Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 65/1014 İlkİlk ... 1555636465666775115165565 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 513 - 520 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by uthmani Yazıyı Oku
    Evet, normal olabilir. Malesef, Avustralya'da 10-15 yıllık tecrübeli mühendislerin işsiz kalması da normal hale geldi. İnanmayana takip ettiğim forum/sitelerin linklerini paylaşabilirim.
    Demek istediğim şuydu. Siz yurtdışına kalsaydınız bulacağınız iş 10 üzerinden 5-6 lik bir iş ise burda bulduğunuz iş buranın standartlarında 8-9 luk bir iştir.

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by uthmani Yazıyı Oku
    Evet, normal olabilir. Malesef, Avustralya'da 10-15 yıllık tecrübeli mühendislerin işsiz kalması da normal hale geldi. İnanmayana takip ettiğim forum/sitelerin linklerini paylaşabilirim.
    ben amerikadayim dediklerniize inaniyorum

ama Avustralyada issiz muhendis olup yilda 100 bin dolara isbulma potansiyelin varken TR ye gelip ayda 3-5 bine talim kim tercih eder

hemde Istanbul gibi dunyanin en pahali sehirlerinden birinde

ama cocugum icin bende donmek istiyorum ve bende 3-5 bine talim edecem

3.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    ben amerikadayim dediklerniize inaniyorum

ama Avustralyada issiz muhendis olup yilda 100 bin dolara isbulma potansiyelin varken TR ye gelip ayda 3-5 bine talim kim tercih eder

hemde Istanbul gibi dunyanin en pahali sehirlerinden birinde

ama cocugum icin bende donmek istiyorum ve bende 3-5 bine talim edecem
    3 5 bin de değil şimdi. Işinde iddialı bir mühendis için 5+ yıl tecrübe de varsa net 10k altı eline geçmemesi gerekir. Odtü boğaziçi itü piyasası böyle en azından...

Bu da benim hesabımla california için 120k brüt gibi paralara denk geliyor. Arkadaşım mesela 120k ile bir startup a başladı (sf), bu paralar için gelmeye hiç gerek yok diyor çünkü tr de paranın sana sağladığı yaşam abd ye göre çok daha iyi... az kazansan bile daha iyi yaşıyorsun...

O değil de ayda evine 15 - 20 bin üstü para giren insanlar ev almıyor / alamıyor, kim alıyor arkadaş bu evleri...

4.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Eğer bankalar ipotekli konutlar için sms atmaya başladıysa aman diyeyim şimdiye kadar beton almamışlar biraz daha bekleyin, naktinizi iyi koruyun, son yıllarda devamlı çıkan beton için betoon dibine kadar betoon diyenlerin , eğer yaşları gençse , görmedikleri günler gelecek ,geçmiş geleceğe her zaman ışık tutar kaçarı yok .
    Bu bir yorum sayilmaz kuvvetli bir yatirim onerisi sayilir. Tavsiyenize uyacak olanlara verebileceginiz bir garantiniz varmi?...
    Malumunuz 10 yildan beri her gun zikir eder gibi vatandasa beton almayin diye tavsiyelerde bulunan bir kesim var. 10 yil onceki fiyatlara gore bundan sonra fiyat dussede neyi telafi edecek ki?......mesela siz ne kadarlik bir dusus bekliyorsunuz?..

Evet dogru piyasa su anda oldukca durgun. Bu durgunlukta Referandum surecininde epey onemli bir etkisi var.

Su anda gorebildigim genel durum sudur:
    ikinci el piyasasi iyice yerlesmis konutlarda piyasa degerinin %10 altinda satilan her daire bu sartlarda bile alici bulabiliyorlar.

A segmenti yeni projeler ise ayri bir alem. Bazi firmalar abartili liste fiyatlarinin %30-40 kadar fiyat indirebiliyorlar. Mesela liste fiyati 1M olan 3+1 bir daireyi 700B almaniz mumkun.

Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Bu bir yorum sayilmaz kuvvetli bir yatirim onerisi sayilir. Tavsiyenize uyacak olanlara verebileceginiz bir garantiniz varmi?...
    Malumunuz 10 yildan beri her gun zikir eder gibi vatandasa beton almayin diye tavsiyelerde bulunan bir kesim var. 10 yil onceki fiyatlara gore bundan sonra fiyat dussede neyi telafi edecek ki?......mesela siz ne kadarlik bir dusus bekliyorsunuz?..

Evet dogru piyasa su anda oldukca durgun. Bu durgunlukta Referandum surecininde epey onemli bir etkisi var.

Su anda gorebildigim genel durum sudur:
    ikinci el piyasasi iyice yerlesmis konutlarda piyasa degerinin %10 altinda satilan her daire bu sartlarda bile alici bulabiliyorlar.

A segmenti yeni projeler ise ayri bir alem. Bazi firmalar abartili liste fiyatlarinin %30-40 kadar fiyat indirebiliyorlar. Mesela liste fiyati 1M olan 3+1 bir daireyi 700B almaniz mumkun.
    Sayın abartın, trendlerin bugünden yarına değişmediğini sanırım siz benden daha iyi biliyorsunuzdur. Hangi yılı baz alıp on yıldır beton trendi değişmedi diyorsunuz bilemem ama ben betonda 2016 yılına kadar 6-7 yıllık ekstrem artış trendi gördüm. Her neyse ekonominin genel kabul görmüş kuralları vardır , hiç bir yatırım aracı sonsuza kadar düşmediği gibi sonsuza kadar çıkmazda. Haa ! beton sevgisi için diyecek bir şeyim yok , herkesin kendi evinin olmasını arzu etmesi normal bir davranış olabilir, kendine güvenenin de şartlarını zorlayarak ev almasını normal kabul edebiliriz ama bu demek değildir ki ekonomi her zaman betonun çıkışına destek olacak.

6. Akıntıya karşı kürek çekilmez derler.

Alım, büyüme, satürasyon ve gerileme evreleri vardır gayrimenkul sektöründe. Büyük döngü süresi 12-15 yıl olduğu için insanlar pek bilmez. Gayrimenkul sektör uzmanları satürasyon evresi bitiyor gerileme evresi başlıyor diyor.

Nakit kraldır dönemi yaklaşıyor galiba!

Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    elinde nakit olanlar için çok büyük fırsatlar gelecek düşüncesindeyim.... tabi kredi borcuna girenler için de çok sıkıntılı günler...

7.  Alıntı Originally Posted by HubFund Yazıyı Oku
    Akıntıya karşı kürek çekilmez derler.

Alım, büyüme, satürasyon ve gerileme evreleri vardır gayrimenkul sektöründe. Büyük döngü süresi 12-15 yıl olduğu için insanlar pek bilmez. Gayrimenkul sektör uzmanları satürasyon evresi bitiyor gerileme evresi başlıyor diyor.

Nakit kraldır dönemi yaklaşıyor galiba!

(Dikkat!!!
    Kimseye al-sat-tut tavsiyesi değildir!!!)

Şahsen bir kaç ay ciddi ciddi evi satıp nakit ile beklemeyi düşündüm....
    Ama dediğiniz gibi "cash is the king"

8.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    bunlar dogru degil

olay tamamen para ile alakali. Turkiye'de parayi bulan miras yada is yada vurgun farketmez herkes TR ye donup cok guzel yasiyorlar

BU turkiyeye donemem muhabbeti bizim gibi fakir fukaralara ait.

Parasi olana TR cennet.

Babam 1983 te Enka ile Suudi Arabistana gitmisti proje muduruydu. Orada yillarca calistiktan sonar dayanamayip dondu. O zaman kucuktum ama dediklerini hic unutmuyorum

Derdiki "ne kadar zavalli varsa yurtdisinda". Cunku size sehrin 100km otesinde bir santiyeye tikiyorlar ve haftada 1 gun o santiyeden cikma hakkin var. Efendim bankaya su kadar para yatiyormusta bilmemneymis. Hayatini satiyorsun daha ne olsun? Yani hapishane hayatindan farki ne?

Bana fotolari gostermisti oradaki arkadaslarinin muhendislerin iscilerin yemek yedikleri calistiklari yerler falan. Simdi dusunuyorumda dunyada ne kadar cok kole var.

Oysaki zengin insanlar bunlarla ugrasmaz. Boyle kolelikler yapmaz. Turkiyeye donemeyenler Turkiyede para kazanamayacaklarini bilenlerdir yoksa kultur uyusmazligi falan fasa fiso.

Kapitalizmde hersey para ve menfaate dayanir. ABD de binlerce Turk tanidim ne kadar zengin varsa dondu ne kadar fakir fukar ezik buzuk varsa buralarda.
    Genelleme yapmışsınız, doğru olmamış..

Sayfa 65/1014 İlkİlk ... 1555636465666775115165565 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •