Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 904/1002 İlkİlk ... 404804854894902903904905906914954 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,225 - 7,232 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bir daha sorayım ....

O evi 32.000 usd ye satan kişi kaça almış idi ? Karda mı , zararda mı ?

Merak ettiğim konu bu.
    2001 de dolar 600.000 lerden 1.200.000 lere devalüe edilmisti.
    Hangi kur seviyesinden yapildigi cok sey degistrir gibi duruyor.

2001 yılı 1 gecede, halkin %75 inin cebinden parasinin yarisinin cekilip, kalan %25 in cebine konuldugu bir yil. O yıl kimin hangi grupta oldguna bagli olarak kar zarar degisir.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    2001 de dolar 600.000 lerden 1.200.000 lere devalüe edilmisti.
    Hangi kur seviyesinden yapildigi cok sey degistrir gibi duruyor.

2001 yılı 1 gecede, halkin %75 inin cebinden parasinin yarisinin cekilip, kalan %25 in cebine konuldugu bir yil. O yıl kimin hangi grupta oldguna bagli olarak kar zarar degisir.

Yani , krizin göbeğinde , fiyatların dip olduğu seviyede satmış , alıcı da dip seviyeden almış ....
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Yani , krizin göbeğinde , fiyatların dip olduğu seviyede satmış , alıcı da dip seviyeden almış ....
    Konut krizi olabilir. Ama satici arkadas, dolar 600.000 iken evi alip dolar 1.200.000 iken, dolar üzerinden ayni fiyata bile satiş yaptiysa TL bazinda %100 kar yapmiş olur.
    Birde dolar bazinda kar koyduysa balli ekmek durumu..
    O yil araba almak isteyip alamayan ve dolara yatirim yapan abim, o geceden sonra doğan marka arabasina kavuşmuştu.

4. Çok detay aranıyor burda.
    2001 yılında alınan evin, bir önceki, ilk sahibinin o evi kaça aldığını merak ediyoruz. O vatandaş %100 kar etse, konut yatırımı mantıklı, %100 zarar ettiyse konut yatırımı mantıksız mı olacak. O kadar detaya gerek yok.
    Bir örnek vereyim. Peder bey 2002 civarı konut almıştı.
    Hatırladığım kadarıyla 14bin civarıydı ev.
    100 lira falandı kirası için.
    Hala kiracısı var evin. Ev bir kez bakım gördü. Şuan kirası 1000 lira. Anadolu kenti. Ev 180-200 bin vardır.
    Şöyle diyeyim. 1 çocuğu o ev okunmuştur.
    Yok dolar çıktı, yok bilmem borsa dip yaptı, şu oldu bu oldu diye düşünmedi.
    Emekli maaşı gibi parasını hala alıyor.
    Bildiğim 1 kiracısı sıkıntılı çıktı.
    Oda 1 yıl bile oturmamıştır.
    Daha iyi yatırım yok mudur?
    Tabiki vardır.
    İlk işe başladığımda bir iki yıl kirada oturdum. İnanın parayı sanki çöpe atıyorum geldi.
    Belki kültür, belki psikolojik bilmiyorum.
    Ama imkanı olupta kirada olmak, tab bir kısır döngü

5.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    2001 yılında Şişlide 32.000 usd'ye mülkünü satan vatandaşın kar/zarar hesabını merak ettim !
    Satıcı kişi Galatasarayın o dönem en ünlü fulbolcularından biriydi. Öylesine sattı. Bizim gibi para hesabı yapan biri değildi. Ayrıca o dönem faizler aşırı yüksekti. Kimse konut almıyordu ve o yüzden evler genelde ucuzdu.

Ev boş kalmadımı diye sorulmuş. 20 senede boş kaldığı ay sayısı maksimum ikidir. Oda boya tadilat vs. Bu Şişliye özel bir durum birazda. Ara kat düzgün daire iki üç saatte bile kiralanıyor. Kiracı aday konusunda seçici olursanız iki üç gün sürer. Her konut alışverişi bu kadar başarılı olmayabilir ama doğru zamanda, doğru konut alınırsa bu tip örnekler çoktur.
    'Piyasa analizi sadece kendi pozisyonunu empoze etmektir' Şant Manukyan

6.  Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    ben de 2001 yılında krizde bir portföy yapmıştım

10 bin dolar eregli şu an 370.000 dolar
    10 bin dolar şişe şu an 170.000 dolar
    10 bin dolar yunsa şu an 140.000 dolar
    10 bin dolar cimsa şu an 100.000 dolar

40 bin dolar yatırıp 780.000 dolar elde ettim nasıl karlı bir alışveriş değil mi
    Geçmişe dönüp bu hesabı her enstrüman için yapabilirsiniz. Hiç bir yatırım yatırım aracında 100 % olmak sağlıklı değil. Ben konut yatırımını zaten portföyde özellikle usd tarafını dengelemesi, volatiliteyi azaltması için tutuyorum. Önceki mesajlarımda bunu belirtmiştim. Yani konut aldım en iyi yatırım budur demiyorum. Şu an satıp bist'te daha iyi fırsatlar mutlaka yakalayabilirim. Ama portföyde denge görevleri var. Bu hedge sayesinde başka enstrümanlarda daha rahat hareket ediyorum.
    'Piyasa analizi sadece kendi pozisyonunu empoze etmektir' Şant Manukyan

7. Konut kredisi faizleri %2 ye doğru yol almaya başladı. Hayırlı uğurlu olsun.

Konut fiyatlarında artış kaçınılmaz. Bu faiz oranları ile alıcılar sıra olacaktır.

8.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Konut kredisi faizleri %2 ye doğru yol almaya başladı. Hayırlı uğurlu olsun.

Konut fiyatlarında artış kaçınılmaz. Bu faiz oranları ile alıcılar sıra olacaktır.
    Valla yalan yok Aralık Ocak ciddi alıcıyım artık gene denk getiremezsek köye çardak yapıp orada yatıp kalkacağım kendi evim diye.

Sayfa 904/1002 İlkİlk ... 404804854894902903904905906914954 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •