Sayfa 956/1230 İlkİlk ... 45685690694695495595695795896610061056 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,641 - 7,648 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Evet, devada hektas potansiyeli goruyorum. Fiyatı yüksek, kısa vadeli alım riskli...ama 4-5 sene sonra geriye dönüp baktığımda yeni bir hektaş hikayesi yazdı diyeceğimi düşünüyorum.

Traktör çok karakterli, düzgün bir kağıt. Geldiği seviyeyi kesinlikle hak ediyor...ama piyasalar ciddi bir tirbulansa koşar adım gidiyor gözüküyor... bu nedenle düşerse, tekrar almak üzere vedalaştım. 30-40 TL arasında çok yazdım bu kağıdı..çok düzgün bir şekilde çıktı, yatırımcısını hiç strese sokmadı. O yüzden düzgün karakterli bir kağıt diyorum.
    Traktör epeydir benim de elimde.Eğey yükseldi, ama yabancı tam gaz alıma devam ediyor.Beklentilerde gayet iyi. o nedenle satmaya elim gitmiyor bir türlü.
    Y.T.D.

2. yabancı yeniden alıma geçti yeni zirve görülmeden düşüş gelmez diyorum para bolluğunda para nereye gidecek varmı alternatif borsadan başka ytd..

3.  Alıntı Originally Posted by e.yegen Yazıyı Oku
    yabancı yeniden alıma geçti yeni zirve görülmeden düşüş gelmez diyorum para bolluğunda para nereye gidecek varmı alternatif borsadan başka ytd..

ben ortada para bolluğu falan görmüyorum.
    parayı bulan borç ödüyor gibi görüyorum.
    para bolluğu 2009 2013 arası vardı.
    kim ne derse desin o zaman halkta da para vardı.
    inşaat lansmanlarinda kuyruk olanlar oluyordu.
    bu dönemle o donemi kıyaslaması lazim herkes kendi kıyaslayacak tabi.
    herkes farklı değerlendirip ona gore poz alacak ve neticede piyasa haklilari tayin edecek.

4. Para bolluğu faiz lerin düştüğü ortamda varlık fiyat ları yükselir gayrimenkul araba hisse vb.dusuk faizle piyasa ya para girişi var alternatif olarak para nereye gidecek ?

5. Para bolluğu olayı rivayet. Hiç bir ülke yarattığı para bolluğunu dünyaya yaymadı. Herkes sadece kendini toparlamaya çalışıyor. Evet para çok ama yayıldıktan sonra anlamlı

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,716
     Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku
    ben ortada para bolluğu falan görmüyorum.
    parayı bulan borç ödüyor gibi görüyorum.
    para bolluğu 2009 2013 arası vardı.
    kim ne derse desin o zaman halkta da para vardı.
    inşaat lansmanlarinda kuyruk olanlar oluyordu.
    bu dönemle o donemi kıyaslaması lazim herkes kendi kıyaslayacak tabi.
    herkes farklı değerlendirip ona gore poz alacak ve neticede piyasa haklilari tayin edecek.
    Somut verilerle konuşuyorum

TCMB sitesinde 1 yıl önceki M1 para arzı 21.06.2019 tarihinde 595 milyar TL,

En son kamuya açıklanan 12.06.2020 tarihli M1 para arzı 1.067 Trilyon TL ye yükselmiş.

Son 1 yılda Basılan para tutarındaki artış oranı tam % 79

Yine Merkez Bankasının Nisan ayı parasal gelişmeler raporunda(yayım trh:29.05.2020) yer alan aşağıya alıntıladığım ifadelerde yazdığım artış oranını doğruluyor.(ben Haziran 2019 dan 2020 ye olan dönemi inceledim..raporda yayım tarihi Nisan olduğundan Nisan 2019 dan 2020 ye olan dönemi baz almış)

Onlar hesapladığında M1 artışı %75 miş. şimdi ise %79! Demek ki Nisan dan bu yana da hala hunharca para basılmaya devam edilmiş ve ediliyor..

verileri kendim detaylı incelerim diyen için link:
    https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?...et/#collapse_4
    .................................................. .................................................. ................................................
    rapordan Değerlendirmeler: (kısmi alıntı)
    Geniş para arzı M3, Mart 2020 döneminde yıllık %28,6 büyümenin ardından Nisan 2020 döneminde %35
    büyümüştür. En dar para tanımı olan M1 in yıllık büyüme oranı ise bir önceki ay
    gerçekleşen %48,9 dan %75,1 e gelmiştir.
    Parasal sektör tarafından verilen kredilerin yıllık artış hızı, hanehalkı için Mart 2020 da %23,2 iken Nisan
    2020 da %24,5 olarak gerçekleşmiştir. Finansal olmayan kuruluşlara verilen krediler ise Mart 2020 da bir
    önceki yıla göre %12,7 artarken, Nisan 2020 döneminde bir önceki yıla göre %20 artmıştır.
    .................................................. .................................................. .................................................
    Mantığıma göre hisse senetleri ons/gr altın gibi olmasa da bir varlık veya bir değer olarak kabul edilebilir. (Hisseni veriyorsun sana TL veriyorlar,yada tersi)
    Bu durumda karşı tarafta bu varlığın fiyatlandığı TL para biriminin emisyon hacminde 1 yılda nerdeyse % 80 e yakın bir artış yaşandıysa bunun matematiksel olarak yukarıda bir yerde/seviyede dengelenmesi gerekir. Pandemi dönemi ani şok dalgasıyla bunu bozmuş olabilir.(82.000 endeks görüldü)Pandemi yaşanmasaydı bu kadar para basarlarmıydı tartışılır..

Eğer Merkez bankası basılan bu karşılıksız parayı geri alma programı, planı yada adı herneyse açıklamış olsaydı Borsada düşüşe inanabilirdik.(tabi bunları diğer tüm koşulları sabit iken teoride diye düşünmek lazım)
    Ancak böyle bir açıklama yapılmadı ve yakın gelecekte böyle bir durumu tahmin etmiyorum.

Dolayısıyla o kadar çok karşılıksız para basıldı ki bunların ekonomiye yüksek enflasyon olarak yansıması kaçınılmaz olacak. Bu durumda altın gibi karşılıksız basılmayan bir varlık olarak nitelendirdiğim Hisse senetlerinin de değerini muhafaza etmek için belli bir orana kadar çıkması normal -hatta çıkmaması anormal- olabilir. (Ayrıca Mevduat faizlerinin reel olarak negatif olması da ayrı bir destekleyici unsur.) Burada şunu da belirteyim. Borsamızın çıkması onu oluşturan hisselerinin karlılıklarında artıştan performans yükselmesinden değil büyük ölçüde yukarıda bahsettiğim dengelenme çabasından kaynaklıdır.

Hatırlarsanız 3-5 ay önce birçok ülkeyle swap anlaşmaları peşinde koşuyorduk şimdi ise basında hiç lafı bile geçmiyor neden çünkü katar ve çin dışında hiçkimse bizimle böyle bir anlaşmaya girmedi yada istemedi. kısaca taze para bulamadılar.en kolay ve en acı çözüme başvurdular: para basmak

endeksi yükseltebilecek diğer unsurlar:
    Yerli yatırımcı sayısının ve ilgisinin son aylarda ciddi seviyede artması,
    Mevduata verilen negatif reel faiz,
    BES fonlarında yapılan düzenlemelerle mevcut hisse alan fonların dışında birçok fon türünde hisse senedi alımı yapılabilmesi,
    Yabancı yatırımcıların eski etkinliğinde olmamaları,
    Yurtdışı büyük piyasalarda devam eden çok düşük faiz ortamı,
    Hisse senedi tarafında açığa satışın yasak olması.(sırf bundan dolayı gelişen ülkeler endeksinden çıkarılmamız gündeme geldi)
    https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonom...liriz-5891720/
    https://www.bloomberght.com/morgan-s...lir-mi-2258678
    Bu unsurlar ciddi bozulmadıkca endekste esaslı bir düşüş beklemek zor olur.(Borsada herhangi bir seviye için asla görmez demek doğru olmaz)

7. Para bolluğu düşük faizli kredi demek istediğim. Bizim piyasa sığ ufak meblağ ile yeni zirve gösterirler.pandemide korkudan 5 gün taban gitti sonra kimsenin diplerden eli almaya gitmedi.aldik erken sattık o korkuyla.velhasil geçen yıllarda akıllı para önce döviz e sonra faize şimdide borsada coşkuyu verecek.herkesi mallandiracaklar sonra düşüş gelecek..1 yılda %8 getirisi olan faize mi yoksa 6.85 den dolarami yoksa 5 TL den isc mi alırsınız?

8. Merkez Bankası veya Hazine bu kadar para basıyor da nereye gidiyor meçhul.
    Kredi alıp borsaya giren varsa bu iş patlar.
    Bence borsa devlet eliyle destekleniyor olabilir.
    Küçük yatırımcının girmesiyle filan yükselmez bu kadar...
    Efsunlu eller değiyor gibime geliyor....
    Saygılar

Sayfa 956/1230 İlkİlk ... 45685690694695495595695795896610061056 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •