Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 944/1002 İlkİlk ... 444844894934942943944945946954994 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,545 - 7,552 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Örnek olsun diye Mehmet amcadan bahsetmiştim.
    Faizi dinen düşünmüyor bahsettiğiniz yöntem o kişi için elenmiş oluyor, bu da onu konuta yönlendiriyor
    ))))))) Anladım sn tasarrufçu o ayrıntıyı sonradan farkettim.

Kenarda 200bin TL si olan Mehmet Amcayı örnek verelim.
    Yatırım bilgisi yok. Faize de karşı. Neye yatırım yapacak ?
    Ya dolar, ya altın yada konut alıyor.
    Genelde konut alıyor. Çünkü emekli aylığı veya aylık geliri düşük. En azından gelirine destek olsun diyor.
    Her gün hisse senetleri ile ilgi manipülasyon ve spekülasyon haberleri okuyoruz. Borsaya girmeye korkuyor, girende yediği ilk darbede küsüp bir daha bulaşmıyor.
    Bu kadar insanın, altın, dolar ve konut yatırımı yapması birikmiş bir tecrübeye dayanıyor.

Ben 2. Veya 3. Eve bişey diyemem. O bir yatırım tercihi. Ama ev almayıp 50 yıl kirada oturmayı finansal açıdan hiç mantıklı bulmuyorum.

144 kira çarpanı inşallah olsun. Çok mutlu olurum. Ama bu oranların olacağını hele büyükşehirlerde olabileceğine ihtimal dahi vermiyorum.

Yinede yatırım tavsiye olmasın.
    Herkes hür iradesi ile yatırım yapmakta serbest
    Ahmet amcaya kötü kiracı denk gelirse sağlığından olur. En temizi ahmet amca kötü günler için daha likit yatırım aracı tercih etsin.
    İsviçre frangı alsın 1976 yılında basılmış bozuk paraları hala kullanıyorlar. Kafası rahat olur. Torun torba sever.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Kirayı arz ve talep belirler. Bir bölgede arz kısıtlı ve talep yüksekse orada kiralar artar.
    Politikacıların yaptığı şey aslında kiracıya yaradı, rantı yüksek yerlerde inşaatları patlattlılar, arz arttı.
    Dolayısıyla kiralar aslında olması gerekenden düşük.
    (olması gereken nedir derseniz, 3 katlı binanın yıkılıp 15 katlı binaların yapılmaması)

Ayrıca sizin verdiğiniz 1000 lira yok olmuyor ki, ev sahibi de onu bir şekilde ekonomiye katıyor.
    Kiracının ödediği parayla ev sahibi evine peynir zeytin alıyor. O da insan.

Kiraların yüksekliği, insanların beklentileriyle alakalı. Kriterlerinizi esnetirseniz her paraya ev var.
    Kiracıya ya da ev sahibine yarayan bir durum yok abi.

Gelinen nokta ortada. Dünyada sıfır hatta eksi faiz var iken bizde faiz yüzde 17 de, dolar 7,5 de gerçek enflasyon yüzde 50 lerde birde genel işsizlik çift hanelerde.

Bunun sürdürebilinir bir yanı yok. Olan gençlere oluyor.

Bu gidisatta çoğu başını sokacak bir ev almakta ayağını yerden kesecek bir araba almakta zorlanacak.

Ben ev sahiplerine düşman falan değilim. Kendisi için çocuğu için ev almış birine falan asla bir şey diyemem.

Benim karşı olduğum nokta inşaata dayalı müteahhit totosu kurtarmaya dayalı ekonomik yapı.

Bu yapı düzelir mi? Düzelmez

"politikada hiçbir şey kazayla olmaz. olmuşsa, öyle planlanmıştır."
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Ahmet amcaya kötü kiracı denk gelirse sağlığından olur. En temizi ahmet amca kötü günler için daha likit yatırım aracı tercih etsin.
    İsviçre frangı alsın 1976 yılında basılmış bozuk paraları hala kullanıyorlar. Kafası rahat olur. Torun torba sever.

Mehmet amca sn egeli,konumuz mehmet amca,ahmet amca başka onun faizle sıkıntısı yok.

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Örnek olsun diye Mehmet amcadan bahsetmiştim.
    Faizi dinen düşünmüyor bahsettiğiniz yöntem o kişi için elenmiş oluyor, bu da onu konuta yönlendiriyor
    Mehmet amca vb. örneklerimizdeki kişilerin rasyonel olduğunu varsaymalıyız.
    Rasyonel değilse konut yatırımı uygundur. Bunun için yapacak bir şey yok.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Mehmet amca sn egeli,konumuz mehmet amca,ahmet amca başka onun faizle sıkıntısı yok.
    Mehmet amca, ahmet amcaya danışsın. O işten anlıyor gibi

Diğer yandan bizim bir arkadaş bir müteahhite denk gelmişti adam sen gel topraktan gir bitince kiraya ver yada ben şu fiyattan alırım diyor. İnşaat bitince daireyi satıp müteahhit ile yeni inşaat maceralarına giriyorsun. Mehmet amcayı bu yola meyilli gördüm.

O egeli ben değilim

Kenarda 200bin TL si olan Mehmet Amcayı örnek verelim.
    Yatırım bilgisi yok. Faize de karşı. Neye yatırım yapacak ?
    Ya dolar, ya altın yada konut alıyor.
    Genelde konut alıyor. Çünkü emekli aylığı veya aylık geliri düşük. En azından gelirine destek olsun diyor.
    Her gün hisse senetleri ile ilgi manipülasyon ve spekülasyon haberleri okuyoruz. Borsaya girmeye korkuyor, girende yediği ilk darbede küsüp bir daha bulaşmıyor.
    Bu kadar insanın, altın, dolar ve konut yatırımı yapması birikmiş bir tecrübeye dayanıyor.

Ben 2. Veya 3. Eve bişey diyemem. O bir yatırım tercihi. Ama ev almayıp 50 yıl kirada oturmayı finansal açıdan hiç mantıklı bulmuyorum.

144 kira çarpanı inşallah olsun. Çok mutlu olurum. Ama bu oranların olacağını hele büyükşehirlerde olabileceğine ihtimal dahi vermiyorum.

Yinede yatırım tavsiye olmasın.
    Herkes hür iradesi ile yatırım yapmakta serbest
    Sn tasarrufçu hadi bir konuyu daha yazayım.144 ay nerden çıktı dediniz ya ,yaklaşık hesabımı da ben hep şöyle yaparım.Eurobond faizi ile kaç yılda paramı dolar bazında geri alırım.Misal eurobond faizi yüzde 8 olsun,yani para yaklaşık 12.5 yılda geri dönüyor.O durumda tl bazında da kira çarpanı da aynı zamanda evi almalı.Kaldı ki kirada düzenli ödeme olacak mı,evin amortisman masrafı vergisi şu bu onlardan hiç bahsetmiyoruz bile benimki dümdük hesap ,evi olanın gelirinde de torpil yaptım hiç amortisman vergi şu bu olaylarına girmedim.

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Mehmet amca, ahmet amcaya danışsın. O işten anlıyor gibi

Diğer yandan bizim bir arkadaş bir müteahhite denk gelmişti adam sen gel topraktan gir bitince kiraya ver yada ben şu fiyattan alırım diyor. İnşaat bitince daireyi satıp müteahhit ile yeni inşaat maceralarına giriyorsun. Mehmet amcayı bu yola meyilli gördüm.

Sn egeli sanırım ben de o şirketi duydum,sülün osman inşaat turizm limited şirketi di mi ))))))

Sayfa 944/1002 İlkİlk ... 444844894934942943944945946954994 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •