Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 953/1014 İlkİlk ... 4538539039439519529539549559631003 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 7,617 - 7,624 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    power 2003 ve öncesi faiz seviyeleri neydi ? kredi faizleri üç haneli seviyedeydi yani 1-2 aylık kredi kartı bakiyesi haricinde hiç bir kredi kullanımı olamazdı.. matematiğin kuvvetliyse %120 faizle on yıllık konut kredisi kullansan, ne kadar geri ödersin diye bir hesap yap istersen.. o faizle herhangi bir kredi kullandığın an itibariyle iflasını resmen açıklamışsın demektir.. 2004- 2005 itibariyle faizler %25- 30 seviyerine geriledi de, ancak o zaman ilk defa mortgage kredisi diye bir kavramla müşerref olabildi türk insanı..

2003 şu kadar tüketici kreedisi vardı, bilmem kaç bin kat arttı falan diye yapılan propagandayla ilk okul çocuklarını bile kandıramaz kimse.. ilk seviye sıfır ise, on bin kat artsa ne, 5 milyon kat artsa ne ? dalga mı geçiyorsunuz ?? sonuç itibariyle bütün dünyada her ülkede bunun hesabı- ne kadar gelirin var? ne kadar borcun var? borcunun gelirine yüzdesi kaç ? bu şekilde yapılır.. türkiye tüketici kredi borçluluğu kaç, diğer benzer ülkeler (2.lig ülkeler, emerging markets) borçluluk yüzdesi kaç ? bak google'a 2 dakkada görürsün, çok mu borçluymuşuz az mı borçluymuşuz ?? avrupa ülkelerindeki borçluluk yüzdesiyle zaten mukayese bile edilemez, on kat yirmi kat falan daha borçlu gelişmiş ülke tüketicileri..
    kötü örnekleri gelmiş benim önüme koyuyor, mortgage ve bireysel krediler yasaklanmadan bu ekonomi düzelmez.isteyen gitsin tefeciden alsın.haa bir de şok deval ile doları 8 TL yapmak gerekiyor.ekonomi kendi gerçeklerine döndüğünde yapısal sorunlar için kafa yorabiliriz. bu ekonominin en kötü alışkanlığı olduğu gibi görünmemek.

2.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    2003 te toplam 6 milyar $ olan bireysel krediler,500 milyar doları devirdi. bu borç ödenemez.sonu İFLAS
    500 milyar doları deviren bireysel krediler değil toplam krediler.. bunun %77'si ticari krediler, şirketlerin kullandığı krediler.. bireysel kredi bakiyesi 120 milyar dolar- bunun da 50 milyarı konut kredileri.. yani GDP'ye oranı %6 falan.. amerika'da %80, AB ortalaması %50, diğer EM ortalaması %15- 20

Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    500 milyar doları deviren bireysel krediler değil toplam krediler.. bunun %77'si ticari krediler, şirketlerin kullandığı krediler.. bireysel kredi bakiyesi 120 milyar dolar- bunun da 50 milyarı konut kredileri.. yani GDP'ye oranı %6 falan.. amerika'da %80, AB ortalaması %50, diğer EM ortalaması %15- 20
    Şimdi bu 500 milyar dolar borç iyidir.Diğer ülkeler daha fazla borçlu bizim daha borçlanacak yerimiz var diyorsunuz yani.Yanlışmıyım.

Peki olmaz ya adamlar yok size borç falan getir benim paralarımı derse ne yaparız sayın karakemal.

5.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Şimdi bu 500 milyar dolar borç iyidir.Diğer ülkeler daha fazla borçlu bizim daha borçlanacak yerimiz var diyorsunuz yani.Yanlışmıyım.
    kapitalist sistemde büyüme varsa mutlaka ama mutlaka borç vardır.. büyümen için üretim yapman, tüketim yapman, yatırım yapman falan lazımdır, o işleri yapabilmen için de para lazımdır, ve her kuruş para yaratımı aynı miktar borç olarak kaydedilir sisteme.. gelişmiş etmiş refah yakalamış falan diye kabul ettiğin her ülke muhakkak surette borçluluğu en yüksek ülkedir..

sadece norveç ekonomisine baksan bile anlarsın- okumuş etmiş çağdaş özgür demokratik geliri en yüksek en müreffeh ülkelerden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda petrol ihracatçısı cari fazlası olan, bütçe fazlası olan vs herşeyi aşmış bir ülke.. ama bireysel kredi borçluluğu en yüksek ülkelerden biri..

norveç kişi başı gelir 70 bin dolar.. kişi başı borç 70 bin dolar
    türkiye kişi başı gelir 10 bin dolar.. kişi başı borç 2 bin dolar

Bütün dünya borçlu ,bir de alacaklı dünyanın finansal efendileri var.Biz borçlandıkça bağımsızlığımızı kaybederiz,adamlara diklenme gücümüz olmaz,hakkımızı arayamayız, borçlunun boynu hep eğik olur.Bu evler, ofisler ,rezidanslar falan hakkımız değil haketmediğimiz bir zenginlik yaşıyoruz.Adamlar bedelini ödetirler.

Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    kapitalist sistemde büyüme varsa mutlaka ama mutlaka borç vardır.. büyümen için üretim yapman, tüketim yapman, yatırım yapman falan lazımdır, o işleri yapabilmen için de para lazımdır, ve her kuruş para yaratımı aynı miktar borç olarak kaydedilir sisteme.. gelişmiş etmiş refah yakalamış falan diye kabul ettiğin her ülke muhakkak surette borçluluğu en yüksek ülkedir.. sadece norveç ekonomisine baksan bile anlarsın- okumuş etmiş çağdaş özgür demokratik geliri en yüksek en müreffeh ülkelerden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda petrol ihracatçısı cari fazlası olan, bütçe fazlası olan vs herşeyi aşmış bir ülke.. ama bireysel kredi borçluluğu en yüksek ülkelerden biri..
    Hayır ben buna inanmıyorum.Bu teori yanlış.Dünyanın gizli finansal efendileri olduğuna ve herkesten alacaklının o efendiler olduğuna inanıyorum.Hem borçlu olup hem bağımsız olmazsın hangi ülke olursa olsun bunu beceremez.Gizli alacaklılar var ve onlar istemedikleri bir şey olduğu zaman adamın burnundan getirirler.Yani komplocuyum ben arkadaşlar)))))İlluminati,rotschildler,rockefellerler falan))))))))

hala yanıltmaya devam ediyor.. ilk olarak tl faizini hesaba katarken dolar faizini hesaba katmadı..amaç 2002 den sonra dolarda kalanların zarar ettiğini güya göstermekti.

şimdi de TR de hane halkı mortgage borçuluk oranını %6 olarak gösteriyor.. abd de ise hane halkının borçluluk oranı toplamda %80 civarında ama bunu sanki sadece mortgage yüzdesiymiş gibi veriyor..

diğer yandan..sıkıyorsa abd gibi hane halkı borçluluk oranını %80 civarına getirin..taşdevrine döner ekonomi.. abd ile bir şeyleri karşılaştırırken ilk once abd gibi olmak lazım.. ülkedeki mevcut ilkel zihniyetin rakamlarla oynayarak sahte refah algısı yaymaya çalışması artık duvara tosladı.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Sayfa 953/1014 İlkİlk ... 4538539039439519529539549559631003 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •