Sayfa 93/147 İlkİlk ... 43839192939495103143 ... SonSon
Arama sonucu : 1172 madde; 737 - 744 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Hocam hazır para elinize verilip bir de siz de para kazanma işini bırakıp harcama işine geçtiğiniz anda inanın 480 maaş hiç bir şey, çünkü çalışırken para kazanma dışında çok önemli bir şey daha var, para harcamıyorsun
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam ne yaptın 480 maaş 40 yıllık çalışma demek, zaten çoğumuz 30 yıl civarı aktif çalışacağız.

diğer yandan olaya maaş gözüyle baktığımız için zihnen fakiriz zaten kaçışı yok.

benim kardeşim maaşlı çalışandı kendi iş kurdu aylık geliri şu an 3 katına çıktı, hala da yerinde durmuyor gelirini artırmak için bayilik falan almaya çalışıyor.

bana kalsa maaşım üç katına çıksa 5 yıl erken işi bırakırım diye hesap yaparım zihniyet farkı işte.

zaten alt mesajlarda arkadaşlar da x maaş bana yeter vs. diye yazmışlar
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Türkiye gibi enflasyonu çok yüksek ülkelerde parayı doğru yerlere yatırım yapmadığınız sürece enflasyon karşısında erir gider.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3. Orta sınıf-direk ve beyaz yaka maaşlarının küçülmesinin sebebi bu grubun hala ve inadına sendikalaşmaması ve iktidar partisinin ekonomi ve maliye politikalarının bilinçli tercihler doğrultusunda zenginliğin sermaye gruplarına ve popülist olarak daha alt sınıflara aktarılması sebebi iledir. İkincisi elbet bir yerde değişecektir; öyle görülüyor ama yerine gelen kompozisyon da orta sınıflar için güzel şeyler vaat eder mi onu bilemiyoruz (mesela ilk iki muhalefet partisi gelir dağılımını nasıl düzeltmeyi düşünüyor ?). Bu yüzden bu grubun muhakkak patron kuklalığından çıkıp beraber hareket etme ve hak arama mücadelesine şimdiden alışması gerekiyor.

4.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    Orta sınıf-direk ve beyaz yaka maaşlarının küçülmesinin sebebi bu grubun hala ve inadına sendikalaşmaması ve iktidar partisinin ekonomi ve maliye politikalarının bilinçli tercihler doğrultusunda zenginliğin sermaye gruplarına ve popülist olarak daha alt sınıflara aktarılması sebebi iledir. İkincisi elbet bir yerde değişecektir; öyle görülüyor ama yerine gelen kompozisyon da orta sınıflar için güzel şeyler vaat eder mi onu bilemiyoruz (mesela ilk iki muhalefet partisi gelir dağılımını nasıl düzeltmeyi düşünüyor ?). Bu yüzden bu grubun muhakkak patron kuklalığından çıkıp beraber hareket etme ve hak arama mücadelesine şimdiden alışması gerekiyor.
    Bizim gibi ülkelerde en iyi prim yapan konu basit popülizmdir. Muhalefet partileri de populist birçok vaadde buluyorlar. İktidara gelirler ve bu vaadlerini yaparlarsa yine orta sınıf veya beyaz yakalılar umduğunu bulamazlar. İşin daha ilginci orta sınıf yani beyaz yakalıların oy dağılımı ezici olarak muhalefetedir. Buna rağmen nasıl bir kitle ise bu kitle oy verdiği muhalefet bile onlara değer vermiyor.
    Dediğiniz sendikalaşma ve organize olma konuları da sendikalarla çözülür mü emin değilim. Memur sendikalarının durumu da ortada maalesef.
    Ben muhalefet dahil siyasetçilerin gerçek sorunlardan çok uzakta olduklarını düşünüyorum.
    Son düzenleme : pit; 05-10-2021 saat: 14:35.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    ...
    Ben muhalefet dahil siyasetçilerin gerçek sorunlardan çok uzakta olduklarını düşünüyorum.
    Selam,
    Uzakta degiller, cozum islerine gelmiyor. Istisnasiz hepsi kisa vadede kendi gundemlerini dusunuyor. 50 yil sonrasinin ulke projeksiyonu hicbirinde yok. Isin garibi su anda bulundugumuz noktadan daha iyi bir noktaya gelmek icin (yani yanlislari duzeltmek icin) gun gectikce baskanlik sistemine bagimliligimiz artiyor. Yani lafin ozu kol kesmek lazim ama buzuk yok.

6. Beyaz yakanın ancak devlette ve özelde "liyakat" bazlı işe alımlar ve maaş dağılımı olursa görece geliri artar... başka bir yolu yöntemi yok...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

7. tüm dünyada maalesef orta sınıf geriye gidiyor, sizlerin de tanıdıkları vardır Avrupa da bile durum bazı şehirlerde geriye gidiyor.

örneğin Berlin de çok ciddi kiralık ev sıkıntısı var büyük şirketler evleri toplamış kiralar tavan yapmış.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-58709765

tabii ki biz en hızlı şekilde geriye gidiyoruz sebebi de denetim eksiliği ve idiocracy.

maalesef ciddi bir travma olmadan da gidişatın iyiye evrilmesi mümkün değil.

her gün sosyal yardım alan satılık seçmen sayısı artıyor, orta sınıf önemsiz bir kitle siyasi için ve erdemli kara verdiği için kimse orta sınıfa kolaylık sağlamaya çalışmıyor onun yerine sosyal yardımcı seçmene yöneliyor.

8. Bu başlığı hisse al ver muhabbetine çevirmek istemedim tüm forum onun için var, bu başlık yeri bence değil.

Ama ne hareket oldu tupras maşallah, tabi goody de kazansın, ama ben gelince kazansın mümkünse
     Alıntı Originally Posted by Karaoğlan_ Yazıyı Oku
    çıkarsa tüpraş tan daha az çıkmasını rica edeceğim.

Ricanızın kabul görmeme ihtimali oldukça yüksek.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 93/147 İlkİlk ... 43839192939495103143 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •