadığım şu.. Arsanın satılması %75 oy çoğunluğuna ve SPK nın onayına bağlı...Bunun için borsaya dönmesi gerekiyor mu. Borsaya dönmeden oy çoğunluğunu nasıl sağlayacak. Veya bizim elimizdeki hisseleri borsa dışı devir almak isteyebilir mi. Bunları merak ettim... Saygılar sunarım.

5. Oy çoğunluğu genelkurul ile ilgili borsayla değil borsanın şirketten istediği bağımsız denetimden geşmiş olumlu görüş bildiren rapor spk onayladığı izahnamenin ve mkk bağlı ortakları ve iştirakleri üzerindeki hisse dağılımı. Bunlar ilanı tescilinden sonra borsada 15 içinde işlem görmeye başlar halka açık şirketlerin borsada işlem görme yükümlülüğü var.

6. Arsa satışı gurup şirketleri arasında pay alma yoluyla devir oluyor borç ve alacaklar gurup şirketleri arasında teminat rehin ve ipoteklerle yapılıyor. Çbs printaşın bazı varlıkları kısmi bölünerek yeni kurulan şirketlere devir edildi bunların konsolide edilmesi gerekiyor.

7. Borsa dışı şirket hisselerini geri almak istiyorsa çağrı fiyatını belirlemek için konsolide bağımsız denetim değerleme yapılır sermayesinin kaç katına ulaştığı öz sermayesi tespit edilir yani çağrı fiyatı belirlenir yine spknın onayı olması lazım.

8. Hisseleri çağrı fiyatından devretmek yani satmak veya satmamak kişinin iradesine kalan birşey zorunluluk yok ister satarsın istersen ortaklığa devam edersin.

Sayfa 899/1002 İlkİlk ... 399799849889897898899900901909949999 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •