Sayfa 95/147 İlkİlk ... 45859394959697105145 ... SonSon
Arama sonucu : 1172 madde; 753 - 760 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Meşhur patron kriteri ))))))))) E zorlu nun hobisi de zamanında borsada vatandaşın canına okumaktı.O zaman vestel beyaz eşya da alınacak kağıt değil,ama alanlar ihya oldu,isteyen açsın grafiğine baksın.Bence bu fikir doğru değil,borsada zaten tüm kağıtlar sahiplidir,sahipsiz kağıt yoktur.Önemli olan bilançodur.
    bende patron kriterini çok önemserim. Piyasada eski bir yatırımcı iseniz vestel yatırımcısının çook uzun süre zararda kaldığı o yoğun yatırım günlerini, hatta ingiltere de anti damping davaları dönemindeki grafiklerine de bakmanızı öneririm.
    Borsamızda gerçekten çok enteresan ana ortağı olan şirketler vardır ufak bir araştırma ile sizde kimmiş bunlar bulabilirsiniz.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sn pit bu topiğin mudavimleri gayet bilinçli akıllı doğru kararlar verebilen yatırımcılar.Borsada çöpsüz üzüm yoktur,tüm rasyoları iyi olsun şirket ve patron da güvenilir olsun dersen o zaman da fiyat faktörü önüne çıkar.O şirket pahalı olabilir.Daha önce yazdım borsa yatırımcısı misal eurobondun yıllık yüzde 7 dolar getirisini veya yüzde 19 faizi ya da kira artı malın değer artışı bazında düşüneceğimiz emlağı yenecek bir getiriye kavuşmalı ki bu kadar riske heyecana değsin.Borsada en güvenilir bir şirketin tahtasını bir hafta takip edin ,tüm şirketlerde kağıtların tümünü yönlendiren güçlü ellerin olduğunu farkedeceksiniz.Zaten kendi dinamiğinde seyreden bir mecrada değiliz,yönlendirilen bir mecradayız.O yüzden o güçlü ellere karşı oynadığınızı asla unutmayın.Şimdi araştırdınız piyasa dinamikleri bir mecrada size fırsat olduğunu düşündürdü,misal örneğimizdeki navlun artışından etkilenen borsada sadece iki şirket var gsdde ve gsdho.Patron kriteri diyip bu kağıtlardan uzak durursak ya fırsat kaçarsa.Reysaşın grafiğine bakın,hintliler geldi operasyon çekti kağıt 0.37 den 5.5 a gitti.Bu operasyon patrondan bağımsız yapılabilir mi.E patron faktörü bu şirket örneğinde yatırımcısına para kazandırdı.Aksa yı daha önce yazdım.Şirket mükemmel ,ama patronlar birbiri ile bile davalı sorunlu adamlar,e ne oldu ,iştigal ettiği alanda tek olduğundan bilançolar muhteşem geldiğinden kağıt arttı falan.Ha yeni halka arzlardaki patronu geçtim,kendisi bile batık milleti çarpmaya gelen şirketler elbet konu dışı.Zorlu benim aklıma göre beş para etmez bir adam,,zamanında borsada kendi kağıtlarında kendi oynardı,bu böyle diye koca holding ve iştiraklerini görmezden gelirsek vesbe gibi fırsatları kaçırırız.Neyse entry çok uzadı.Umarım derdimi anlatabilmişimdir.Sn dudu son olarak size bir kaç şey söylemem gerekirse,siz borsacı değil de borsa emeklisi sayılırsınız,sizin olay farklı,az sayıdaki kağıdı çok iyi seviyelerden almışsınız,artık o kağıtlardaki dalgalanmalar sizi etkilemez,ama forumdaki pek çok genç arkadaş için durumun farklı olduğunu düşünüyorum,onlar fırsat peşindeler,risk eşittir kazanç,az risk az kazanç,maalesef her yatırım aracında durum böyle.Ford a gelince 2010 da 4 liradan almıştım ,keşke satmasaymışım,tüm parayı forda gömseymişim o ayrı konu tabi.

Geçen yıl 1.90 lardan dohol aldım.Baya da aldım.Kağıdın rasyoları mükemmel,kasa dolar dolu,iştirakleri hep karda,az bişi aytemiz pandemiden dolayı sıkıntılı,banka hikayesi var ve fiyatı kasadaki dövizinden az.Topiğinde yatırımcı arkadaşlarla kağıt hakkında tartışıyoruz,emmi aşağı emmi yukarı habire aydın doğan a giydiriyorlar.Yahu aydın doğan elbet işadamı işine gelirse en yakınını bile satar.Ama adam uyanık yere düşse bir avuç toprakla kalkıyor.Reis bundan ziraat kredisi ile demirören gurubu vasıtasıyla medyayı almış,bir nevi iktidarla barışmış,battı batacak denirken kasası dolar dolu bir holding haline gelmiş.Ben bunları yazdıkça her gün topikte tartışıyoruz.E sonra ne oldu kağıt 4 e gitti sokullu kağıdın dengesini bozmasa trendi de bozulmazdı.Şu an 2.57 hala geçen yıla göre yüzde 30 primli.E emmi yi ele ,zorluyu ele,turgut yılmazı ele vs şirket kalmıyor ki piyasada.Ha doğan hikayesine gelince ben 3 den sattım çıktım.

4. Aynen, ieyho da aldım mesela 0.89 dan faaliyet raporu filan fecaat ötesi. Gözde de var elimde. Bunlara portföyünü %4 ten fazlasını koymam mesela en yüklü taşıdığım kağıt Tüpraş şu an. Ucuzsa ucuzdur ne yapayım patronunu hareketini yapsın çıkar gideriz. Kağıt yok yani aksi durumda 20 senede 1 kez pandemi ile tupras dip yapsın diye bekliyoruz Tüpraş 2. Defa alabildim önceki aldığım zaman da 2013 de müfettiş basmıştı rafineriyi 38 liradan almıştım. 2020 yılında da 78 liraya aldık fena değil bence

Blue chip kagitlar ancak böyle ekstrem durumlarda al fırsatı veriyor onda da almak için hakikaten sağlam toto gerekiyor ben alirken tupras başlığı şenlik idi şimdi de öbür türlü şenlik oldu ama esas şenlik henüz başlamadı bana göre...
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Firmanın ana ortağını tanıyorsunuzdur umarım ;)
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Gorusleriyle forumu zenginleştiren tum arkadaslara cok tesekkurler
    Boyle biraz orta yolcu bir yaklasim olacak ama ben uzun vadeli yani hic satmamak uzere tuttugum temettu sirketlerinde sirketin sahibine kesinlikle ayri onem veriyorum burada bir katolik nikahi gibi dusunuyorum ) portfoyun bir kismiyla da halka arzlarda oldugu gibi beklentisi olan sektorlere hisselere de yoneldigim oluyor bunlar kesinlikle portfoyun yuzde 10-20 sini gecmiyor ama bunlari alirken guncel veya beklenen fk dan baska hicbir rasyoya bakmiyorum acikcasi
    Tum forumdaslara mutlu saglikli gunler dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

6. Dohol mesela hiç bitmeyen alım fırsatı. 0.49 ilk aldığım lotlar, 0.70 80 90 1 liranın altında senelerce gitti geldi. Sonra bilsncolar düzeldi dedik yüklendik onda da Cem abi çıktı bozdu piyasayı. Dohol 1 dolar olsa kim ne diyebilir? Hakkı mı hakkı. Gidiyor mu gitmiyor. Enteresan bir kağıt al unut...
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Geçen yıl 1.90 lardan dohol aldım.Baya da aldım.Kağıdın rasyoları mükemmel,kasa dolar dolu,iştirakleri hep karda,az bişi aytemiz pandemiden dolayı sıkıntılı,banka hikayesi var ve fiyatı kasadaki dövizinden az.Topiğinde yatırımcı arkadaşlarla kağıt hakkında tartışıyoruz,emmi aşağı emmi yukarı habire aydın doğan a giydiriyorlar.Yahu aydın doğan elbet işadamı işine gelirse en yakınını bile satar.Ama adam uyanık yere düşse bir avuç toprakla kalkıyor.Reis bundan ziraat kredisi ile demirören gurubu vasıtasıyla medyayı almış,bir nevi iktidarla barışmış,battı batacak denirken kasası dolar dolu bir holding haline gelmiş.Ben bunları yazdıkça her gün topikte tartışıyoruz.E sonra ne oldu kağıt 4 e gitti sokullu kağıdın dengesini bozmasa trendi de bozulmazdı.Şu an 2.57 hala geçen yıla göre yüzde 30 primli.E emmi yi ele ,zorluyu ele,turgut yılmazı ele vs şirket kalmıyor ki piyasada.Ha doğan hikayesine gelince ben 3 den sattım çıktım.

Navlun macerası böyle gittiği müddetçe gsdho deyim.O kağıtdan çıkarsam gözümün kayacağı ilk kağıt dohol dür nosfeçağrı kardeşim.Malum ben birden fazla kağıda yoğunlaşamıyorum.Ama eski kağıtlarım elbet hep radarımda oluyor.

8.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Navlun macerası böyle gittiği müddetçe gsdho deyim.O kağıtdan çıkarsam gözümün kayacağı ilk kağıt dohol dür nosfeçağrı kardeşim.Malum ben birden fazla kağıda yoğunlaşamıyorum.Ama eski kağıtlarım elbet hep radarımda oluyor.
    Senin de çok değişik tarzın var abi gerçekten saygı duyuyorum. Ben 5 ten aşağı kağıdım varsa riskli hissediyorum artık. Cauti ağabey gibi az olsun ama sürekli olsun kafasındayım 8 10 hisse portfoy dengeli oluyor biri hiç beklemediğin anca düşerse biri de hiç beklemediğin anda çıkıyor. Bir şekilde psikoloji rahat kalıyor. Tek hisse riskli o anlamda geliyor bana.

Mesela tüm portföyü Tüpraş yapacak kadar emindim şu son hareketinden ama yapmadım, disiplin ve sistem ne ise dışına çıkmadım, çünkü sistemi bir kez bozarsan belki kisada kazanırsın ama uzun vadede bence daha büyük riskler almış oluyorsun. Kendim için tabi bu böyle, senin sistemin tek hisse ise ona da saygı duyuyorum kendi içinde tutarlı ve çok başarılısın maşallah.

Viop da tüm trade, al ver sat aklıma ne gelirse her şeyi az parayla deniyorum benim de rahatlamam o şekilde oluyor ama orada düzgün kazanç elde edemedim henüz.

Sayfa 95/147 İlkİlk ... 45859394959697105145 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •