Sayfa 9/469 İlkİlk ... 78910111959109 ... SonSon
Arama sonucu : 3748 madde; 65 - 72 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Emekli olma hakkı kazanırsanız kesinti yok sayın Borşa. Gönüllü veya zorunlu kesintiler hep aynı değişmiyor.
    Bende bir süre önce BES'i dolar bazlı fon yaptım. Beklentim artık doların yükseleceği yönünde. Dolayısı ile Kasım Aralık gibi belki daha önce o ekside gördüğünüz kısım artıya fazlasıyla geçer diye düşünüyorum.

2. %5 stopaj var gönüllü besten emekli olduğumuzda. Getiri yani kar üzerinden %5 alınıyor. Otomatik beste de var bu %5. Yalnız, birikiminizi toplu olarak almayıp aylık emekli maaşı olarak çekmeyi tercih ederseniz bu %5 stopaj alınmayacak otomatik beste.

3. Doğru sayın Mithrandir,
    Gelir vergisi yönünden kesintiler o yönde. Sayın Borşa Devlet katkısı kesintilerini sormuştu ben ona kesinti yok demiştim emeklilik durumunda.

4. Otomatik beste durumu tam bilmiyorum açıkçası ama emekli olup toplu çekim yapılmadığında bazı avantajlar sağlanacağı stopajda indirim yapılacağı ve ek %5 devlet katkısı verileceği açıklanmıştı.

5. Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Emekliliğimiz geldiğinde,direkt toplam parayı değilde 12 ay maaş alacak şekilde emekli olsak,o zaman kesinti olmayacaksa,böyle bir sistem denenebilir.

6. BES dışında alternatifler mevcut.Borsa riskini almak istemeyenler için fonlar mevcut.Hiç birşey bilmiyorsan aylık bese para yatırır gibi isyat biriktir.Ne fon kesintisi nede stopaj kesintisi.Alacağın yıllık temettu miktarının besin bağlayacagi maastan daha yüksek olacağını düşünüyorum.Ayrıca daha önce bir kaç arkadaşa sordum net cevap alamadım.Hisse takaslarinda özellikle temettü hisselerinde emeklilik fonlarının pozisyonunu görüyoruz.Peki bu hisselerden alınan temettuler bese aidat ödeyenlere yansitiliyormu.

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Hisselerin borsa performansı dışında temettülerinden doğrudan pay almak gibi bir şey yok beste. Hisselerin temettü performansına bağlı getirileri emeklilik fonunun performansı üzerinde etkili oluyordur mutlaka ama doğrudan temettüden pay alma olayı yok. Borsanın getirisi veya iyi bir fonun getirisi elbette ki besle kıyaslanamaz. Ancak bunlarda risk faktörü olduğunu unutmamak lazım.. İyi kazanabilirsin bunlardan ama kaybettiğin zaman da belini doğrultman, zararı kurtarman çok uzun zaman alabiliyor. Risk-kazanç oranına göre Bes daha sağlam bir yatırım gibi duruyor. Borsa riskini almak istemeyen, daha muhafazakar, macerayı sevmeyen, sıkıntı, stres yaşamadan para biriktirmek isteyen kişiler için Bes daha uygun bir yatırım. Uzun vadede Bese giren daha kazançlı çıkar bana göre. Borsa bakmayın son 1-2 yıldır kazandırıyor ama normalde çok istikrarsız ve büyük kayıplar yaşatabilen tehlikeli bir yatırım..Hele bir de krizde filan yakalandıysan batmak işten bile değil borsada. Borsaya yatıırm denir mi o bile tartışılır esasında..

8. BES'te fonlar arasında geçiş yapmayı bilmek, daha yüksek kazanç için önemli. Biraz takip, biraz ortamı gözlemleme ile trendi yakalayabilirseniz, yapılan kazanç hesaplamalarını katlayabilirsiniz.

Borsa aslında sadece geçen Kasım Aralıktan beri kazandırıyor. Şimdi bu rallinin bir parçası olanlar, BES'i küçümsemekte haklı. Bu konuyu birde borsa aşağı inip herkes oflayıp poflarken konuşmak lazım. Şimdi herkes kendini Michael Douglas'In Borsa filminde canlandırdığı Gordon Gekko zannediyor muhtelemelen

Bu sistem bir tasarruf sistemi, yatırım sistemi değil arkadaşlar. Borsa ile forex'le aynı şey değil. Siz küçük küçük tasarruf edip birikim yaratacak başka bir sistem bulabiliyorsanız bundan daha iyi olan elbette ona yönlenin. Ne güzel işte tasarruf etmiş, birikim sahibi olmuş olursunuz. Ama sistemin kötü olduğunu söylerken bir zahmet iyisinide, belge ve hesaplamalarla söyleyin ki insanlar iyiye yönelsin.

Sayfa 9/469 İlkİlk ... 78910111959109 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •