Sayfa 926/1002 İlkİlk ... 426826876916924925926927928936976 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,401 - 7,408 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Yabancı yatırımcı ışığı görür de girişe başlarsa bist hayallerin ötesine gidebilr.
    Bugün de böyle bir girişin olduğu söyleniyor.
    Hocam BIST için çok korkmamak lazım.BIST çok çıktı deniyor.Lokantadaki pide de yükseliyor.BIST in gerçek anlamda yükseldiği falan da yok.Kimse bilemez ne olacağını.Bu kadar klasik düzeltme lafından sonra hisse portföyümden %10 sattım halt ettim.Uzmanlar falan palavra,oyunda kalacaksın yeter ki abuk subuk kağıtlarda/fonlarda olma.

2.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    ben zarar karşılama işini bloomda duydum ama yazılı kanıt internette bulamadım. siz aksi bir iddiadaysanız ilgili kanun veya tüzük maddesini gösterin. ek süre istiyor da ertesi gün parayı nerden bulup ödüyor o zaman?
    Haydar Acun'a sorulmuştu bu soru o bu şekilde cevap verdi, bi youtube yayınında

3. Ben bir miktar hvk aldım, ppf'lerden bi tık fazla getirir

Alıntı Originally Posted by istanbullu1963 Yazıyı Oku
    arkadaşlar, bist'te çok yükselen kağıtlardan biraz realizasyon yapıp nakite geçtim... bir süre sonra mutlaka yüzde 15/20 kadar düzeltme geleceğini tahmin ediyorum... bu süre 10, 15 gün ya da 1 ay sonra olabilir. bu sürede siz olsanız nakiti ne yapardınız? ben bugün PPZ alım emri verdim ama IPB, TCD, HKH ya da NNF'de de beklenebilirdi esasen... sadece valor farkı var... siz olsanız nerede beklerdiniz? selamlar...

Burda bi çelişki yok mu?
    Bist geri çekildiğinde sizin hisseler de çekilmiş olmayacak mı

Alıntı Originally Posted by istanbullu1963 Yazıyı Oku
    son kararımı verdim ve nakitte beklerken PPZ yerine ZPX30 borsa yatırdım fonunu aldım. ziraat portföyün... en azından valor yok, günlük hisse gibi alıp satabilme ajantajı var... BİST30 ne getiriyorsa o da onu getiriyor... en iyisi bu gibi geldi şimdilik...BİST geri çekildiğinde pusuya yattığım hisselere burdan satıp dalarım anında...pek nakitte kalmak gibi olmadı bu ama olsun.)

4.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    şef sen neden rpd yapmıyorsunki? düzeltme başladığında ilk anda bir darbe yiyorlar ama ondan sonra ne kadar düşerse düşsün düzenli günlük faizini ödemeye devam ediyorlar, kim ne derse desin gerçek bu. bist ne kadar yükselirse yükselsin bu seviyeden hisse fon almam şahsen.

hele direk hisse alanlar basbaya rus ruleti oynuyor. bi fenalık olur da -10 serisi başlarsa paralarının yarısı gidecek. hisse yatırım fonunda hemen satış verirsen en azından paranı yedek akçelerinden ödüyorlar zararlarını da devlet karşılıyor daha sonra. tek bir -10 ile yırtma şansın oluyor böylece. hiç birşey olmaz diyenlerin çok da gazına gelmeyin ne coşkular gördük biz bir anda kabusa dönen. ortadoğu burası en nihayetinde.
    Niye -10 serisi başlasın hocam noldu ki? hidrojen bombası mı atılacak ülkeye? Epey uzun zamandır düzeltme bekliyorsun çok yıpranmışsın. Paramızın yarısı niye gidiyor onu da anlamadım? %50 niye zarar ediyormuşuz

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    3aylik %25 kkm nin altında kalmış . hisse yogunlar %90 i bulmuş.
    [IMG][/IMG]

26 temmuzda ben bunu izah etmiştim... fonlar bazen kimlik değiştirir... fonların izahname değişikliklerine bakmazsanız, aktif olarak takip etmezseniz , tefas'taki geçmiş getirilere bakmak yanıltıcı olur... tefas'taki geçmiş getirilere bakarken ilk önce o baktığınız geçmiş getirinin '' vadesi içinde '' fonun izahnamesinde , fonun stratejisinde , karşılaştırma ölçütünde veya fonun karşılaştırma ölçütü yoksa fonun eşik değerinde ve fonun hangi risk aralığında yönetileceği konularında değişiklikler olmuş mu ? bunlara bakmadan tefas'taki geçmiş yüzdelere bakmak fevkalade yanıltıcı olur.

Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    hangi yerli hisse senedi fonunu alayım , hangisini seçeyim, kurtar beni cimriiiiiii diyesesiniz varsa, bunun artık çok kolay bir yöntemi var, şimdi size onu göstereceğim... burdan yurt paydaşlarıma bir müjde veriyorum ; işte müjde :

kırmızı şapkalı ak kızın dördüncü apaçi değişken fonu 18 temmuz itibari ile , bist şirketleri fon sepeti fonu oldu...hella sis farları eşliğinde hayırlı olsun...
    Son düzenleme : Lucky Player; 10-08-2023 saat: 00:20.
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
    mesela başka bir örnek vereyim.
    iş portföyün IPG kodlu fonunun getirilerine tefastan bakıyorsunuz... 3 yıllık - 5 yıllık getirilere baktınız ve fon hakkında bir görüşünüz oldu... fakat bu görüş eksik bilgiye dayandığı için , fon hakkında hatalı görüş sahibi oluyorsunuz...

https://www.isportfoy.com.tr/tr/yatirim-fonu/IPG/TRL

ne yazıyor orada ?

''Fon, 28.04.2022 tarihi itibarıyla fon sepeti fonuna dönüştürülmüştür.''

yani ? fonun geçmiş getirilerini götürülerini volatilitesini incelerken 28 nisan 2022 tarihini başlangıç alacaksınız demek !

mesela risk 3 seviyesi gayesi ile yönetilen bir fon izahname değişikliğine gitse , fonun risk değeri 6 olarak güncellenmiştir dese , siz artık o fonun riskinin 6 olarak güncellendiği tarihten itibaren geçişini inceleyeceksiniz.
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

7.  Alıntı Originally Posted by byroltr Yazıyı Oku
    Kanun tüzük bilmiyoru ama mantık şu, herhangi bir fon içindeki kıymeti satamazsa para ödemesi yapamaz.Bu çoook extrem bir durum.Burda devlet güvencesi veya sigorta yok.Mesela hisse aldın iflas etti, gitti paran.Fondaki bütün kağıtlar iflas ederse senin paran da 0 olur.Fonlar nakit ihtiyacını karşılamak için %10 kadar ppf de tutarlar.Yani hisseler taban yapsın herkes fondan çıkmak istesin fon o parayı ödeyemez.Ha satabilirse kalan paradan öder.Bütün bu söylediklerim extrem bir durum şimdiye kadar da gerçekleşmemiştir.Ama olma ihtimali 0 da değil.
    hangi hisse fonunda %10 ppf varmış yav?: ) belki vardır da ben şimdiye kadar aldıklarım arasında hiç hatırlamıyorum tefastan girin bakın OPH, ZJL, GMR hiçbirinde ppf yok bu bir, ikincisi naci ağbal vakasında istisnasız bütün hisselerin -10 olduğu gün bizzat ben bu ppf'siz fonlardaki tüm paramı eksiksiz çektim bal gibi, nerden geldi bu para? sigorta sistemi yok diyorsunuz peki bu nedir? https://www.ytm.gov.tr/

ben güvenilir kaynaktan duymadığım hiçbirşeyi net bilgi gibi yazmam normalde ama siz bu kadar eminseniz belki yanlış anlamışımdır. neyse ben yarın 1-2 aracı kurumu arayıp yatırım fonu zararı nasıl tazmin ediliyor net bilgi alıp yazayım burda.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
    BİR YANLIŞ ANLAŞILMA DA fonların risk değeri konusunda oluyor onu da bir örnek üzerinden izah edeyim hella sis farları eşliğinde ;

örneğimiz Güzel Marmara Haydo Dayı'nın hisse senedi yoğun fonu Majit olsun... hisse senedi yoğun fonları risk değerleri seviyeleri ne ? 6 ( altı )... bir de şu bilgiyi bilelim, fonların risk seviyeleri , fonların volatiliteleri dikkate alınarak haftalık getiriler üzerinden hesaplanır... teknik ayrıntıya nasıl hesaplandığına girmeyeyim... az çok burada da belirtilmiş https://www.hsbcportfoy.com.tr/yatir...on-risk-degeri

şimdi hayali kafadan atmasyon bi senaryo yazalım diyelim ki 9 ( dokuz ) yıl boyunca bir gün, tek bir gün dahi bu majit fonu ne eksi yazdı ne de önceki günle aynı kaldı değeri... dokuz yıl boyunca her gün istisnasız artı yazmış olsun... eee şimdi bu fonun risk değerini spk fon rehberinde belirtilen metodolojiye göre hesapladığında risk değeri 1 ( BİR ) çıkar ..... peki fon risk bir seviyesi '' amacı , gayesi '' ile mi yönetiliyor ? HAYIR ... risk altı gayesi ile yönetiliyor...

Sayfa 926/1002 İlkİlk ... 426826876916924925926927928936976 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •