Sayfa 500/1003 İlkİlk ... 4004504904984995005015025105506001000 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 3,993 - 4,000 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by taysan Yazıyı Oku
    Daha işlem görmeye başlamamış. Başlayınca bence tefas'ta işlem görür.

Şimdi bileniniz varsa bir master sorusu sormak istiyorum.

Diyelim ki Hedef battı. Para piyasası fonunuz ne olur ? Örnek olarak soruyorum, yoksa Hedef le alakalı değil .

Para piyasası fonu olduğu için, yani batacak bir enstrüman olmadığı için Takasbank tarafından paranız güvence midir ?

Yani Hedef batsa dahi ppf'leriniz garantide mi ?

bu sorunun cevabını uzmanlarından bekliyorum.
    Para MKK' nezdinde takasbankta. Parayı kuruma vermiyorsunuz. Yani siz paranızın kullanım hakkını, kasanızın anahtarını veriyorsunuz, yetki devri yapıyorsunuz sadece fon yönetimine. Anahtarı verirken, de şemsiye fon kategorisi ile, kuruma sınırlandırmalar yapıyorsunuz, ne tür menkulleri ne oranla alıp satabileceğini belirleyen bir anlamda sözleşme yapıyorsunuz. Yani şemsiye fon kategorileri de bir anlamda sözleşme çeşitleri. O sınırlar dışına çıkamıyorlar.

Hedef batarsa, ya da yöneten kurum batarsa, fon tasfiye olur ( herkes son pay fiyatından çıkar ), ya da düzenleyici kuruluş fonu yönetmek isteyen başka bir kuruma devreder, devam eder. ( çokça örneği oldu ) Devralmak isteyen olmazsa, bir periyot belirlenip payların devredilmesi için çagrı yapılır. O tarihe kadar pay fiyattan çıkılır.

Günlük getiriler dahi, sistem tarafından onaylandıktan sonra öyle olduğu görüldükten sonra açıklanıyor sistemde. Yani kurumun havuzdaki parayı 100 liradan 101 yaptım, günlük getirim %1 demesi bir anlam ifade etmiyor, tefaş/mkk sistemi bunu belirliyor havuz meblağından.

Geçmişte Raymond James gibi örnekler oldu. Fonlarının bazısı başka kurumlara geçti, bazısı son fiyattan tasfiye oldu.
    Çok eski 25 yıl önce batmış pamukbankın likit fonu bile 50 defa isim değiştirip kurumdan kuruma gezdi.

Fonlarda risk, getiri riskidir. Bir fonun riski ile yöneten kurumun riski tümüyle bagımsız. Ancak kağıt üstünde bir fonun bir günde %20 ya da %30 kaybetmesine engel bir durum yok. O bile taban sınırlamaları ve maksimum taşınabilecek enstrüman oranları yüzünden oldukça zor.

Özel fon, serbest fon gibi fonlarda işleyiş tümü ile farklı.

Uzman değilim. Ama özel bankalarda mevduat yapmayacak kadar abartılı temkinli biriyim. Tüm yatırımlarım fonlarda.
    Son düzenleme : hellistheothers; 05-01-2021 saat: 18:27.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Para MKK' nezdinde takasbankta. Parayı kuruma vermiyorsunuz. Yani siz paranızın kullanım hakkını, kasanızın anahtarını veriyorsunuz sadece fon yönetimine. Anahtarı verirken, de şemsiye fon kategorisi ile, kuruma sınırlandırmalar yapıyorsunuz, bir anlamda sözleşme yapıyorsunuz. Yani fon çeşitleri de bir anlamda sözleşme çeşitleri. O sınırlar dışına çıkamıyorlar.

Hedef batarsa, ya da yöneten kurum batarsa, fon tasfiye olur ( herkes son pay fiyatından çıkar ), ya da devlet fonu yönetmek isteyen başka bir kuruma devreder, devam eder. ( çokça örneği oldu )

Günlük getiriler dahi, sistem tarafından onaylandıktan sonra öyle olduğu görüldükten sonra giriyor sisteme.

Geçmişte Raymond James gibi örnekler oldu. Fonlarının bazısı başka kurumlara geçti, bazısı son fiyattan tasfiye oldu.

Fonlarda risk, getiri riskidir.

Özel fon, serbest fon gibi fonlarda işleyiş farklı.
    teşekkürler . Anladığım kadarı ile ppf veya benzeri sağlam enstrümanlara yatırım yapan fonlarda paranınızın batma riski sıfır. Çünkü takasbank güvencesinde.

Ancak hisse fonları riskli olabilir. Çünkü kurumunuzun yatırım yaptığı hisse batarsa o fon da batmış olur. Abartarak örnek vermek gerekiyorsa ,tek hisseye yatırım yaptı fon, ve o hisse battı. konu ve riskler anlaşılsın anlamında örnekleme yapıyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Para MKK' nezdinde takasbankta. Parayı kuruma vermiyorsunuz. Yani siz paranızın kullanım hakkını, kasanızın anahtarını veriyorsunuz, yetki devri yapıyorsunuz sadece fon yönetimine. Anahtarı verirken, de şemsiye fon kategorisi ile, kuruma sınırlandırmalar yapıyorsunuz, bir anlamda sözleşme yapıyorsunuz. Yani şemsiye fon kategorileri de bir anlamda sözleşme çeşitleri. O sınırlar dışına çıkamıyorlar.

Hedef batarsa, ya da yöneten kurum batarsa, fon tasfiye olur ( herkes son pay fiyatından çıkar ), ya da devlet fonu yönetmek isteyen başka bir kuruma devreder, devam eder. ( çokça örneği oldu )

Günlük getiriler dahi, sistem tarafından onaylandıktan sonra öyle olduğu görüldükten sonra giriyor sisteme. Yani kurumun havuzdaki parayı 100 liradan 101 yaptım, günlük getirim %1 demesi bir anlam ifade etmiyor, tefaş/mkk sistemi bunu belirliyor havuz meblağından.

Fonlarda risk, getiri riskidir.

Özel fon, serbest fon gibi fonlarda işleyiş farklı.

Uzman değilim. Ama özel bankalarda mevduat yapmayacak kadar abartılı temkinli biriyim. Tüm yatırımlarım fonlarda.
    Evet üstat benim de dikkatimi çekmişti ama çok da umarsamamıştım açıkçası. Ben de IPJ de var ve ara ara toplamaya devam ediyorum. Ama GBC’de neden durduğunuzu şimdi daha iyi anlıyorum, 2 gündür maşallahı var. Zararımın çoğunu geri verdi sağolsun

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,931
     Alıntı Originally Posted by taysan Yazıyı Oku
    teşekkürler . Anladığım kadarı ile ppf veya benzeri sağlam enstrümanlara yatırım yapan fonlarda paranınızın batma riski sıfır. Çünkü takasbank güvencesinde.

Ancak hisse fonları riskli olabilir. Çünkü kurumunuzun yatırım yaptığı hisse batarsa o fon da batmış olur. Abartarak örnek vermek gerekiyorsa ,tek hisseye yatırım yaptı fon, ve o hisse battı. konu ve riskler anlaşılsın anlamında örnekleme yapıyorum.
    Hisse fonlarda da şöyle birşey var. Bir hissenin oranı toplam fon büyüklüğünün %10unu geçemez, yani tek hisseye yatırım yaptı olmaz...Çoğunda bu orana bile ulaşılmaz...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by taysan Yazıyı Oku

Evet ancak onda da sınırlamalar var %10'dan fazla taşıyamıyor tek hisseyi vs. gibi. kağıt üstünde , teoride bir fon türev araçlarla günlük %30'a kadar kaybedebilir bir günde. Havuzun bir buçuk katına kadar türev izinleri var. Tüm hisseleri taban görürse, ve tüm hisselerde pay long kontrat yaptıysa. Ben örneğine rastlamadım ama mümkün.

öst taşıyan bir fonun aynı anda ve aynı tarihte taşıdıgı 30 firma bonosu da temerrüte düşerse de mümkün. Teoride evet.

Ama risk sadece hisse fonlarda değil her fonda var. Çok büyük muazzam bir kötü haber gelip de , ikinci el tahvil faizleri bir günde %90'a çıkarsa, borçlanma araçları fonları da muazzam zarar yazabilir, elindeki tahvillerin ikinci el değeri tepetaklak olursa.

Ya da devlet ben borçlarımı ödemiyorum, moratoryum ilan ettim de diyebilir. Ama bunlar kağıt üstünde ,olasılığı imkansıza yakın ve çok çok abartı örnekler.

Pratikte olması ihtimali kafamıza meteor düşmesi ihtimaline yakın tabi.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6. Elz % + 0.07

7. Mevduat yatırımcısı TMSF'ye fazla güveniyor Risksiz bir islem yok. Mevduatta bile risk 0 yaziyla da sıfır değildir.

Bu arada HSYF'ler vb. guardlarını almışlar gibi geldi bana. sanki liberoyu ciftlemisler de bir düzeltme bekliyorlar gibi.

8. Üstad yurtdışı piyasalarına(ETF, Hisse Senedi) yatırım yapan, akif olarak yönetilen fon var mı gözüne çarpan?
    Portföyümde GBC var uygun olarak ama yanına başka fon bulma konusunda sıkıntı çekiyorum.
     Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bu arada dün sormuşsun hocam arada kaynadı. ıdy yok bende. ppz/eib/suc/ktm var defansif tarafta. Ama usdtry'yi geçme potansiyeli olan üçüncü döviz bazlı fonu bir türlü bulamıyorum açıkçası. kub/gbc devam edeceğim mecburen. ''döviz'' ünvanlı usdtry ile rekabetçi, benchmark usdtry alan ve geçebilen başka değişkenler de olsa keşke.

Sayfa 500/1003 İlkİlk ... 4004504904984995005015025105506001000 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •