Sayfa 935/1000 İlkİlk ... 435835885925933934935936937945985 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 7,473 - 7,480 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. işyatırım bülteninde ibb özel sektör eurobondları arasında görünüyor ve gerek işyatırım gerek börse.frankfurt vs de minimum alım 200k nominal.

ama buradan anladığım iç piyasada daha düşük miktarlarda alınabiliyor.. peki bu diğer özel sektör kağıtlarında da mümkün mü acaba. tecrübe eden?
    Son düzenleme : shorts; 30-05-2022 saat: 21:25.

2. eğer mümkünse şişe ve pegasus eklemek isteyebilirim mesela belki portföye.

3. İşyatırım danışmanı ile görüştüm İBB vergi mevzusunu, net bilgim yok görüşüp size döneyim dedi, sonrasında vergi açısından diğer eurobondlar ile aynı olduğunu söyledi.

@shorts

İBB ondu içinde minimum tutarın 200K olduğu söylendi, bir şekilde toplu alıp paylaştırıyoruz gibi birşeylerden bahsetti. Ancak birşey dikkatimi çekti, bültende yer alan alış satış fiyatları ile verdikleri fiyat arasında ciddi fark var, bültende fiyat 96,8 görünürkien bana 102 küsür fiyat verdiler.
    Bu işlerde yeniyim, bunun sebebi ne olablir acaba? Toptan alıp, parekende satıyolar gibi bir mantık olabailir mi?

4.  Alıntı Originally Posted by sonur Yazıyı Oku
    İşyatırım danışmanı ile görüştüm İBB vergi mevzusunu, net bilgim yok görüşüp size döneyim dedi, sonrasında vergi açısından diğer eurobondlar ile aynı olduğunu söyledi.

@shorts

İBB ondu içinde minimum tutarın 200K olduğu söylendi, bir şekilde toplu alıp paylaştırıyoruz gibi birşeylerden bahsetti. Ancak birşey dikkatimi çekti, bültende yer alan alış satış fiyatları ile verdikleri fiyat arasında ciddi fark var, bültende fiyat 96,8 görünürkien bana 102 küsür fiyat verdiler.
    Bu işlerde yeniyim, bunun sebebi ne olablir acaba? Toptan alıp, parekende satıyolar gibi bir mantık olabailir mi?
    102'nin kirli fiyat mı temiz fiyat mı olduğunu sormalısınız. Aslında tüm fiyatlar temiz fiyat olarak verilmeli ama ödeme kirliden yapıldığı için hesap kolaylığı açısında İşyatırım da çoğunlukla kirli fiyat veriyor. Bu da bir önceki kupon üzerinden geçen gün sayısına göre karşılaştırma zorlukları çıkartıyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    işyatırım bülteninde ibb özel sektör eurobondları arasında görünüyor ve gerek işyatırım gerek börse.frankfurt vs de minimum alım 200k nominal.

ama buradan anladığım iç piyasada daha düşük miktarlarda alınabiliyor.. peki bu diğer özel sektör kağıtlarında da mümkün mü acaba. tecrübe eden?
    İş yatırım nadir de olsa 200.000 nominal alan bir yatırımcıya denk gelirse diğerlerininkini araya sokup (örneğin 230.000 alıp) 30 bini diğer yatırımcıya gönderebiliyor , ama buna güvenerek işlemin tamamlanabileceğini düşünmemek lazım. Denk gelirse oluyor. Denk gelmez ise alamadık diye geri dönebiliyorlar. Tamamen o anki piyasa likiditesi, iş yatırımın işlemden ne oranda kar ettiği, ufak alımı yapan müşterinin sık sık alım yapıp yapmadığı (devamlı müşteri v.b.gibi) o ufak alımı araya sokup sokmamanın kendileri açısından değip değmeyeceği gibi bir sürü ticari ayrıntı olabilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    102'nin kirli fiyat mı temiz fiyat mı olduğunu sormalısınız. Aslında tüm fiyatlar temiz fiyat olarak verilmeli ama ödeme kirliden yapıldığı için hesap kolaylığı açısında İşyatırım da çoğunlukla kirli fiyat veriyor. Bu da bir önceki kupon üzerinden geçen gün sayısına göre karşılaştırma zorlukları çıkartıyor.
    Bahsettiğim 2 fiyat da kirli fiyat. bilmiyorum normal mi ama, bana aradaki fark çok fazla geldi.

7.  Alıntı Originally Posted by sonur Yazıyı Oku
    ...bültende yer alan alış satış fiyatları ile verdikleri fiyat arasında ciddi fark var, bültende fiyat 96,8 görünürkien bana 102 küsür fiyat verdiler.
     Alıntı Originally Posted by sonur Yazıyı Oku
    Bahsettiğim 2 fiyat da kirli fiyat. bilmiyorum normal mi ama, bana aradaki fark çok fazla geldi.
    2 fiyat da kirli derken ne kastettiğinizi anlamadım ama benim bildiğim işyatırımın sgmk bültenindekiler temiz fiyatlar. işyatırımın size verdiği fiyat ise kirli olsa gerek rxpu'nun dediği gibi.

bunun dışında bültendeki fiyatlar sanırım yurtdışı piyasalarda oluşan fiyatları yansıtıyor ve dediğiniz gibi oradaki fiyatların üzerine kar koyarak satıyorlar (işyatırım vs) bize parçalı alımlarda.

diyelim ki 100k- 200k (minimum nominal miktarıyla) blok almaya niyetlendik o zaman broker/aracı vasıtasıyla alış girip bültendekilere daha yakınsayan fiyatlardan almamız mümkün olabilir diye biliyorum.

bunu tecrübe etmedim (haliyle:).. teyit ister.

Alıntı Originally Posted by xprofessorx Yazıyı Oku
    Elimde bu eurobond mevcut, iki farklı bankada. Vakıfbank kupon ödemelerini hesaba aktarmış, İş Bankası ise yatırmamış.
     Alıntı Originally Posted by alikkkk Yazıyı Oku
    Evet isbank aktarmadi normalde geceyarısı direk hesapta olurdu
    Kuponlar yatmış mı?

Sayfa 935/1000 İlkİlk ... 435835885925933934935936937945985 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •