Sayfa 906/1000 İlkİlk ... 406806856896904905906907908916956 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 7,241 - 7,248 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ne kadar risk o kadar getiri, ne kadar temkin o denli az getiri.

Finansta en büyük olanlar işte bu riskleri sezgisel olarak (heuristik) çok dar bir kesinlik aralığına indirgeyerek maksimum getiriyi alabilenler.

Biraz sezgisel biraz şans biraz da zamanlama ve bulunulan konum nihai sonuca etki ediyor.

Warren Buffet başlangıçta Amerika'da değil de Türkiye'de olsaydı belki iyi bir tüccar olurdu ama kesinlikle bugünkü konumunda bulunamazdı. (diğer tüm şartları aynı şekilde yerine getirmiş olsaydı dahi)
    buffet balangıçta tr de olsaydı toprak ağası veya müteahhit olurdu. sonra vakıf kurup malını mülkünü oraya devir eder yurt dışında yaşardı. ticaret buffet için riskli bir ortam olurdu diye düşünüyorum. Türklerden buffet gibi borsa yatırımcısı çıkmaz. genetiklerimiz uymuyor.

buffet'ın abd dışındaki yatırım zihniyetini anlamak için buffet' ın yabancı tahviller hakkında düşüncelerine bakmak gerekiyor. (kıyısından köşesinden eurobond ile alakalı)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,157
    Herkes gece nasil rahat uyuyacaksa o sekle sokmali portfoyu
    Bu da kisiye gore degisir.
    20 lerinde birisi cok farklidir 60 larina gore.
    Evli olan da cok farkli bekara gore.
    Cocugu olan da..
    Hatta cocugunun egitimi bitmis olan da.
    Emekli maasi olan da bir ayri cinstir..
    Dolayisi ile bir "one fits all" durumu yoktur.
    Ben ise bir psikopatim, 100% ve her daim hisse senedi ile devam..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Eurobond dağılımım %5 2025 , %5 2038 %85 2045

Portföy dağılımım spot+teminatlı vadeli ticari alacaklarıdan oluşuyor.

O nedenle normal bir bireysel portföye göre farklı bir yapısı var.

Eurobondlar spot+vadeli alacakların %25'i

Spotun ise %75'i Eurobond %2'si TL mevduat %23'ü (değerli metal,emtia,hammadde)

Eurobondların kupon faizi ile yarattığı periyodik nakit akışını da spotu kuvvetlendirmek için kullanıyorum. O nedenle spotta eurobond dışı serbest likidite biraz az. Eurobondlardaki temerrüt riskini de %23'lük değerli metal,emtia ve hammadde ile hedge ettiğimi düşünüyorum)
    kısaca şirketinizi "hedge" şeklini anlatmışsınız, ben kimsenin yoğurt yiyişine karışmam. hatta umurumda olmaz lakin şirketinizin ticari alacakları ile eurobond' un alakası nedir ? cidden şirketinizin parasını kendi paranız falan mı sanıyorsunuz ? velev ki şirketin %100' ü sizin olsun.

lütfen açıklamayın ancak dayanamayıp sormak zorundayım. şirketinizin yedek akçeleri şirketinizin toplam yükümlülüklerinin ne kadarı ?(eurobond yedek akçeden sayılmıyor) eğer şirketinizde eleman çalışıyorsa uzun vadede kazanılmış hakları şirketinizin yıllık cirosunun yüzde kaçı (abd' de olsak başka kriterler sorardım). ticari kredilere - borçlara vs girmiyorum bile (metal işleri ile uğraştığınızı anlıyorum - bu devirde bu işlerde olup hala nasıl vadeli mal (önceden banka teminatı - ipotek aldıysanız sözümü geri alıyorum) satabiliyorsunuz anlamış değilim - bendeniz de bir süre metal (bakır) iş kolunda bulundum).

aslında şirketinizin ciddi risk altında olduğunu "eurobond' dan gelen nakit ile spot likidi destekliyorum" açıklamanız ile anlıyorum. yaptığınız ciro vs nedir bilemiyorum ancak buraya gelip insanlara eurobondlar hakkında bilgi vermeden önce (ya da verin banane) ciddi bir mali müşavirden (yurt dışı - big four tecrübeli) şirketiniz için bir sürdürülebilirlik için danışmanlık almanızı tavsiye ediyorum. umarım planlarınız terse dönmez ve şirketinizin "stakeholders" parasını kaybetmezsiniz.

min gayri haddin eurobond yatırımınızı şirketinizde kar dağıtımı veya huzur hakkı aldığınızda "bireysel" olarak (eurobond vergi konularına vakıf değilim) yapmanızdır. bu sayede şirketinizi finansal riskten kurtarmış olursunuz. şirketin çarkını döndürecek olan parayı yüksek riskli bir yatırım aracının kupon ödemesine bağlamak yerine likid fonları tercih etmenizi tavsiye ederim. meta üretip satıp, şirketin karını risk taşıyan finansal ürüne bağlamak mantıklı gelmiyor(ülkemizde birden fazla para birimi var) sizin yerinizde olsam bir süre sonra panik atak nöbetleri geçirmeye başlardım büyük ihtimalle.

Not: sizi böyle pervasızca eleştirmemi kendi şirketinizin varlıklarını burada detaylandırarak sağladığınız. sevgiler

4.  Alıntı Originally Posted by vicont Yazıyı Oku
    kısaca şirketinizi "hedge" şeklini anlatmışsınız, ben kimsenin yoğurt yiyişine karışmam. hatta umurumda olmaz lakin şirketinizin ticari alacakları ile eurobond' un alakası nedir ? cidden şirketinizin parasını kendi paranız falan mı sanıyorsunuz ? velev ki şirketin %100' ü sizin olsun.

lütfen açıklamayın ancak dayanamayıp sormak zorundayım. şirketinizin yedek akçeleri şirketinizin toplam yükümlülüklerinin ne kadarı ?(eurobond yedek akçeden sayılmıyor) eğer şirketinizde eleman çalışıyorsa uzun vadede kazanılmış hakları şirketinizin yıllık cirosunun yüzde kaçı (abd' de olsak başka kriterler sorardım). ticari kredilere - borçlara vs girmiyorum bile (metal işleri ile uğraştığınızı anlıyorum - bu devirde bu işlerde olup hala nasıl vadeli mal (önceden banka teminatı - ipotek aldıysanız sözümü geri alıyorum) satabiliyorsunuz anlamış değilim - bendeniz de bir süre metal (bakır) iş kolunda bulundum).

aslında şirketinizin ciddi risk altında olduğunu "eurobond' dan gelen nakit ile spot likidi destekliyorum" açıklamanız ile anlıyorum. yaptığınız ciro vs nedir bilemiyorum ancak buraya gelip insanlara eurobondlar hakkında bilgi vermeden önce (ya da verin banane) ciddi bir mali müşavirden (yurt dışı - big four tecrübeli) şirketiniz için bir sürdürülebilirlik için danışmanlık almanızı tavsiye ediyorum. umarım planlarınız terse dönmez ve şirketinizin "stakeholders" parasını kaybetmezsiniz.

min gayri haddin eurobond yatırımınızı şirketinizde kar dağıtımı veya huzur hakkı aldığınızda "bireysel" olarak (eurobond vergi konularına vakıf değilim) yapmanızdır. bu sayede şirketinizi finansal riskten kurtarmış olursunuz. şirketin çarkını döndürecek olan parayı yüksek riskli bir yatırım aracının kupon ödemesine bağlamak yerine likid fonları tercih etmenizi tavsiye ederim. meta üretip satıp, şirketin karını risk taşıyan finansal ürüne bağlamak mantıklı gelmiyor(ülkemizde birden fazla para birimi var) sizin yerinizde olsam bir süre sonra panik atak nöbetleri geçirmeye başlardım büyük ihtimalle.

Not: sizi böyle pervasızca eleştirmemi kendi şirketinizin varlıklarını burada detaylandırarak sağladığınız. sevgiler

Şirketim endüstriyel entegre tesisler üretiyor ve ben tesis fiyatları yüksek olduğu için sanayicilere 36 ila 48 taksitte satıyorum.

Zaman içinde işler teslim ediliyor şirket ile ilgili kısım kapanıyor (vergi temettü v.b.gibi) ve ben bireysel olarak vergisini ödedikten sonra aylık olarak ödenen döviz bazlı bu taksitleri kendi hesabıma tahsil ediyorum.

Ödemeler aylık (tamamı $ bazında) ve 2025 yılının Aralık ayına kadar 3 ayrı kaynaktan her ay düzenli döviz bazlı ödemeler sürüyor.

Yeni yaptığım anlaşmalar olursa ki şu an görüşmeler sürüyor o zaman yeni müşterilerin ödemeleri 2027'ye kadar sürecek.

Bu tür konularda fazla detaya girmek istemedim ama yukarıda anlattığım detay doğrultusunda benim portföyüm spot ve vadeli alacaklardan oluşuyor. Şirket sürekli büyüdüğü ve yeni işler aldığı için de vadeli alacaklar spotun 3 katına yaklaşabiliyor.

Bu vadeli alacakların tüm yükümlülükleri (tesis üretim giderleri , vergi v.b.gibi) sıfırlandığı için teknik olarak bu tür vadeli alacakları da kişisel portföyümün bir parçası olarak ele alıyorum. Zira her ay ciddi bir nakit akışı yaratıyorlar.

Şirketin sadece bana borcu var başka hiçbir yere borcu yok. Benim de başka hiçbir yere borcum yok. Eurobondların tamamı kişisel portföyümde. Şirket ile ilgisi olmuyor. Ayrıca ben son 10 yıldır şirkete bireysel portföyümden hiç para aktarmadım. Bahsettiğim eurobond kupon faizi kişisel portföyümün nakit akışına destek amaçlı kullanıyorum. Şirket ile bir ilgisi yok. Çoğunlukla da kupon faizleri ile tekrar eurobond alımı yapıyorum.
    Son düzenleme : rxpu; 15-05-2022 saat: 09:24.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Eurobond lar %25
    %5 geri kalan spot
    %70 vadeli alacak

Benim anladığım
    Kabaca öyle. Vadeli alacaklarında şirket kısmındaki tüm yükümlülükleri (üretim gideri, vergi ) sıfırlandığı ve ürünler teslimedilip sözleşmeler kapatıldığı için o kısmı da bireysel portföyüm olarak ele alıyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

6.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    teşekkürler...

temettü yatırımı konusundaki fikirlerinizi de bir ara paylaşırsanız sevinirim. bu konuda diğer başlık müdavimlerinin de fikirlerini almak isterim.
    Ben de aslında %100 temettü yatırımcısıyım. Ancak temettü aldığım şirket kendi şirketim.
    O nedenle borsada hiç yatırımım yok. Tüm diğer yatırımları da bu temettülerden yaptım (eurobond v.b.gibi)
    Kendi şirketime yatırım yapmak yerine borsadaki şirketlere yatırım yapmak benim için şu aşamada mantıksız.
    Zira temettü oranlarım koyduğum sermayeye göre borsadaki en yüksek temettü veren şirketlerin kat ve kat üzerinde.
    Ama bu şekilde bir yatırımım olmasaydı mutlaka eurobondların yanına BIST30 içinden düzenli temettü geliri veren şirketleri de eklerdim Dudu gibi.

7. teşekkürler sn rxpu, sn dudu

8.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    teşekkürler sn rxpu, sn dudu
    Eyvallah .

Sayfa 906/1000 İlkİlk ... 406806856896904905906907908916956 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •