Sayfa 92/466 İlkİlk ... 42829091929394102142192 ... SonSon
Arama sonucu : 3727 madde; 729 - 736 arası.

Konu: MNDTR - Mondi Turkey Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş.

1. Tahsisli sermaye artırımı ky ne şekilde olumlu veya olumsuz etkiler cevap için şimdiden teşekkürler

2. Tahsisli sermaye arttırımı opsiyonunu bedelliden daha mantıklı buldum, bedelsiz zaten anlamsız şirket için.

Tahsisli sermaye arttırımı çok işlerine geliyor, spk nın mevzuatında tahsisli verilecek hisselerin fiyatı aşağıdaki ilkeye göre belirlenir denilmiş:
    b) Sermaye artırım kararının kamuya açıklanmasından önceki 30 güne ilişkin kamuya açıklanan pay başına net aktif değerlerinin ortalamasından ve her halükarda payların nominal değerinden aşağı olmaması şartıyla belirlenecek fiyat üzerinden tahsisli sermaye artırımı,
    yapabilirler.
    (3) İkinci fıkranın (b) bendi kapsamında yapılacak tahsisli sermaye artırımında, tahsisli sermaye artırımına konu payları satın alacak kişi veya kişiler, bu payları, payların edinim tarihinden itibaren bir yıl süreyle Borsada satamazlar. Bu kişilerin Borsa dışında satacakları bu payları alanlar da bu sınırlamaya tabidir.

Buna göre şimdi bir X şirketi üretelim, bu X şirketi (mesela x ambalaj olsun, yine Mondi nin Türkiye de kurduğu şirketlerden biri yani) borsada işlem görmüyor, halka açık değil. Ben Mondiyim, elimde hisselerin %80 i var. Yukarıdaki mevzuat maddesine göre hisselerin satış değeri tahsisli sermaye arttırımı kararının açıklanmasından önceki son 30 günün ortalamasına göre belirleniyor , burası önemli. Ben fiyatı düşürüyorum, ortalamam düşüyor da düşüyor, buna göre bir bedel çıkıyor diyelim 1.25 tl. Mondi olarak ben %30 hissemi tahsisli sermaye artışı ile 1.5 tlye X şirketine satıyorum. Ne oluyor, halka açık şirketimin kasasına para girdi ama olabilecek en düşük miktarda, hisselerin gerçek bedelinin çok çok altında. Yine aynı mevzuata göre X şirketi hisseleri 1 sene elinde tutuyor, hülleci misali 1 senenin sonunda ise hisseler gerçek değerinden ki gerçek değeri Mondi biliyor biz bilmiyoruz, hadi diyelim 1 dolar olsun düşük söyledim ama öyle olsun, bu hisseleri başta anlaşılan asıl firmaya artık o her kimse katarlı olmasa da bir avrupalı şirkete satıyorum. Ne oluyor? Gelsin çil çil paralar, ama bu çil çil paralar Tirenin ne kasasına giriyor ne de bilançosuna, gire gire X şirketinin kasasına giriyor, böylece halka açık olan şirketim kötü bilançolar raporlamaya devam edebilirken halka açık olmayan şirketim paraları götürüyor...

Halka açık şirketiminse üzerinde hala baskım var, hala süründürüyorum... diğer taraftaysa karı dışarı aktarıyorum...

Nasıl plan?

Ben sadece fikir yürütüyorum arkadaşlar bir şey bildiğimden değil. Sadece şüphe...
    Son düzenleme : Payrıt; 05-05-2019 saat: 00:10.
    Yatırım tavsiyesi değildir kendimce bir şeyler karalıyorum.

3. Herkes eteğindeki taşları döktü.
    Bir de şöyle düşünelim, şimdi bende 2018 model bir araba var, size diyorum ki getirin bana elinizdeki 2008 model arabayı vereyim size bu gıcır gıcır arabayı,
    hem de 2008 yılında siz bu arabayı 1,70 tl. Almışsınız. Bak ben size 1,60 tl. Ye veriyorum, aradan da 10 yıl geçti, gel al gir, üste bir şey istemiyorum. Diyor.
    Peki bunu neden yapıyor, herhalde türkleri çok seviyor.

Biz de bu adam hakkında kötü düşünüyor olabilirmiyiz, haksızlık yapıyor olabilirmiyiz,
    dolar 2008 de 1,55 tl. şimdi ise 6,00 tl. Olsa bile bu fiyat ucuz değil mi.
    Ya peki bu adam, 25-50 cent arası uğraşmış didinmiş hisseleri toplamış, boşuna mı acaba,

bana sorarsanız alan da satan da kendisi, 2.000.000 lot ile 2,70 den 1,60 a kadar getirdi, tek bize kıyak olsun diye, . Biz hala öküz altında buzağı arıyor olabilirmiyiz.

Herkese yoruma açık,

sadece beni üzen şey bu bilanço oyunlarını yapan ,denetleyen , hem de devlet adına bu işi yapan firma hiç suçlu değil mi, acaba bu dalevera işi gerçekse ki yorumlara göre gerçek, o zaman bu işe alet olan herkes bir gün bedelini ödeyecektir.

Illa ki biri bu işe ciddi olarak eğilecektir, ki bu kadar şikayetten sonra dikkate alınacaktır diye de düşünüyorum.

Sn. Entrikanın dediği gibi kodesi boylayacaklardır, belki ağır cezada bile yargılanabilirler, şirket hukukunu bilmem., ama mantığım illa ki bir bedeli olabileceğini söylüyor.

Y.t.d. Ytd.

4. 1,35-1,40 arasını görebilir diye düşünüyorum.

5. Bedelsiz diye bi durum söz konusu. o l a m a z. Sermaye 200 milyon öz Sermaye 262 milyon.... En fazla verebileceği bedelsiz devede kulak %30 dur.... Kağıt için hiçbir etkisi olmazzzz...Bu kağıt% 10000 potansiyeli olsa ve hırsız lar bedelsiz vermek istese bile yerinden oynatmazlar.. Amaç hırsızlık olunca....

6. Büyüyünce olur bekleyip görecez.
    Daha henüz hasat vaktine çok var.
    Bu tip alavere dalavere şirketlerde😠bir ton katakulli ve ketenpere olacaktır.
    Adamlar aç gözlü Türkiyedeki şirketi paravan olarak kullanıyorlar kasadaki kårı kaçırıyorlar bizim Denetçiler ise ya bu işe ortaklar yada şirket bir kılıfına uyduru

7. Yordur.Şirket bence biz ky nın tüm beklenti ve korkularını bu düşüşle ögrendi artık niyetleri ne göre yatırımcısının kaderini belirleyecektir.
    Al sat turşusunu kur tavsiyesi değildir.

8. Yarın ki Beklenti ne yönde olabilir.
    Son düzenleme : Serçe; 05-05-2019 saat: 14:36.

Sayfa 92/466 İlkİlk ... 42829091929394102142192 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •