Sayfa 35/1000 İlkİlk ... 2533343536374585135535 ... SonSon
Arama sonucu : 7999 madde; 273 - 280 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

ne demiştim bazı .......... lar
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

2.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Ne yapsın.. O da bir şekilde teselli bulmak zorunda..
    Doğru veriler ile teselli huzur verir , ama veriler henüz teselli bulunamayacak bir düzeydeyse bence acele etmemek lazım.

625 baz puan faiz artışı 6 ayda %80 yükselmiş olan dövizi %2 dahi aşağıya çekmekte zorlanıyorsa dikkat etmek gereklidir.

Önümüzdeki hafta çok önemli. 1-2 gün içinde daha sağlıklı veriler ile yorum yapabileceğiz.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Merkez bağımsızlığı icin önemli bir adim attı , siyasi baskı filan umrumda degil dedi.. Bu yonden önemli bir karar ..

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Doğru veriler ile teselli huzur verir , ama veriler henüz teselli bulunamayacak bir düzeydeyse bence acele etmemek lazım.

625 baz puan faiz artışı 6 ayda %80 yükselmiş olan dövizi %2 dahi aşağıya çekmekte zorlanıyorsa dikkat etmek gereklidir.

Önümüzdeki hafta çok önemli. 1-2 gün içinde daha sağlıklı veriler ile yorum yapabileceğiz.
    Onun tesellisi teknik teselli değil sevgili Rxpu.
    Onunki züğürt tesellisi.
    Benim paranın yarısı eridi gitti ama oh olsun dolarcılarda (kârdan) zarar etti tesellisi

TCMB 625 bp faiz artırdı-Dolar/TL 6,01'e sınırlı düşüş yaşadı
    Investing.com

pek beğenmemiş investing kararı sınırlı düşmüş diyo 40 kuruş düştü la sen sınırlı diyon
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by MedwiG Yazıyı Oku
    Merkez bağımsızlığı icin önemli bir adim attı , siyasi baskı filan umrumda degil dedi.. Bu yonden önemli bir karar ..
    valla benmde taktir ettim ama

7.  Alıntı Originally Posted by electrician Yazıyı Oku
    Kuvvetle muhtemel resesyon bekliyor bizi,fiyatların daha fazla şişeceğine ihtimal vermiyorum...
    Eğer gerçek anlamda bir resesyon sağlanabilirse (mali politikanın da desteklediği) bu Türkiye için ciddi bir kurtuluş yolu olabilir.

3-4 çeyrek resesyon halının altındaki tüm pislikleri temizleyecektir.

Benim çekincem politikacıların yerel seçimleri dikkate alarak bu süreci engellemeye çalışmaları. Bu durumda kurtuluş reçetesi çok daha acı ve uzun olabilir. (8-10 çeyreklik bir resesyon gibi)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Investing.com - Yılın en kritik PPK toplantısı olarak görülen bugünkü toplantı kararı açıklandı. TCMB gecelik borçlanma faizini %7,25 ve haftalık repo faizini %8 ile sabit tutarken ve GPL borç verme faiz oranını 625 bp artırdı %24'2 yükseltti.

3 Eylül'de parasal duruşun yeniden şekilleneceğini açıklayan TCMB'nin bugünkü PPK kararı sonrası ilk açıklaması:

'Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.'

Güne 6,35 yakınında başlayan USD/TRY kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TCMB'yi hem faiz hem de enflasyon konularında eleştirmesi ile %2,5 yükselişle 6,5574'e çıktı. Karar öncesi 6,42 seviyesinde fiyatlanan kur, karar sonrası ilk tepki olarak 6,01 seviyesine geriledi ve günlük bazda %5 kayıp verdi. İlk tepkinin ardından tekrar 6,18'e yükselen kur son dakika itibariyle %3 düşüşle 6,15 seviyesinde fiyatlanıyor.

25 Nisan-7 Haziran aralığında toplamda 500 bp faiz artışı yapan TCMB, 24 Temmuz'u pas geçmesinin ardından Eylül toplantısında 625 bp faiz artırarak yılın ilk 9 ayında toplamda 1125 bp faiz artışı yapmış oldu.

Sayfa 35/1000 İlkİlk ... 2533343536374585135535 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •