Sayfa 956/1031 İlkİlk ... 4568569069469549559569579589661006 ... SonSon
Arama sonucu : 8243 madde; 7,641 - 7,648 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Dikkat ederseniz şimdi gümüşü 22$ altına indiremiyorlar. Dötleri yiyorsa Altını 1800$ altına, Gümüşü de 22$ altına indirsinler.

Eğer insin ve bu sınırların altında 2 gün üstüste kapanış yapsınlar, bu işi bırakıp pazarda limon satacağım.

Herşeyin bir maliyeti var. Şu anki maliyetler belli. Madenciler dükkanı kapatır, madenleri durdururlar, elemanları işten atarlar, ve durum rezil olur. Bunu istemedikleri için zaten Gümüşü Altını üretim maliyetinin az üstünde gezdiriyorlar ki Madenler tam kapanmasın. Yoksa JP falan dinlemezler, ebesini zikerler fiziki pazarda. Gümüş sürümü olan bir ürün. Niş özel bir ürün değil.

Platin Paladyum Rodium gibi özel niş ürünler olsa türevle her fiyatı belirleyebilirler pazar yok, kendileri canları istediği her fiyattan satabilirler.

Altın ve Gümüşte global piyasalarda her zaman net alıcı var. Pazarı kimse tek başına belirleyemez. Kim olursa olsun üretim maliyetinin altında uzun süre tutamaz, zaten geçmiş 40 seneye baktım, JP çok akıllı sürekli üretim maliyetinin az üstünde manipule ediyor ama altında gezdirmiyor ki aşırı alım olmasın diye. Son 40 seneye baktım JP çok ibnator, üretim maliyetlerini çok iyi biliyor, madenleri iflas ettirmeden inek gibi sağıyor, Madenler iflas etmediği için de arz sıkıntısı olmuyor.

Bu sebeple benim Gümüş hedefim uçuk değil. 2024 te 35$. Burası görülür taze üretim maliyetlerine göre. Üstünü bilemem. O zaman gelsin bakarız.

Limoncu geldi hanım. Limoncu. Limoncu.

demek isterdim ama diyemedim. Alacağınız olsun JP ve ibnatörler güruhu. Sizi evire çevire şey yapmak lazım aslında. Üretim maliyetlerinin altında niye satmıyorsunuz bana Altını Gümüşü? Verin de ucuzdan alalım fiziki Altını Gümüşü.

2. Gümüşteki sıkışma giderek daralıyor. Patlayacak bir tarafa. Umarım yukarıya patlar. Her şey ortada. Bütün ihtimaller masada.

3. Değerli paylaşımlarınız için teşekkürler.
    Altında 2000 lerde birileri devamlı kamyonu dayıyordu son 1 1.5 senedir.Önce sağlam bir dayadı 1600 lere kadar bastılar sonra küçük küçük 100 200 dolar anca basabildiler.2000 lerde büyük bankaların robotları sanki direkt satışa geçiyor lar.Ama birileri de sanki karşılıyor.
    Diğer yandan ABD faizleri 0.25 den 5.5 a artırırken altın ın normalde düşmesi lazım gelirdi ama öyle olmadı.Herhalde ABD de de aynı zamanda faizlerden yüksek seyreden enflasyon ve dünyadaki savaş korkuları besledi altını.
    2000 üstü ve altı bambaşka dünyalar bence şu anda diye düşünüyorum.2000 üzerinde kaldıkça güçlenecek sanki.

4.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Değerli paylaşımlarınız için teşekkürler.
    Altında 2000 lerde birileri devamlı kamyonu dayıyordu son 1 1.5 senedir.Önce sağlam bir dayadı 1600 lere kadar bastılar sonra küçük küçük 100 200 dolar anca basabildiler.2000 lerde büyük bankaların robotları sanki direkt satışa geçiyor lar.Ama birileri de sanki karşılıyor.
    Diğer yandan ABD faizleri 0.25 den 5.5 a artırırken altın ın normalde düşmesi lazım gelirdi ama öyle olmadı.Herhalde ABD de de aynı zamanda faizlerden yüksek seyreden enflasyon ve dünyadaki savaş korkuları besledi altını.
    2000 üstü ve altı bambaşka dünyalar bence şu anda diye düşünüyorum.2000 üzerinde kaldıkça güçlenecek sanki.

Bazı satılmış beyni yıkanmışlar batı hayranları kabul etmese de Amerikan ekonomisi gözlerimizin önünde çatır çatır çöküyor. Her şey açık grafikte. Buna bakıp aksini söyleyen varsa hemen anasını avradını seni satılmış iyi aile evladı diyip kaçın yanından. Matematik berraktır yanılmaz.

Altın yükselmiyor aslında, gerçek şu Dolar ve Amerika ekonomisi çöküyor. Altın bildiğiniz her zamanki 100 bin senelik altın işte. Değerini koruyor.

Federal government current expenditures: Interest payments (A091RC1Q027SBEA)

https://fred.stlouisfed.org/series/A091RC1Q027SBEA#

5. Altın ilk defa aylık kapanışı 2000$ üzerinde yaptı. Bundan sonra 2 ileri 1 geri sürekli yükselip ralliye devam eder.

6. Gümüşte 22$ altına inemedi. Yükselmeye devam ediyor.

7.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Benim o kadar kompleks konulara kafam basmaz. Komplo teorileri ile işimiz yok.

Altın Gümüş herşey dahil net toplam Üretim maliyetine (AISC + madenci bilançolarındaki bütün indirekt masraflar) ve merkez bankaları M3 para ardındaki artışa bakıyoruz. Gerisini bilemeyiz. Dünyayı düzeltmek gibi ulvi bir amacımız da yok. Bizim işimiz değil o konular.

Altın herşey dahil net üretim maliyeti 1820$ (bana göre Eylül 2023 global dünya ortalaması) + %35 madenci rafineri kar marjı toplamı = 2500$.

Kabaca altın 2500$ altındaki her değerde bana göre alınıp beklenebilir.

İleride bu net üretim maliyetleri daha da yükselirse bu rakamda buna göre yükselecek.

2500$ şu an için Altının bana göre adil değerdir. Hadi en kötü ölüsü 2200$ etsin. Yine şu anki değere göre bir %10 - %20 prim imkanı çok yüksek.

Gümüşte bu prim imkanı Altına göre daha yüksek. Öncekilerde yayınladım. Tekrar etmiyorum. Bu sebeple son iki haftadır yeni altın almıyorum ama elindekileri de satmıyorum, fakat yeni alımlarımı tamamen Gümüş TEFAS Fonları alarak değerlendiriyorum. Gümüş aşağı gelince kafasına vurup epey bir miktar aldım. Haftaya Gümüş düşerse daha da alırım. Çünkü marj var. Üretim maliyeti altında madenler ve rafineriler ellerindeki stoklar bitince yeni üretim yapamazlar. Arz azalınca da fiyat tekrar dengelenir. Bu hemen olmayabilir. Aylar sürebilir. Fakat eninde sonunda mutlaka dengelenir.

Altın Gümüş yatırımı yapacak arkadaşlar mutlaka bilanço okumayı öğrensinler, ve firmaların raporlarını okusunlar.

Altın için:
    Barrick
    Newmont

Gümüş için:
    Fresnillo
    First Majestic

Bunlar en büyükler. Bunların bilançolarını muhakkak didik edin ve bir mali müşavir gözüyle analiz edip Altın Gümüş için adil rakamları bulun. Sonra ucuzsa alın, pahalı ise satın. Kademeli alın. Kademeli satın. Sabırlı olun.

Ne dediysek o. Daha yolun başındayız Altında ve Gümüşte. Yolumuz çok uzun kaptan. ABD ekonomisi an be an iflas ederken fiziki Altını olanların dünya zikinde bile değil. Çekirdeği çitleyip ABD ekonomisinin ağır çekimde iflasını seyrediyoruz. İleride çok daha hızlanacak film.

Önümüzdeki soru şu. İlk kim mortingen zortingen olacak? Bofa mı Citi mi?

8. 2024 yılında 2500$ görülmesi ihtimal dahilinde. Olabilir. Olmayabilir. Kimse bilemez.

Sayfa 956/1031 İlkİlk ... 4568569069469549559569579589661006 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •