Sayfa 999/1003 İlkİlk ... 49989994998999799899910001001 ... SonSon
Arama sonucu : 8019 madde; 7,985 - 7,992 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - VIII

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    hocam normalde 5 dolar falan ödüyorum swifte başka bankalarda, hatta bazen sıfır. ama bu para ziraatte. 100k swiftte masraf ne olur dedim.. 495 dolar dedi ziraat mt. şaka gibi.
    En iyisi önden söyleyip, fiziki çekmek taşımak, üç bankadan haber bekliyorsunuz, üçü de sabah merkezden gelecek olan son mail'e göre karar verecek, oran belirsiz hala, sizin nereye swift yapacağınız belirsiz, saat 14 den sonra gelmeyin yetişmez işlemler uzun muhabbeti, sırf stres...

Çantaya koyup elde götürünce, cash on the table, para yanınızda mı diyor abla, yanımda diğer banka da şunu teklif etti deyince şıkır şıkır ilerliyor işler...o son teklifi veriyor, hemen yanında diğerlerine telefonla soruyorsunuz, the end..

En baştan da, vade sonu için olursa swiftten para alınmayacak diye bağlamak lazım. Gerçi o bile kesin değil, gönderen almıyorum dedi, alıcı almıyorum tamam dedi, tak sistem kesti otomatik, bu ne, e bizim elimizde değil sistem kesmiş filan...yersen kirchen..

Bu fiziki çekip taşıma, bu yeni uygulamayla (31 Ağustostan önce sistemde olacak mevzu), parayı sistem dışına çıkmış gibi göstermez umarım, bi de bu çıktı şimdi misal...

2.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Şimdi burada mukayese ederken, enflasyonu yıllık ifade ediyoruz, doları da şu kadar ay sonra şu olsa enflasyon farkından dolayı diye düşünüp, bileşik faiz hesabından yürüyoruz.

O yüzden, ilk başta yazdığım ayrıntıya girmem hesaplamam, Mart'tan sonra, KKM/DDKM den kurtulduktan sonra başlayacak olan faiz yukarı dolar yukarı enflasyon yukarı dolar yukarı faiz yukarı sarmalına odaklanırım, ki bu bunların hesabı Ağustos 2024 te tepeyi bulmak, ya bu iş Ağustos 2025 e sünerse, yol kazası olursa, dünyada çarşı karışırsa, 1994-2000 arası dolar rallisini inceleyin. Macera aramaya gerek yok yani bence, sis pus dağılana her şey normalleşene kadar dolarda kalırım, dolar bazlı getiri peşinde koşarım.

.
    DDKKM yüzde 30 sabit + yüzde 10 primle yüzde 40 garanti ise max. yüzde 50-55 TL ye dönmek 10-15 puan için mantıklı olur mu?

Ki geçen son iki ayda doları 27 de tutmalarına karşın bile son 6 ayda dolar yüzde 42 yıllıkta yüzde 85 getirisi var.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

3.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    En iyisi önden söyleyip, fiziki çekmek taşımak, üç bankadan haber bekliyorsunuz, üçü de sabah merkezden gelecek olan son mail'e göre karar verecek, oran belirsiz hala, sizin nereye swift yapacağınız belirsiz, saat 14 den sonra gelmeyin yetişmez işlemler uzun muhabbeti, sırf stres...

.
    Swift olayında yabancı muhabir bankanın ne alacağı bilinmiyor deniyor. Gönderen ve alıcı banka sıfır komisyonla çalışsa bile muhabir bankadan yine de masraf çıkıyor deniyor.

Üstelik muhabir bankanın ne alacağı belli olmadığından kumar oynamak gibi bir şey.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

4.  Alıntı Originally Posted by yolgider Yazıyı Oku
    Hocam ben o mevzuatı nedense kkm için değiştireceklerini düşünüyorum.Umarım yanılırım.
    Tamda düşündüğüm gibi oldu kkm de asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı.

Banka %15 KKM , %50 mevduat demeye başlayacak , Bakalım bu şekilde KKM çözülecek mi!!!!

6.  Alıntı Originally Posted by yolgider Yazıyı Oku
    Evet sizin beklentiniz gerçekleşti.
    Bankalar ne yapacak bakalım?

7.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    DDKKM yüzde 30 sabit + yüzde 10 primle yüzde 40 garanti ise max. yüzde 50-55 TL ye dönmek 10-15 puan için mantıklı olur mu?

Ki geçen son iki ayda doları 27 de tutmalarına karşın bile son 6 ayda dolar yüzde 42 yıllıkta yüzde 85 getirisi var.
    Yani ben söyledim zaten, ben tercih etmem, hesaplamadım da zaten.

Ama kabaca DDKM den çıkana %55 TL faiziyle 6 ay vade yapılma imkanı verilse (3 ay sanırım max) netini de düşünerek 6 ay sonrası için 34,XX dolar kuruna tekabül eder. 34 ün altında karda olunur sanırım.

Tamamen kuru ne kadar hangi seviyede baskılayacaklarına bağlı bir durum, seçimlere kadar 30-32 filandır max hedefleri sanırım KKM/DDKM likidite yaratma baskısı devam ettiği için.

%10 prim şu an dolardan DDKM ye ilk geçişte ING veriyor, diğer DDKM dönüşlerine o da o oranı vermez sanırım, şu an max benim bildiğim %7, topikteki tecrübeler %5 lerde, ayrıca primli DDKM lerde sabit TL faizi %30 dan düşüktür.(Emin değilim.)

Tüm bu hesap tabi sadece DDKM den çıkıp da yüksek TL faizi alacaklarla ilgili, diğer TL faizleri hala uzak reel faize, ama trend negatiften pozitife doğru, bu bile mevduat faizleri açısından olmasa da diğer tüm faizlerde etkisini göstermeye başladı piyasada, bir durgunluk kemer sıkma dönemi kapıda, Ocak'ta da pek bi şey vermeyecekler sanırım seçim öncesi, CB alındı, meclis alındı, büyükşehirlerin denklemi daha farklı...zam mam vermeyecekler gibi.

8.  Alıntı Originally Posted by yolgider Yazıyı Oku
    valla iyi cesaret , bu kadar hızlı beklemiyordum.
    şimdi banka faizi indirse kur riski artacak. faizi indirmese kkm ler çözülmeyecek.

Sayfa 999/1003 İlkİlk ... 49989994998999799899910001001 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •