Sayfa 1242/2115 İlkİlk ... 242742114211921232124012411242124312441252129213421742 ... SonSon
Arama sonucu : 16917 madde; 9,929 - 9,936 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

usta bunu twitterde gördüm. bu ne demek olur şimdi. bende banka kağadı var.

Alıntı Originally Posted by Econfin Yazıyı Oku
    usta bunu twitterde gördüm. bu ne demek olur şimdi. bende banka kağadı var.
    Kredi maliyetlerini arttırıcı, kredi miktarını düşürücü , banka karlarını düşürücü yönde etkisi olabilecek bir karar diyebiliriz.

3. Kredilere zorunlu karşılık uygulaması ilginç olmuş. Sanırım bu bir ilk.
    Bu durum bankaların maliyetini artıracağı için, başta tüketici kredi, konut kredi faiz oranlarının artmasına sebep olacaktır. Zaten mevcut durumda özel bankaların konut kredi faiz oranları çok yüksek seviyede. Kamu bankaları konut faiz oranlarını yükseltecek mi bunu takip ediyor olacağız. Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını artırması durumunda yerlilerin konut alım ve satışları bundan olumsuz etkilenecektir.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Kredi maliyetlerini arttırıcı, kredi miktarını düşürücü , banka karlarını düşürücü yönde etkisi olabilecek bir karar diyebiliriz.
     Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Kredilere zorunlu karşılık uygulaması ilginç olmuş. Sanırım bu bir ilk.
    Bu durum bankaların maliyetini artıracağı için, başta tüketici kredi, konut kredi faiz oranlarının artmasına sebep olacaktır. Zaten mevcut durumda özel bankaların konut kredi faiz oranları çok yüksek seviyede. Kamu bankaları konut faiz oranlarını yükseltecek mi bunu takip ediyor olacağız. Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını artırması durumunda yerlilerin konut alım ve satışları bundan olumsuz etkilenecektir.
    ustalarım çok sağolun

Ustad kurumsal kredilerle ihtiyac kredileri icin gelmis yanlis anlamadiysam konut yok... bunlar betona zarar bisey yapmaz kesinlikle
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

6.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Ustad kurumsal kredilerle ihtiyac kredileri icin gelmis yanlis anlamadiysam konut yok... bunlar betona zarar bisey yapmaz kesinlikle
    Bu kapsamda, bankalar ile finansman şirketlerinin aşağıdaki kredi türleri hariç olmak üzere Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredileri zorunlu karşılığa tabi tutulmuştur.

KOBİ tanımına giren işletmelere kullandırılan krediler
    Esnaf kredileri
    İhracat ve yatırım kredileri
    Tarımsal krediler
    5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ekindeki (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kurum ve kuruluşlar ile kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların müessese, bağlı ortaklık ve iştiraklerine kullandırılan krediler
    Kurumsal kredi kartları
    Mali kuruluşlara kullandırılan krediler

Tebliğde hariç tutulanlar belirtilmiş. Konut kredileri yer almıyor. Ancak dediğiniz de mantıklı. Betona zeval gelmemesi adına ek bir madde ile konutu da hariç tutarlar.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Forumda rastladığım görüşlerden biri de Fed'in faiz arttırmayacağı çünkü 30 trilyon dolara ulaşmış ABD Hazinesinin borcunun(ABD'nin gsyih'sı 23.99 trilyon dolar) yüksek faiz ödemelerini karşılayamayacak olması hipotezidir.Şimdi bu hipotezin yanlış olduğunu rakamlarla çürüteceğim.

-Birincisi, ABD hükümeti kendi para birimini çıkarır ve her zaman Fed'in yeni yarattığı parayla her şeyi ödeyebilir. Powell'ın Başkanı olduğu Federal Rezerv Yönetim Kurulu, ABD devletinin bir kurumudur. Yani ABD Hazinesinin parası asla bitmeyecek, ancak doların satın alma gücü tükenebilir.
    Bir ülke sadece kendi parasıyla borçlanıyorsa(ABD Hazinesi gibi) ve dış ticaretini yapıyorsa,son tahlilde borcunun ödenmesi sadece vergi yoluyla veya başka araçlarla servet dağılımının yeniden düzenlenmesidir.

Ama hiç bir zaman böyle bir zorunluluk olmayacaktır,çünkü:

-İkincisi, yalnızca yeni ihraç edilen Hazine menkul kıymetleri daha yüksek kupon faiz oranını taşıyacak ve halen ödenmemiş daha önce sıfıra yakın çok düşük faizlerle ihraç edilmiş Hazine menkul kıymetleri için daha önce olduğu gibi aynı kupon faizini ödemeye devam edilecektir. Daha yüksek oranlar, yalnızca yerini yeni menkul kıymetlerle değiştirildiğinde ve açık harcamalar yeni menkul kıymetlerle finanse edildiğinde ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, daha yüksek faiz oranları, yalnızca kademeli olarak hükümet için fiili faiz giderlerine girecektir.

-Üçüncüsü : Daha yüksek faiz oranları, tüm Sabit Gelir yelpazesinde daha yüksek gelir sağlar ve daha yüksek gelir, daha yüksek vergi gelirleri oluşturur.

2021'in sonunda halka açık olarak işlem gören ABD ihraç tahvillerinde yaklaşık 53.7 trilyon dolar vardı. Bu, banka kredilerini içermez ve ABD devlet emeklilik fonları ve Sosyal Güvenlik Güven Fonu tarafından tutulan Hazine menkul kıymetlerini içermez.
    (source of data: Sifma, US Treasury Dept.).

US issued publicly traded bonds Trillion $
    Treasury Securities, portion held by the public 23.1
    Mortgage-backed securities 12.0
    Corporate bonds 10.0
    Municipal securities 4.0
    Federal Agency securities 2.0
    Asset-backed securities 1.5
    Money Market 1.1
    Total publicly traded bonds 53.7

Ve mevduatlar; Ticari bankalarda ve kredi birliklerinde yaklaşık 18 trilyon dolarlık mevduat var. Yaklaşık 5 trilyon dolar, çek hesapları gibi vadesiz mevduatlardır. Ancak yaklaşık 13 trilyon dolar, tasarruf hesapları gibi normal zamanlarda faiz taşıyan mevduatlardır.
    Toplamda, 53.7 trilyon dolarlık halka açık tahviller ve 13 trilyon dolarlık tasarruf ürünleri "Sabit Gelir" yelpazesini oluşturuyor.

Dolayısıyla, yaklaşık 67 trilyon dolarlık toplam yatırımlar, faiz oranları yükseldikçe kademeli olarak daha yüksek faiz geliri sağlamaya başlayacaktır. Ve bu gelir, federal hükümet için gelir vergisi yaratacaktır.

Ayrıca ikincil etkiler de var: Sabit gelirli yatırımcılar, faiz gelirleri sıfıra düşünce buna karşılık olarak harcamalarını kıstı. Sabit Gelir yelpazesinde daha yüksek faiz gelirleri, emekliler gibi birçoğu aldıkları her kuruşunu harcayacak olan alıcıların daha fazla harcama yapmasını sağlayacak ve bu ekonomik faaliyet daha fazla gelir ve daha fazla vergi geliri sağlayacaktır.

Diğer argümanlar:

-Yükselen faizler enflasyonu dizginlerken ,enflasyona paralel piyasa faizleri de yeniden düşüşe geçinceye kadar işletmelerden enflasyon nedeniyle şişen bilançolar üzerinden ve reel olmayan kazançlardan Hazineye "enflasyon vergisi" girer.

-Ekonomi büyüdükçe borçların gsyih'ya oranı düşer.
     Alıntı Originally Posted by Pianama Yazıyı Oku
    Deniz bey merhaba,

zahmet olmaz ise benim bir analizimi eleştirmenizi rica ediyorum:
    benim yaptığım analizlerde ülkeler yarattıkları gsyih hasılanın ortalama %20 si gibi bütçe yaratabiliyor, mesela bizde 700 busd gsyih hasılaya karşılık 140 b usd bütçe oluşması, abd de 20 trilyon usd gsyih ya karşılık 4 trilyon gibi oluşması, bu oran zenginleşen ülkelerde düşüp, fakirleşen de yükselse de 15-25 bandı analizi yapıyorum (bununla ilgili bildiğiniz bir çalışma var ise paylaşırsanız mutlu olurum), öncelikle bu analizime katılmıyorsanız, analizin kalanını okumasanız bile olur .

abd nin 20 trilyon gsyih karşılık 30 trilyon borç u var, basit bir yaklaşımla abd deki faizler 7-8 kadar çıksa, abd nin faiz gideri 2,5 trilyon usd ye çıkar ki bu zaten nerdeyse bütçesinin yarısı olur, yani faiz arttıracağım dese de aslında bunun çok zor olduğunu ve arttıracağım diyerek negatif reel faiz ile borç temizliği yapmaya çalıştığını düşünüyorum (bir çok ülke de durum aynı gibi), negatif reel faiz uzun süre devam ederse, halkın tasarruf etmeyeceğini bunun da ısınmayı körükleyip enflasyonu daha da patlatacağını düşünüyorum (öncü ülke olarak bunu ilk biz başardık sanırım )bu durum 70 lerde yaşanan sürecin bir benzeri olsa da, o dönem abd borçlarının gsyih ya göre düşük olması faizi %20 ye çıkarmalarına yardımcı oldu. sizce önümüzdeki dönemde abd nin bu enflasyonu durdurması için faizi kaça çıkarması gerekir (ki abd sadece örnek, diğerleri de aynı soruya muhatap) ve buna cesaret edebilir mi?

şimdiden tşkler...
    1)

https://tradingeconomics.com/country-list/gdp

https://tradingeconomics.com/country...ernment-budget

https://tradingeconomics.com/country...?continent=g20

2)

Yukarıda detaylı anlatmıştım ama burada kısaca tekrar vurgulayım.Yükselen faizler daha önce yapılan 30 trilyon dolar borç için ödenecek faiz tutarlarını değiştirmez,örneğin %0'a yakın yapılan borçlanmalarda ödenen faiz tutarı vade bitene kadar yine aynı olur,sadece bundan sonra yapılacak yeni borçlanmaları etkiler,tersine çok büyük ölçüde sabit faizli tahviller dışında bir miktar enflasyona endeksli tahvilde sıkı para politikasıyla enflasyon düşeceği için bu tahvillere daha düşük faiz ödenir.

3)Fed'in enflasyon yangınını söndürmesi için sadece faizi yükseltmesi yetmez bilançosunu da olması gereken yere daraltması gerekir.
    2008 yılından bu yana ABD ekonomisi (enflasyon+reel gsyih'sı )cari rakamlarla %61.5 büyümüş,bilançosu ise 940 milyar dolardan 8.956 trilyon dolara yükselmiş.Yani kabaca 9 katına çıkmış. Benim projeksiyonlarıma göre Fed'in bilançosu en azından 3 trilyon dolara daraltılmalı,40 ay*150 milyar dolar gibi,Ama Fed'in bunu yapmayacağı gözüküyor.Şu andaki niyetleri ayda 95 milyar dolar azaltmak,bunu ne kadar süre ile yapacakları ve bilançoyu hangi sınıra kadar daraltacakları ise belirsiz.Faiz artırımı için ise bana göre 2yoldan biri seçilebilir.Ya ilk toplantıda politika faizini 500 puan arttırıp sonuçlarını gözleme ya da yıl sonuna kadar her toplantıda politika faizini 100 baz puan 6 toplantıda 600 baz puan arttırma ABD'de enflasyon yangınını söndürür.
    Ama Fed'in böyle yapmayacağı çok daha düşük dozlu ve süreli antibiyotik tedavisi uygulayacağı aşikar,düşük dozlu ve süreli antibiyotik tedavisi de bakterileri mikropları tedavi etmez sonuçta ileride daha yüksek dozlu ve uzun süreli tedavileri gerekli kılar.Eğer Fed 1 yıl önce ""enflasyon geçici " demese çok daha düşük dozlu tedbirlerle sorunu çözebilirdi ama yapmaya cesaret edemedi, yine cesaret edemeyeceği gözüküyor.Bu nedenle projeksiyonlarıma göre ABD'de Eylül enflasyon verisinin yayınlanacağı Ekim ayında enflasyonun çift haneli banda geçeceğini öngörüyorum.
    Son düzenleme : deniz43; 23-04-2022 saat: 12:39.

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    1)

https://tradingeconomics.com/country-list/gdp

https://tradingeconomics.com/country...ernment-budget

2)

Yukarıda detaylı anlatmıştım ama burada kısaca tekrar vurgulayım.Yükselen faizler daha önce yapılan 30 trilyon dolar borç için ödenecek faiz tutarlarını değiştirmez,örneğin %0'a yakın yapılan borçlanmalarda ödenen faiz tutarı vade bitene kadar yine aynı olur,sadece bundan sonra yapılacak yeni borçlanmaları etkiler,tersine çok büyük ölçüde sabit faizli tahviller dışında bir miktar enflasyona endeksli tahvilde sıkı para politikasıyla enflasyon düşeceği için bu tahvillere daha düşük faiz ödenir.

3)Fed'in enflasyon yangınını söndürmesi için sadece faizi yükseltmesi yetmez bilançosunu da olması gereken yere daraltması gerekir.
    2008 yılından bu yana ABD ekonomisi (enflasyon+reel gsyih'sı ) %61.5 büyümüş,bilançosu ise 940 milyar dolardan 8.956 trilyon dolara yükselmiş.Yani kabaca 9 katına çıkmış. Benim projeksiyonlarıma göre Fed'in bilançosu en azından 3 trilyon dolara daraltılmalı,40 ay*"150 milyar dolar gibi,Ama Fed'in bunu yapmayacağı gözüküyor.Şu andaki niyetleri ayda 95 milyaer dolar azaltmak,bunu ne kadar süre ile yapacakları ve bilançoyu hangi sınıra kadar daraltacakları ise belirsiz.Faiz artırımı için ise bana göre 2yoldan biri seçilebilir.Ya ilk toplantıda politika faizini 500 puan arttırıp sonuçlarını gözleme ya da yıl sonuna kadar her toplantıda politika faizini 100 baz puan 6 toplantıda 600 baz puan arttırma ABD'de enflasyon yangınını söndürür.
    Ama Fed'in böyle yapmayacağı çok daha düşük dozlu ve süreli antibiyotik tedavisi uygulayacağı aşikar,düşük dozlu ve süreli antibiyotik tedavisi de bakterileri mikropları tedavi etmez sonuçta ileride daha yüksek dozlu ve uzun süreli tedavileri gerekli kılar.Eğer Fed 1 yıl önce ""enflasyon geçici " demese çok daha düşük dozlu tedbirlerle sorunu çözebilirdi ama yapmaya cesaret edemedi, yine cesaret edemeyeceği gözüküyor.Bu nedenle projeksiyonlarıma göre ABD'de Eylül enflasyon verisinin yayınlanacağı Ekim ayında enflasyonun çift haneli banda geçeceğini öngörüyorum.
    yazıyı silmiştim, gene de cevaplamışsınız teşekür ederim...

sizin önerdiğiniz radikal sayılabilecek faiz artışlarını gerçekleştirmez ve zamana yaymaya çalışırsa enflasyonun daha da yükseleceği öngörünüz üzerinden bir soru daha sormak isterim, bu durumda negatif reel faizler ile enflasyon sonsuza giden bir kısır döngüye dönüşebilir mi? kendi ülkemizden şunu biliyoruz ki, buna karşı tedaviyi vermek siyasal intihar gibi bir şey, ve şu anda dünyada gördüğüm hiç bir lider bir Ecevit değil gibi...
    tşkler...

Sayfa 1242/2115 İlkİlk ... 242742114211921232124012411242124312441252129213421742 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •