Sayfa 79/182 İlkİlk ... 2969777879808189129179 ... SonSon
Arama sonucu : 1452 madde; 625 - 632 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Gelir vergisi dilimleri %15, 20, 27, 35 ve 40 diye gider.

2022 için 2. dilim olan %20 için beyan sınırı 70,000 dir.

Önce gelirlerinizi toplarsanız. Ücret geliriniz hariç beyana tabii tüm gelirlerinizin (eurobond kupon fiaz gelirleri dahil) toplamı gelir vergisi 2. dilimini geçerse eurobond kupon faiz gelirleriniz beyan ederseniz.

Gelirlerinizi beyan ettikten sonra yukarıda saydığınız kalemleri gider yazma hakkınız vardır.

Özetlemek gerekirse önce gelirlerinize bakarsanız. Gelir vergisinin ikinci dilimini geçiyorsa eurobond kupon faiz gelirlerinizi diğer menkul veya gayrımenkul sermaye iratlarınızla beraber beyan edersiniz.

Eğitim sağlık harcamalarınızı ve varsa sağlık veya yaşam sigortalarınızı (bes hariç) gider olarak düşersiniz.

Yani toplam gelir - yazacağım gider, 70 binin altında kalırsa beyan etmek zorunda değilim diye bir şey söz konusu değil.
    Çok teşekkür ederim.

Internet vergi dairesinde de yoktu henuz bir bilgi, bana fis filan da vermedi vergi memuru...

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Ödeme yılı ve taksit sayısı doğrudur. Beyanname verdiğinizde tahakkuk fişi oluşur. Orada borç bilgisinin gözükmesi lazım.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

3. Günaydın,

Vergi matrahıyla ilgili bir sorum daha olacak. Yönergede yazmıyor ama başka bir kaynakta da net olarak bulamadığım için soruyorum. Vergi matrahını hesaplarken Eurobond kupon gelirlerine varsa kira gelirlerini de ekliyoruz. Peki kira gelirimiz yoksa aksine kira gideri varsa bu tutarı matrahtan düşmek mümkün müdür? Hiç bu durumda olan oldu mu?
    Şimdiden çok teşekkürler

4.  Alıntı Originally Posted by Canth Yazıyı Oku
    Günaydın,

Vergi matrahıyla ilgili bir sorum daha olacak. Yönergede yazmıyor ama başka bir kaynakta da net olarak bulamadığım için soruyorum. Vergi matrahını hesaplarken Eurobond kupon gelirlerine varsa kira gelirlerini de ekliyoruz. Peki kira gelirimiz yoksa aksine kira gideri varsa bu tutarı matrahtan düşmek mümkün müdür? Hiç bu durumda olan oldu mu?
    Şimdiden çok teşekkürler
    Kira giderinden kastınız nedir?

Kirada otururken sahip olduğum evimi de kiraya veriyorum diyorsanız, ve bundan zarar çıkıyorsa da bir şey değiştirmez.

Konut kira geliriniz 2022 yılı için 9500 liranın üstundeyse beyana tabiidir, toplama da dahildir.

Ücret geliri de dahil tüm gelirlerinizin toplamı ücretler için 3.vergi dilimini geçiyorsa, (2022yili için 170,000), 9500 TL'lik istisnadan da yararlanamazsınız.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Internet vergi dairesinde de yoktu henuz bir bilgi, bana fis filan da vermedi vergi memuru...
    İnteraktif Vergi dairesine e-devlet şifrenizle girip borç sorgulaması yapmanızı öneririm
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    İnteraktif Vergi dairesine e-devlet şifrenizle girip borç sorgulaması yapmanızı öneririm
    Beyannameyi hangi yıl verdiniz? Muafiyet sınırının altında kalıp vergi çıkmamış olabilir mi?

Bu durumda sadece beyannameye ait damga vergisi çıkar. Ama ödenecek vergi çıkmaz.

7. Sn tantrum,

"Devretmez" diye belirttiğiniz 2 durum var. Bunların devretmeyecegi hangi kanun maddesinde yaziyor acaba. Pek hakkaniyetli gelmedi bana.
    Ben geçen yillarda pirimli olarak çok miktarda bond aldim ama bilmedigim icin ertesi yılki kupon gelirlerimden pirim miktarlarını düşmedim.
     Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Daha önceki yazılarımda bu konuyu çok ayrıntılı anlatmıştım.

Özet geçeyim.

Eurobondu iskontolu değil primli aldıysanız

Alış bedeli (kirli fiyat) - Nominal Değer = Birikmiş kupon faizi + kalan miktar

Birikmiş kupon faizini o eurobonddan ilk kupon faizi elde ettiğiniz yıl bir seferde düşebilirsiniz. Devredemez...

Kalan miktarı alacağınız kupon sayısına bölüp her yıl itfa edersiniz. Devredemez....
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

8. Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

Sayfa 79/182 İlkİlk ... 2969777879808189129179 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •