Sayfa 901/2243 İlkİlk ... 401801851891899900901902903911951100114011901 ... SonSon
Arama sonucu : 17939 madde; 7,201 - 7,208 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by cemsoy35 Yazıyı Oku
    tşk ler alakanız için.
    Rica ederim bu forumda cok degerli ustalardan bilgiyi paylasmanin onu arttirdigini ogrendik hep iyi aksamlar saygilar

dikkatli olmak iyi hesap yapmak lazim sizin artacagini dusundugunuz urunde vergiler azaltilir ithalatcilara cesitli destekler verilir ... bir sirket yatirim karari alip o işe girer bir anda fiyatlar tahmin edildiginden cok daha ucuz kalir... veya lojistik sikintilari cikar uretim olmaz dolar artar ureticilerin girdileri artar fiyat hic beklenilmeyen yerlere gider vb
    Son düzenleme : HATAKE; 10-09-2021 saat: 21:07.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Fed presidents Kaplan, Rosengren to sell individual stock holdings to address ethics concerns

https://www.cnbc.com/2021/09/09/feds...ndroidappshare

Skandal bir duyuru bu haber.Fed'in kararları sadece ABD piyasalarını değil tüm dünya piyasalarını ve borsaları güçlü bir şekilde etkilerken Fed'in karar oluşturucu üyelerinin hisse senedi pozisyonu olmaları tam bir "ınsider trading",tam bir "conflict of interest" (çıkar çatışması).

Fed üyelerinin hisse senetlerini niye şimdi satmaya karar verdikleri ,zamanlaması da da sorgulanmaya muhtaç.Acaba Fed üyeleri para politikasını sıkılaştırma konusunda bir uzlaşmaya vardılar ve gelecek toplantısında duyuru yapacaklar ve bunun sonucu borsalar düşmeye başlamadan önce ellerindeki hisse senetlerini mi elden çıkarıyorlar!...
    Yeni okudum ve derler ya bir yaşıma daha girdim . Böyle şeylerin ulkemizde olmasını artık yadırgamıyoruz da Fed üyeleri de alenen yapıyorsa yuhhh olsun artık.
    Ama en azından kamu oyu haber edilmiş. Eski merkez bankası başkanlarından Gazi Erçel in yaptığı unutulmadı daha. Gerçi bu dönemde kim bilir neler neler yapılıyordur.

Sağ olun bu bilgi için sn.deniz43

3.  Alıntı Originally Posted by cemsoy35 Yazıyı Oku
    bir şey danışmak istiyorum..ticaret borsalarında sıradan vatandaş işlem yapabilirmi ..yada aracı kurumlar üzerindenmi işlem yapılıyor...çünkü bir mahsul ilk hasat zamanı mümkün oldugunca ucuz olur ..zaman geçtikçe fiyat artar..mesela şu an için kuru üzüm..izmir ticaret borsasında 13,50 tan işlem görüyor..ben bunun 3-4 ay sonra 16-17 liralara çıkacagını düşünüyorum...hatta haziran temmuzda 20-25 liralara gelecegini düşünüyorum..diyelim ki 10 ton 10 nuamra çekirdeksiz kuru üzüm aldım...bunda fiziki teslimat varmi? yani kalkıp bana dediler ki bu ürünü almak zorundasın..çünkü depolayacak yerim yok..yada 6 ay sonra satarken bana depo ücreti gibi bir şey çıkıyormu?yada bu sistem nasıl işliyor..borsaya kote bir üzüm işletmesindenmi ürünü alıyorum..aldım ama ürün üzüm işletmesinde durdu ...6 ay sonra satmaya kalktım üzüm işletmesi battı diyelim..benim üzümüm de gidiyormu?yoksa burada bir sigorta sistemi varmi takas bank gibi ?
    Bir de lisanslı depoculuk üzerine bir haber okumuştum, orada da üretici ürününü depoya teslim edip bir belge alıyor, sonra bu belge alınıp satılıyor, isteyen belgesini götürüp depodan malı çekebiliyor, yani hisse/takasbank benzeri bir sistem. Bu şekilde alım satıma konu olabilir ama nasıl işliyor bilmiyorum, ben şahsen bulaşmam, likidite yoksa elinde patlar.
    Viopta varsa alır satarsın orada bile işlem hacmine bakmak lazım.

ABD'de Enflasyon Görünümü

Yarın ABD'den önemli enflasyon verisi gelecek.Piyasa analistlerinin beklentisi aylık %0.4 artış,ama geçen yılın Ağustos ayı verisi yüksek olduğu için yıllık enflasyonun %5.4'ten %5.3'e gerileyeceğini tahmin ediyorlar.
    Yarın verinin nasıl geleceğini göreceğiz,veri belki Fed'e 1 aylık nefes aldırabilir ama ondan sonra enflasyon muhtemelen ivme kazanarak yükselmeye devam edecek.Çünkü enflasyonun ABD'de ivme kazanması için hem aşağıda gördüğünüz temel nedenler var hem de geçen senenin haziran,temmuz,ağustos aylarında aylık enflasyon %0.5,%0.5,%0.4 yüksek olduğu periyod Ağustos verisiyle bitiyor , yılın son 4 ayında geçen yılın aylık enflasyon rakamları %0.1-%0.2 olduğu için ABD'de bundan sonra yıllık enflasyonda daha yüksek rakamlar göreceğiz.

-GIDA

-Birleşmiş Milletler gıda ve tarım örgütü FAO'ya göre Ağustos ayında küresel gıda fiyatlarındaki yıllık artış %32.99
    -ABD'de üreticilerin gıda fiyatlarındaki yıllık artış %12.7,bunun tüketicilere yani enflasyona yansıması ise henüz sadece yıllık %3.4,fiyatlardaki hareketlenme henüz Haziran ayında yeni yeni başlamış durumda.Haziran ve Temmuz aylarında aylık artışlar sırayla %0.8 ve %0.7.İlerleyen aylarda gıda fiyatlarındaki enflasyonun ivme kazanması kuvvetle muhtemel.Buna ilişkin üretici fiyat endeksinde kuvvetli emareler görüyoruz.Örneğin üretici fiyatlarında, seçilmiş örnekler olarak yumurtada %31.7,yağlı tohumlarda %59.9,tahılda %98.0,domuz etinde %34.1,dana etinde %59.2,işlenmiş gıdalardaki yıllık artış ise %23.0.Bunlardaki üretici fiyatlarındaki artışın tüketicilere henüz küçük bir kısmı yansımış durumda ve ilerideki aylarda yansımaya devam edecek.
    ABD enflasyon sepetinde gıdanın ağırlığı %13.846.

-KİRA

Tuesday August 31 2021 Actual Previous Consensus
    04:00 PM
    US
    S&P/Case-Shiller Home Price MoM JUN 2%
    2.1%
    04:00 PM
    US
    S&P/Case-Shiller Home Price YoY JUN 19.1%
    17% 18.5%

ABD'de ev fiyatlarındaki müthiş yükseliş trendi her ay "tüm zamanların en yüksek seviyesi" rekorunu yeniden kırarak devam ediyor.Haziran ayında da ev fiyatları aylık %2,yıllık %19.1 artarak yeni bir rekor kırdı.

https://tradingeconomics.com/united-...me-price-index

ABD'de kiracıların tahliye yasağının bitmesiyle,ev fiyatlarındaki rekor fiyat artışlarının Ekim ayından itibaren ev kiralarına yansıması ve ABD'de enflasyona ivme kazandırması bekleniyor.

Not:Tahliye yasağı nedeniyle ABD'de ev fiyatlarındaki artış yıllık 19.1 iken ev kiralarındaki artış yıllık sadece %2.3

ABD enflasyon sepetinde kira ödemeleri en yüksek ağırlığa sahip: %31.186

-ENERJİ

Üretici fiyatlarındaki yıllık artış %32.3 iken,bunun tüketicilere yansıyan kısmı henüz %23.8,ilerleyen dönemde enflasyona yansıyacak.
    ABD enflasyon sepetinde enerjinin ağırlığı %7.168

-Ama dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var,üreticilerin yıllık fiyat artışı %8.3 iken henüz maliyetlerinin sadece bir bölümü fiyatlara yansımış durumda,önümüzdeki dönemde maliyet artışlarının geri kalan kısmının da üretici fiyatlarına yansıması bekleniyor.Bunu ISM PMI raporlarından görebiliyoruz.

https://www.ismworld.org/supply-mana...ss/pmi/august/

https://www.ismworld.org/supply-mana...rvices/august/

-Bir diğer konu 8.384 milyon işsize karşı 10.934 milyon çalışacak bekleyen iş ilanı var.Ciddi bir işgücü sıkıntısı var,bu da ücretleri yukarı çekiyor.İş yerleri yeterli başvuru gelmeyince açık iş pozisyonları için diğer şirketlerde çalışanlara daha yüksek ücret teklif ederek kendi şirketlerine transfer ediyorlar,bu şekilde kabaca 4 milyon kişi mevcut işlerinden ayrılarak daha yüksek ücretlerle başka şirketlere geçmiş durumdalar.Son Ağustos ayı verisinde aylık %0.6 artış ile saatlik ücretlerde yıllık artış %4.3'e yükseldi,ama bu artışın mevcut şartlarda ivme kazanması bekleniyor.İşçilik maliyetlerinin tırmanma eğiliminde olması tüm ürünlerde ve hizmetlerde maliyet artışları nedeniyle enflasyonun da yükselme trendine katkı yapacak.

https://wolfstreet.com/2021/09/08/mo...rts-by-sector/

-Chip üretiminin talebi karşılamaması nedeniyle otomotivden elektroniğe geniş bir yelpazede arz sıkıntısı yaşanıyor,bu da fiyatları yukarı itiyor,gelecek yıl sonuna kadar yeni kapasiteler devreye girene kadar bu durumun devam etmesi bekleniyor.

-Navlun fiyatlarında rekor artışlar var.Bu sadece konteyner yetersizliği değil.Liman kapasitelerinin yeterli gelmemesi,covid nedeniyle hastalanan liman işçileri,yükleri taşıyacak ağır yük vasıtası sürücüsü bulmakta yaşanan zorluklar,çok sayıda gemiyi günlerce yükünü boşaltmak için limanda beklemek zorunda bırakıyor.Hem nakliye ve dağıtım masraflarında büyük yükselişler var hem de tedarik zincirlerinde kesinti nedeniyle üretimde sıkıntılar ve arzda aksamalar var.Bunlar hep üretim maliyetini yükseltiyor ve ileride tamamı üretici fiyatlarına yansıyacak.

https://wolfstreet.com/wp-content/up...2021-08-28.png

https://wolfstreet.com/2021/08/28/po...-hell-is-here/

-ABD'de çok kuvvetli bir tüketici talebi var.Fed'in kabaca 4 trilyon dolarlık parasal genişlemesine ilave olarak,ABD Hazinesi 5.6 trilyon dolarlık devasa mali paketleriyle hem reel sektöre hem de tüketicilere doğrudan para yağdırdı.Piyasadaki bol para ,yüksek tüketici talebi nedeniyle ,satıcıların maliyetleri kolayca fiyata yansıtmasına imkan sağlıyor.

https://image.cnbcfm.com/api/v1/imag...36&w=740&h=949

Ayrıca 1.5 trilyon dolarlık altyapı yatırımları ve 3.2 trilyon dolarlık sosyal paket,2 devasa mali paket daha ABD Kongresinin gündeminde.

-Daha önce de ifade ettiğim gibi ,kendi projeksiyonuma göre,ABD'nin yılı %7.1 enflasyon ile bitireceğini öngörüyorum.

https://www.cnbc.com/2021/09/13/tues...ough-spot.html

Tuesday's CPI report likely to show inflation continuing to run hot, putting the Fed in tough spot

https://reut.rs/394vtLg

Amazon.com Inc hiked its average starting wage to $18 per hour on Tuesday and said it plans to hire more than 125,000 warehouse and transportation workers in the United States.

ABD'de ortalama saatlik ücretler hızla artıyor...Amazon en düşük ücret ödeyen firmalardan biriydi,diğer şirketler de Amazon'u izleyeceklerdir.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://reut.rs/394vtLg

Amazon.com Inc hiked its average starting wage to $18 per hour on Tuesday and said it plans to hire more than 125,000 warehouse and transportation workers in the United States.

ABD'de ortalama saatlik ücretler hızla artıyor...Amazon en düşük ücret ödeyen firmalardan biriydi,diğer şirketler de Amazon'u izleyeceklerdir.
    Hocam ABD'liler çok saf, ücret artınca refah artacak zannedecekler, oysa biz onlardan herhalde 5 6 yıl ilerideyiz, asgari ücret zammı ile geldiğimiz nokta ortada. Türkiye, ABD'nin simülasyonu mu acaba diye düşünüyorum bazen, bizde deniyorlar beğenirlerse kendilerinde devreye alıyorlar.

Deniz bey degerli yorumlariniz projeksiyonlarınız icin cok tesekkurler... piyasalarda olan biteni borsanin neden gunlerdir dustugunu dolarin neden yukseldigini sayenizde daha iyi yorumlayabiliyoruz .. iyi aksamlar dilerim cok tesekkurler tekrardan
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 901/2243 İlkİlk ... 401801851891899900901902903911951100114011901 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •