Onemli Gunler Banner
Sayfa 9/33 İlkİlk ... 789101119 ... SonSon
Arama sonucu : 261 madde; 65 - 72 arası.

Konu: ALTIN.S1 - Darphane Altın Sertifikası

1. Buradaki olay zaten yıllardır gldtr ve zgoldda olan piyasa primi değil mi?

Dijital kağıdı zaten piyasa yapıcı nasıl bire bir has gram fiyatına versin, beklenti nedir onu anlamadım

2.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Buradaki olay zaten yıllardır gldtr ve zgoldda olan piyasa primi değil mi?

Dijital kağıdı zaten piyasa yapıcı nasıl bire bir has gram fiyatına versin, beklenti nedir onu anlamadım
    bende size katılıyorum..yanı fizki teslim olarak alınabiliyor olması, aradaki marjı acıklıyor, bu marjı zannederim bazı arkadaşlar çok yuksek buluyor. gldtr ve zgold'dan maksımum +10pips olsun gıbı degerlendırıyor... ve guvenlı bır lıman olarak gerektıgınde hızlıca alıp satarken alımla satım fiyatları gercek degerinde olsun ıstıyor....şeklinde degerlendırıyor...belki marj oralara ıner de cıkarda ancak herhalde +100 pipside çok gecmez gibi...bellı bır sure sonra zgod , goltr arasındakı marj dengelenır dıye dusunuyorum..
    ''Yatırım Tavsiyesi Değildir'' görüşlerim tamamen şahsi düşüncelerim olup beni bağlar

3. bu marj olayıda 3 gunluk ıslem sırasında oldu 31/12/2022 karanlık odada 6 mılyon lotun ..60 bın gr altının= 6o kg altının alımı sırasında olusan bır durum ...bu durum olusttugu anda da yazıp cızmıstık , tombul parmak dedık, acemı alısı dedık, vs vs dedık gelınen durum ortada.hatta pazartesı eksı %3 ıle acar dedık. pazaryesı 11,45 den ve altında bayagı satıslar oldu. ben de 11.30 gıb bır kısım malı verdım. asagıdan alırım dıye zgold ve ons altına bakarak..
    ''Yatırım Tavsiyesi Değildir'' görüşlerim tamamen şahsi düşüncelerim olup beni bağlar

4.  Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    bende size katılıyorum..yanı fizki teslim olarak alınabiliyor olması, aradaki marjı acıklıyor, bu marjı zannederim bazı arkadaşlar çok yuksek buluyor. gldtr ve zgold'dan maksımum +10pips olsun gıbı degerlendırıyor... ve guvenlı bır lıman olarak gerektıgınde hızlıca alıp satarken alımla satım fiyatları gercek degerinde olsun ıstıyor....şeklinde degerlendırıyor...belki marj oralara ıner de cıkarda ancak herhalde +100 pipside çok gecmez gibi...bellı bır sure sonra zgod , goltr arasındakı marj dengelenır dıye dusunuyorum..
    Borsadan çıkıp t + 2 yemeden doğrudan altın (dolayısıyla döviz) bazlı ürüne geçmek için güzel bir ürün onu anlayabiliyorum.

Fiziki teslim yanlış hatırlamıyorsam 3-4 ay sonra ve ekstra prim ödeyerek gerçekleşecek. Yani sertifikayı aldım derhal fizikiye çevirebilirim gibi bir durum yok.

Dolayısıyla şu an için en azından zgold ya da gldtr ye göreye bir avantajı yok bu ürünün.

Piyasa yapıcı ekrana ne yazarsa o, gibi bir durum var.

5. borsa istanbulda işlem görmeye başlayan lotu 0.01 gr 0.995 saflıktaki altın sertifikasıdır. al sat makasının düşük olması ve vergilerden muaf olması nedeni ile tercih edilebilir. 4 ay sonra 50 gr üstü için fiziki altın olarak alınabilir.(2023 martan sonra)
    tesllim için bir miktar odenecek ama ne odenecek bılmıyorum.
    50 grlık yanılmıyorsam kulceler seklınde olacak dıye hatırlıyorum.. 50 gr altındakıler fızıkı teslıme konu olmuyor.
    aslında yazılacak bır ıkı kelamda varda yazamıyorum...fızıkı teslımle ılgılı...

alan da satan da, fiyat ta ziraat mı?
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

7. AN itibarıyla kuyumcu önünden geçerken(buyuk bır kuyumcu ankarada) 24 ayar has altının fiyatını sordum. 1 gr altına 1145 tl fıyat verdı. ziraattekı altın s1 11.8x cıvarındaydı..fızıkı has altın, 24 ayar kyumcudan nakıt fiyatı 1145 tl..ekranda aynı ozellıklerdekı altıns1 gr 1180 cıvarı arada grda 40 tl gibi fatk var. ben bu marjın bundan sonra cok yukselecegını zanettmıyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    AN itibarıyla kuyumcu önünden geçerken(buyuk bır kuyumcu ankarada) 24 ayar has altının fiyatını sordum. 1 gr altına 1145 tl fıyat verdı. ziraattekı altın s1 11.8x cıvarındaydı..fızıkı has altın, 24 ayar kyumcudan nakıt fiyatı 1145 tl..ekranda aynı ozellıklerdekı altıns1 gr 1180 cıvarı arada grda 40 tl gibi fatk var. ben bu marjın bundan sonra cok yukselecegını zanettmıyorum.
    Herkes bir marj dır tutturmuş gidiyor ama herkesin marjı kendine

Biri Darphane altın sertifikasının alım satım aralığına marj diyor
    Biri Darphane altın sertifikası ile banka fiyatı aralığına marj diyor
    Biri Darphane altın sertifikası ile fiziki altın fiyatı aralığına marj diyor.

Bence en büyük problem: Darphane altını ile fiziki altın arasındaki büyük fark. Eğer kısa vadelerde trade amaçlı darphane altını alıp satarsan sorun yok, fizikiye göre hem spread avantajı var hem de saklama problemi yok.

Ama darphane altınını uzun vadeli tasarruf amaçlı alırsan riski yüksek. Nedeni: Şu anda Kuyumcuda 1 gram altın 1133 TL , Darphane altını 11,83 (1183 TL) . 6 ay sonra borsa ile piyasa arasındaki bu fark kapanırsa büyük zarar yazar.

Darphane altının fiziki teslim almayı tartışmak bile saçma. Sıfır komisyonla bile fiziki teslimat yapsalar aynı paraya piyasada 100 gram alacağın yerde borsadan 95 gram altın almış olursun.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 9/33 İlkİlk ... 789101119 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •