Sayfa 966/1002 İlkİlk ... 466866916956964965966967968976 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,721 - 7,728 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1. Hâla bilmediğim çok şey var

2.  Alıntı Originally Posted by cihangirkonya Yazıyı Oku
    Sayın tradestop cahilliğime verin, zp6 benzeri fonları anapara olarak dolar ya da zp9 benzeri fonları anapara olarak avro üzerinden alırsak, döviz, kur hareketinden etkilenmiyor muyuz o zaman? Doğru mu anladım
    Dövizle alınan fonlarda, dolarla giriş, dolarla çıkış imkanı var. Bi nevi döviz mevduat hesabı gibi.

3.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Dövizle alınan fonlarda, dolarla giriş, dolarla çıkış imkanı var. Bi nevi döviz mevduat hesabı gibi.
    Döviz ile alınan fonlarda getiri kesinlikle Eurobond ve DİBS getirisine göre çok kötü. Boşu boşuna hamallık.

4. Anladım, ben de tüm haftasonunu zehir ettim kendime hayvani zarar gelecek diye. Sayın kastırşef getiri az da, kısa vade şimdilik koyduğum tutar var biraz

5. Garanti bankası gecelik repo olan 3 günlük yani hafta sonu için 0.2599 getiri verdi Yani günlüğü 0.866 olmuş. PPZ'yi geçti. PPZ cuma günü için günlük 0.0805 vermişti. Bu hafta vadeli mevduatlarla beraber günlük 0.100 üzeri bekliyorum..

6. Yarın (Pazartesi) 32 günlük mevduatta %40'lı rakamlar görüleceği ilgili söylentiler var. Cuma günü Akbank %36 tanışma faizi veriyordu.

Böyle olursa, para piyasası fonlarında da 1 hafta 10 güne, MK karşılığı %40 üzeri getiriler görebiliriz.

Ayrıca kısa vadeli serbest TL fonlarda da aynı şekilde getiriler olabilir. Bu fonlar %100'e kadar mevduat tutabiliyor, normal para piyasa fonları azami %50. Tabiki serbest fonlarda %10 kardan stopaj var. Para piyasası fonları yıl sonuna kadar stopaj dan muaf.

Önümüzdeki dönemde mevduat oranlarında artış görürsek, kısa vadeli serbest TL fonlarının sayısında da artış olabilir.

Tabi para piyasası fonlarına SPK'dan dönem dönem azami mevduat oranı ile ilgili müdahale olabiliyor, 2019'dan önce azami %10'du.

7.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Yarın (Pazartesi) 32 günlük mevduatta %40'lı rakamlar görüleceği ilgili söylentiler var. Cuma günü Akbank %36 tanışma faizi veriyordu.

Böyle olursa, para piyasası fonlarında da 1 hafta 10 güne, MK karşılığı %40 üzeri getiriler görebiliriz.

Ayrıca kısa vadeli serbest TL fonlarda da aynı şekilde getiriler olabilir. Bu fonlar %100'e kadar mevduat tutabiliyor, normal para piyasa fonları azami %50. Tabiki serbest fonlarda %10 kardan stopaj var. Para piyasası fonları yıl sonuna kadar stopaj dan muaf.

Önümüzdeki dönemde mevduat oranlarında artış görürsek, kısa vadeli serbest TL fonlarının sayısında da artış olabilir.

Tabi para piyasası fonlarına SPK'dan dönem dönem azami mevduat oranı ile ilgili müdahale olabiliyor, 2019'dan önce azami %10'du.
    Sesli düşünüyorum. Bir ihtimal;

Mevcut döviz mevduat oranı %38.

KKM ve DDKKM oranı %30.

Yani döviz oranı %68 mevduatta.

Bunun %50 altına çekilmesi zorunlu.

Bu sebeple KKM leri ve DDKKM leri düz TL mevduata cevirmek için TL yatırımcısına cazip teklifler sunacaklar. Burada pozitif faize (real / gerçekçi) yaklaştıkça en çok darbe yiyen bir süre borsa ve gayrımenkul olacaktır. "İleride oluşacak enflasyondan" daha yüksek faiz alindigi zaman (bu o an için reel faiz demektir) borsa ve emlak geçici darbe yer. Henüz oralarda değiliz ama faiz artışına devam edecekler sinyali çok net geldi.

TL Reel faizi anlamlı seviyelere çıkaracaklar. Şimşek kaldığı sürece bunu garanti ettiler yabancılara. CDS in düşme sebebi de bu. Önce Eurobond lara alım geldi. Sonra reel faizi yükseltip anlamlı seviyelere getirecekler ki yabancı TL bazlı yatırıma başlasın. Ayrıca KKM ve DDKKM belasından kurtulsunlar. Faiz enflasyondan daha yüksek olana kadar her ay artmaya devam edecek. İlk adım atıldı.

Bu sebeple günlük TL bazlı bekleyip faizin seyrini takip etmek mantıklı bir strateji olabilir.

Reel faiz vermezlerse döviz zaten uçar gider.

Reel faiz verirlerse kısa vadeli TL de park edip yüksek faizin bir süre keyfini sürmek mantıklı olabilir.

Bu arada olur da Asgari Ücrete bir zam yapılırsa döviz zaten uçar gider. Asgari ücreti 400$ civarına indirmeleri de zorunlu.

8.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    bu düşüte tl. ile alınanların eksi getirmesi çok normal ama dolar ve euro olarak alınanlar bu düşüşten nasıl oluyor da artı getiri olarak etkileniyor onu anlayamadım.
    Dolarınız yine dolar, o yüzden eksi olmaz tabi.
    Ayrıca faiz artışıyla normal bir politikaya döneceğimiz düşüncesinin yarattığı olumlu hava ile CDS'ler düştüğünden bu fonların değeri artıyor.
    Dövizle aldığınız fonları etkileyen en önemli unsur cds'lerdir.

Sayfa 966/1002 İlkİlk ... 466866916956964965966967968976 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •