Sayfa 993/7020 İlkİlk ... 49389394398399199299399499510031043109314931993 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 7,937 - 7,944 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Bavyera Duku IV. Albert'in 30 Kasim 1487 tarihinde ilan ettigi Alman Bira Saflik Yasasi (Reinheinsgebot), 23 Nisan 1516 yilinda tum Almanya'da yuruluge girdi.Bu tarihten itibaren Almanya sinirlari icerisinde bira, sadece 4 hammaddeden (Su, malt, serbetciotu ve maya) uretilebilir. Biranin icerisine bunlar disinda herhangi bir madde koymak yasaktir.)

2. William Shakespeare'in Windsor'un Sen Kadinlari (The Merry Wives of Windsor - Le allegre madame di Windsor) ilk perfomansini Kralice I.Elizabeth icin 23 Nisan 1597'de sergiledi.

3. Dunyanin onde gelen yazari, Ingiliz dilinin en buyuk yazari, sair,oyun yazari William Shakespeare'in hem dogum yildonumu (23 Nisan 1564) hem de olum yildonumu (traditionally regarded as his birthdate) (23 Nisan 1616)

"Yagmuru sevdigini soyluyorsun ama yagmur yaginca semsiyeni aciyorsun, gunesi sevdigini soyluyorsun ama gunes acinca golgeye kaciyorsun, ruzgari sevdigini soyluyorsun ruzgar cikinca pencereni ortuyorsun. Iste bundan korkuyorum cunku beni de sevdigini soyluyorsun."

"Beni sev, ya da benden nefret et, ikisi de benim yararima. Seversen hep kalbinde olurum. Nefret edersen hep aklinda."

"Butun dunya bir sahnedir.Ve butun erkekler ve kadinlar sadece birer oyuncu.Girerler ve cikarlar.Bir kisi bir cok rolu birden oynar."

"Hayat yuruyen bir golgeden baska bir sey degildir, zavalli bir oyuncu, sahnede kasiılarak yurur ve saatini doldurur.Ve sonra bir daha duyulmaz adi."

4. Ispanyol sair roman ve oyun yazari Miguel de Cervantes'in olum yildonumu (23 Nisan 1616)

"Her guzellik asik etmez; bazilarina bakmaktan hoslanilir ama istek uyandirmazlar; her guzellik asik etse, istek uyandirsa, kalpler karmakarisik olur, yolunu sasirir, nerede duracaklarini bilemezlerdi; cunku sayisiz guzel insan oldugundan, istekler de sayisiz olurdu. Oysa derler ki, gercek ask bolunmez, kendiliginden olur, zorla olmaz." Don Quijote

"Every beauty that excites love, some but pleasing the eye without winning the affection; and if every sort of beauty excited love and won the heart, the will would wander vaguely to and fro unable to make choice of any; for as there is an infinity of beautiful objects there must be an infinity of inclinations, and true love, I have heard it said, is indivisible, and must be voluntary and not compelled."

5. Ingiliz Romantik manzara ressami Joseph Mallord William Turner'in dogum yildonumu (23 Nisan 1775)

Vista del palazzo dell'Arcivescovo a Lambeth (A View of the Archbishop's Palace, Lambeth, 1790)

6. Rus yazar Fyodor Mihaylovic Dostoyevski ve Rus muhalif Petrahevski Cevresi (The Petrashevsky Circle) 23 Nisan 1849’da St. Petersburg'da tutuklandilar.

7. Romantik donemin onde gelen sairlerinden Ingiliz William Wordsworth'un olum yildonumu (23 Nisan 1850)

Dolastim yalniz bir bulut gibi havada suzulen
    Vadilerin ve tepelerin uzerinden,
    Gordugum zaman toplanmis aniden,
    Bir kalabalik, altin nergis ciceklerinden;
    Golun yaninda, agaçlargn altinda,
    Cirpinarak meltemde danseden.
    Yildizlar gibi devamli parlayan
    Ve samanyolunda goz kirpan,
    Hic bitmeyen bir sirada uzandilar
    Bir koyun sinirinda yanisira dizilerek:
    On bin tanesini gordum bir bakista,
    Kafasini sallayan neseli bir dansta.
    Dalgalar dansetti onlarin yaninda; fakat onlar
    Coskunlukta parlayan dalgalardan ustun ciktilar:
    Bir sair keyiften baska bir sey duyamazdi
    Boyle sen bir beraberlikten:
    Gozumu diktim baktim "baktim" fakat az dusundum
    Bana ne zenginlik getirdigini bu gosterinin:
    Cunku SIK SIK, yatarken kanapemin Uzerinde
    Bos ve dalgin bir ruh haliyle,
    Geri parliyorlar o ice donuk gozun uzerinde
    Ki mutlulugudur yalnizligin;
    Ve sonra kalbim doluyor zevkle,
    Ve dans ediyor nergis cicekleriyle.

8. Amerikali sair ve yazar Edwin Markham'in dogum yildonumu (23 Nisan 1852)

"Baskalarinin hayatlarina gonderdiklerimiz kendi hayatimiza geri gelir."

"Secimler, kaderin menteseleridir."

Sayfa 993/7020 İlkİlk ... 49389394398399199299399499510031043109314931993 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •