Onemli Gunler Banner
Sayfa 973/2155 İlkİlk ... 4738739239639719729739749759831023107314731973 ... SonSon
Arama sonucu : 17237 madde; 7,777 - 7,784 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

FED ve abd hükümeti borsaları strese sokmadan, işsizliği de yükseltmeden,
    tüketici talebini yavaşlatıcı ne tedbirler alabilir?

Bu durumda yeni fiyatlar da yeni normaller mi
    olacak, onların üzerine gelecek enflasyona engel olmaya mı çalışılacak?

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    507’ye göre paranın geldiği yerde daha fazlası var.

2022: Harcama çılgınlığı yılı?

ABD hanehalkının #vadesiz mevduatları tarihte $1.5 trilyonu hiç geçmemişti. Pandemi korkusu ve devlet destekleriyle şu an $4 trilyona dayanmış durumda...

https://twitter.com/e507/status/1456...149419525?s=21

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Doğru.ABD'de hem ertelenmiş çok yüksek bir tükeci talebi var, hem varlık fiyatlarının aşırı şişmesi ile oluşan bir servet zenginliği var, hem de pandemi döneminde eve kapanmalar nedeniyle harcamayıp tasarrufa dönüşen birikimler var bir de üzerine 9.6 trilyon dolarlık devasa mali ve parasal teşvikler var(Bugün altyapı yatırımları yasası ile üzerine 1 trilyon dolar daha eklendi, 1.75 trilyon dolarlık sosyal paket de yolda).Bunların hepsi bir araya gelince,üzerine de arz yetersiz kalınca enflasyonun patlamasına şaşıracak bir şey yok.

Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    FED ve abd hükümeti borsaları strese sokmadan, işsizliği de yükseltmeden,
    tüketici talebini yavaşlatıcı ne tedbirler alabilir?

Bu durumda yeni fiyatlar da yeni normaller mi
    olacak, onların üzerine gelecek enflasyona engel olmaya mı çalışılacak?
    Tüketici talebini düşürmenin temel tedbiri paranın maliyetini daha pahalı hale getirmektir.Bu da faizleri yükseltmekle olur.Ancak şu ortamda bu da yeterli olmaz, her ne kadar kredi talebinde zıplama olsa da , borçlanmadan da harcama yapacak kadar çok büyük tutarda bir tasarruf oluşmuş durumda.Hem tasarruflara reel faiz ödenerek tüketimini yavaşlatması ödüllendirilmeli, hem de para arzının kısılarak piyasadaki para bolluğunun azaltılması gerekir.(Fedin bilançosunu küçültmesi gerekir)
    Bu tedbirler de ,değerleme olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine gelmiş ve çok büyük bir balon oluşturmuş olan ABD borsalarına sert bir satış dalgası ile kar realizasyonunu getirir.
    Ama Mart toplantısından önce Fed'den bu kapsamda tedbirler almasını beklemiyorum.Ancak enflasyonun çift hanelere gittiğini gördükten sonra panik halinde tedbirler almasını bekliyorum.

Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    Sayın Hocam size teknik bir soru soracağım şimdi ben İşC tahtasında 1000 short açtım karşılığında 100.000 hissesini aldım. Alış ile satış arasında 18 kuruş fark var. Dönem sonunda kendi hisselerimi kendime satmış olacağım. 1000 shorta karşı kendime 100.000 hisse vereceğim. Dönem sonunda pozisyonum kapanmamışsa her ikisi de portföyden silinip aradaki 18 kuruşluk farkla birlikte hesabıma nakit mi geçecek. Öyle olacaksa 18 kuruşu aslında ilk işlem yaptığım kişi ya da kurumlar mı karşılamış oluyor.
    Aradaki fark dönemsel faiz getirisi kadardır .Hiç bir işlem yapmasanız dahi aracı kurumdaki hesabınız o oranda nemalandırılır.Işlem yaptığınızda ise,farklı olarak aracı kuruma komisyon ödemesi yaparsınız.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Aradaki fark dönemsel faiz getirisi kadardır .Hiç bir işlem yapmasanız dahi aracı kurumdaki hesabınız o oranda nemalandırılır.Işlem yaptığınızda ise,farklı olarak aracı kuruma komisyon ödemesi yaparsınız.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Teşekkür ederim
    Batık ayıyım poz açacak halim yok

Ustad hisselerde fiziki teslim var vade sonunda pozisyonu kapatmazsaniz fiziki teslime konu olacak orn. Siz 8 liradan 100 lot long pozisyon aldiniz vade sonunda size 8 liradan 1000 lot teslim edilecek vade sonunda fiyat 9 olursa siz 9 liralik 1000 adet mali 8 e aldiginiz icin 1000 lira kardasiniz.. hisseler hesabiniza geçecek buadaki zarara karsi taraf yani size mali 8den satan katlanacak... ancak siz long pozisyondayken hisse 7ue düştü diyelim.. vade sonunda degeri 7 olan 1000 adet mali 8den almis olacaksiniz ve 1000 lira zarara bu sefer siz katlanacaksijiz
    Kisa pozisyonda ise kontratin karsi tarafi long olacagi icin mali o teslim alacak siz satan tarafta olacaksiniz... orn 8den short girdiniz 100 lot... kaldirac 10... mal vade sonunda 7 oldu.. vade sonunda 7 olan 1000 adet mali siz 8den karsi tarafa sattiniz o yuzden 1000 lira kardasiniz... ancak mal 9 oldu diyelim siz vade sonunda ttanesi 9 lira olan 1000 adet mali tanesi 8 liradan karsi tarada satmis olursunuz 9000 liralik 1000 lot karsi tarafın hesabina 8000 maliyetle gecer aradaki 1000 lira da suze zarar yazilir
    Bu hesaplara hic giemek icin vade sonu bir an icerisinde uygun cok volatil olmayan bir anda pozisyonunuzu kapatip bir sonraki vadeden yine pozisyon acmanizi öneririm zaten bazo araci kurumlar bunu zorunlu tutuyor ozellikle hesalra yeterli bakiye yoksa hic piyasadan lot aramak ile ugrasmatip pozisyonu kapatiyorlar diye biliyorum simdiye kadar tecrube etmedim
    Yalniz bir arkadasim vade sonuna yakin bir gun kaldiracli long almıştı hisse taban oldu vadeli piyasada da bir donem pozisyonunu kapatacak yani short pozisyona gececek dolayisiyla bu karsi tarafin da bu pozisyonu longlamasi gerekiyor... pozisyonu longlayan olmadi herkes kemdisi gibi short a yuklendi vade sonunda fiziki teslim olacagindan zarardan kacma sansi olmadi ... kendisi bir iki saat sonra emir gerceklesince longta oldugu hisseyi hisseyi tabandan shortlayip pozisyonu kapatmis kurtulmus oldu... hissenin ertesi gun de taban olmasi riskini alamadi cunku ertesi gunun sonunda vade bitecegi icin mecbur iki taban yemis kaldiracli pozisyonu realize etmis olacakti
    Viopta risk ayarlamasiki cok iyi yapmak lazim ben portfoyumun tuzde10unu kesinlikle gecirmiyorum .. viopta aldigim pozisyondan ck raga fazla nakit tutmaya gayret ediyorum ...unutmayalim haftasonu hersey olabilir ... naci agbal in kovuldugu haftasonu dolar short pozisyondaydim ve merkez kararindan sonra cok da guzel para kazanmistim ... ancak haftasonu haberi diyar duymaz kendimi koruyabilmek icin cok yuksek makas araligindan elimdeki tum parayla dolar almak durumunda kaldim.. Allahtan endekse cuma gunu son saatlerde gelen satisi yakaladim da biraz da orada pizisyonum oldugundan kardan zarar ettim ... payayi endeks dolar arasinda bolusturmek de yarsimci olabiliyor tum parayi bir pozisyona koymamak ... kucuk yatirimci olarak ana hedefimiz kaybetmemek oyun disi kalmamak olmali belki pozisyonunuz cok dogrudur ancak piyasa bunu 2 ay sonra siz battiktan sonra gorur hem beklenti gerceklesir hem size yazik olur
    Uzun oldu ozur dilerim iyi haftasonlari dilerim
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

7. Soru şu şekildeydi aynı anda fiziki hisse alıp short yapma durumu. Örneğin spotta hisse 6 lira ve aralık vade fiyatı 6,30 diyelim. 1000 adet 6,30 dan short açtım. Yani hisseyi 630.000 TL den sattım. Aynı anda hisse spot fiyatı 6 liradan 100.000 lot aldım. Bu durumda spottan 600.000 TL verip hisseyi aldım ve karşılığında aralık vade sonunda 630.000 TL ye satmış oldum. Aralık vade sonunda elimdeki fiziki hisseler açtığım short pozisyon ile denk olduğundan hesabıma 630.000 TL geçecek. Tabiki hem hisse alırken hem de short açarken komisyon ödeyeceğim. Bu süre içerisinde 600.000 TL nin faiz getirisinden mahrum olacağım ona karşılık vade sonunda yani aralık sonunda 30.000 TL fazla para alacağı. Hisse vade sonunda ister 5 TL ye düşsün ister 7 TL ye çıksın bu durum değişmeyecek. Diyelim 7 TL ye çıktı. Short 6,30 den olduğu için zarar yazacak (70 kuruş) ancak 6 TL den aldığım hisseler kar yazacak (1OO kuruş). Diyelim fiyat 5 TL ye düştü hisseden zarar yazacağım (100 kuruş) ancak 6,30 den açtığım shortlar kar yazacak (130 kuruş). Her iki durumda da sonuç değişmeyecek kar yine 30 kuruş olacak ve masraflara katlanacağım ve mahrum kaldığım faiz getirisine katlanacağım teminata verilen faiz ise günlük faiz getirecek.
    Batık ayıyım poz açacak halim yok

Haklisiniz ustad ben vade sonu ne oluyor diye sanmistim ozur dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 973/2155 İlkİlk ... 4738739239639719729739749759831023107314731973 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •