Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 952/1014 İlkİlk ... 4528529029429509519529539549621002 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 7,609 - 7,616 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Ha ilk evin 100 000 lirasını da kredi çekerek aldım ilk evi, ortada o 100 000 lira da yok sayın karakemal.Eh üstüne 10 bin koyanların hepsinin nakit koyduğu da varsayım elbette.Ya bu işler boş sayın karakemal sizin parlak zekanız bile örtbas edemez batığı.Neyse göreceğiz yakında neler olacak .

Bakın benim hesapta hep üste para konuldu ev alırken.Ev satıp daha ucuza ev alsam bir de o piyasadan para çekmiş olurum.Onları da hesaba katmak lazım))))))))))

3.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    bi kere 2003 baz alırsak TL mevduatta kalanlar dolar tutandan daha fazla kazandı, istersen hesapla .. dolar 1.60- 3.80 yapmış.. TL mevduatçı 2003-2009 arası %20, 2009-2017 arası min %10 civarı aldı yıllık bazda.. bileşik faizle hesap et istersen- 2003'te mevduata koyduğun 100 TL şu an hemen hemen 600 TL olmuş..

2003'ten beri emlak yoluyla 1 trilyon doların emildiği iddiasını doğru rakam kabul edelim.. niye 90'larda emilmedi de, 2003 sonrası emildi ?? demek ki, 2003 öncesi emilecek bir trilyon dolar yoktu, ama 2003 sonrası milletin cebi para gördü ve bunun 1 trilyon dolarını emlağa gömdü.. türk milletinin gayrimenkul aşkı birden bire 2003 yılında icat olmuş bir şey değil, çok çok daha eskiden beri türk'ün aşkı hep gayrimenkul idi- ahirette iman, dünyada mekan' diye atasözü olan bir millet.. kıssa şu : milletin cebinin para görmesi 2003 sonrasına dair..
    ben TC tarihinde bu kadar organize bir dolandırıcılık görmedim,bu konuda tebrik ediyorum. batık bankalar falan çerez bunun yanında. haa birde 2003 ten sonra milletin cebi para görmüş bu da büyük bir palavra,millet ancak borca battı,şimdi de debeleniyor. 2003 te toplam 6 milyar $ olan bireysel krediler,500 milyar doları devirdi. bu borç ödenemez.sonu İFLAS

4.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Şimdi bir kasabada 10 tane ev satılık olsa 100 bin 110 bin 120 bin vs 200 bine kadar da fiyatları olsa.Ben ilk evi 100 bin markete sokarak alsam.O parayla evi satan 10 bin üzerine koyarak 110 luk evi alsa.110 luk evi satan 10 üstüne koyarak 120 lik evi alsa.Toplam 200 000 lirayla 10 tane ev satışı gerçekleşmiş olur mu.E ne oldu 1 milyon 450 bin liralık ev satışı oldu piyasada dönen para 200 000 yanlışmıyım sayın karakemal.
    yanlışsınız maalesef.. tapu kayıtlarında açıklanan veriler- satışların yarısının 2.el, yarısının ilk satış olduğu, yani sıfır dairelerin ilk defa satılması.. sizin açıklamanız 2.el durumu açıklıyor, ama diğer yarısı müteahhitlerin yada arsa sahiplerinin inşa edip piyasaya arz ettiği konutlar.. konut üretiliyor ve satılıyor- sıfırdan arz ediliyor.. sizin verdiğiniz örnek 2.el satışlar için geçerli.. kaldı ki, kullanılan konut kredilerinin de yani 50 milyar doların da muhtemelen yarıya yakını 2.el işlemler için kullanılmıştır.. kısacası motgage üzerinden finansman %5 oranı değişmiyor.. kalan %95 yada powerpc hesabıyla 950 milyar dolar için nasıl bir kaynak öngörünüz var ??

Sizin hesapta arsa sahibine yüzde elli ile verilen daireler sıfır satış olarak girmiyor mu.E arsa sahibi bu evlere para mı veriyor.Misal 500 konut yapıldı 250 si arsa sahibine satıldı gözüküyor arsa sahibi piyasaya para mı sokuyor.Barter usulü boyacıya asansörcüye pimapenciye devredilen evler de satış gözükür.E ortada bir satış mı var ki o evler satılmış gözüküyor.Bu iş sizin hesaplarla açıklanamaz zaten az kaldı 2 yıla kalmaz çoğu şirket batacak görürüz hep beraber.

Arsa sahibine devredilen konutlar birinci satış sayılıyor mu tam emin değilim gerçi.Sıfırdan satış sayılırmı yani arsa karşılığı arsa sahibine devredilen konutlar kayıtlarda sıfır satış diye mi gözükür bir bilen varsa yazsın arkadaşlar.

7.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    ben TC tarihinde bu kadar organize bir dolandırıcılık görmedim,bu konuda tebrik ediyorum. batık bankalar falan çerez bunun yanında. haa birde 2003 ten sonra milletin cebi para görmüş bu da büyük bir palavra,millet ancak borca battı,şimdi de debeleniyor. 2003 te toplam 6 milyar $ olan bireysel krediler,500 milyar doları devirdi. bu borç ödenemez.sonu İFLAS
    power 2003 ve öncesi faiz seviyeleri neydi ? kredi faizleri üç haneli seviyedeydi yani 1-2 aylık kredi kartı bakiyesi haricinde hiç bir kredi kullanımı olamazdı.. matematiğin kuvvetliyse %120 faizle on yıllık konut kredisi kullansan, ne kadar geri ödersin diye bir hesap yap istersen.. o faizle herhangi bir kredi kullandığın an itibariyle iflasını resmen açıklamışsın demektir.. 2004- 2005 itibariyle faizler %25- 30 seviyerine geriledi de, ancak o zaman ilk defa mortgage kredisi diye bir kavramla müşerref olabildi türk insanı..

2003 şu kadar tüketici kreedisi vardı, bilmem kaç bin kat arttı falan diye yapılan propagandayla ilk okul çocuklarını bile kandıramaz kimse.. ilk seviye sıfır ise, on bin kat artsa ne, 5 milyon kat artsa ne ? dalga mı geçiyorsunuz ?? sonuç itibariyle bütün dünyada her ülkede bunun hesabı- ne kadar gelirin var? ne kadar borcun var? borcunun gelirine yüzdesi kaç ? bu şekilde yapılır.. türkiye tüketici kredi borçluluğu kaç, diğer benzer ülkeler (2.lig ülkeler, emerging markets) borçluluk yüzdesi kaç ? bak google'a 2 dakkada görürsün, çok mu borçluymuşuz az mı borçluymuşuz ?? avrupa ülkelerindeki borçluluk yüzdesiyle zaten mukayese bile edilemez, on kat yirmi kat falan daha borçlu gelişmiş ülke tüketicileri..

8.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Sizin hesapta arsa sahibine yüzde elli ile verilen daireler sıfır satış olarak girmiyor mu.E arsa sahibi bu evlere para mı veriyor.Misal 500 konut yapıldı 250 si arsa sahibine satıldı gözüküyor arsa sahibi piyasaya para mı sokuyor.Barter usulü boyacıya asansörcüye pimapenciye devredilen evler de satış gözükür.E ortada bir satış mı var ki o evler satılmış gözüküyor.Bu iş sizin hesaplarla açıklanamaz zaten az kaldı 2 yıla kalmaz çoğu şirket batacak görürüz hep beraber.
    hayır, arsa sahibinin kat karşlığı edindiği konutlar satış istatistiğine girmez.. satarsa, sattığı zaman ilk el satış olarak kaydedilir.. tüik sitesinde metodolojinin detayı açıklanmış, oradan bakabilirsin

Sayfa 952/1014 İlkİlk ... 4528529029429509519529539549621002 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •