Sayfa 767/2114 İlkİlk ... 26766771775776576676776876977781786712671767 ... SonSon
Arama sonucu : 16909 madde; 6,129 - 6,136 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Yabancı yatırımcı tatil dönüşü ne yapacak?

Serhat Gürleyen Serhat Gürleyen
    52 dakika önce

“Gelişmekte olan ülke varlıklarına yönelik risk algısının bozulmaya başladığı bir döneme denk gelen Merkez Bankası şoku yabancı yatırımcıyı acil çıkış kapısına yöneltiyor. Gittikleri gibi geri gelirler demeyin. Biz o başlığı 5 sene önce attık. Giden geri gelmiyor. Gidenin yerine gelen az sayıda yabancı yatırımcı Türkiye’de stratejik değil taktiksel pozisyon alıyor. Yani halk deyimiyle vur-kaç yapıyor.”

https://blog.isyatirim.com.tr/yabanc...mpression=true

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Yabancı yatırımcı tatil dönüşü ne yapacak?

Serhat Gürleyen Serhat Gürleyen
    52 dakika önce

“Gelişmekte olan ülke varlıklarına yönelik risk algısının bozulmaya başladığı bir döneme denk gelen Merkez Bankası şoku yabancı yatırımcıyı acil çıkış kapısına yöneltiyor. Gittikleri gibi geri gelirler demeyin. Biz o başlığı 5 sene önce attık. Giden geri gelmiyor. Gidenin yerine gelen az sayıda yabancı yatırımcı Türkiye’de stratejik değil taktiksel pozisyon alıyor. Yani halk deyimiyle vur-kaç yapıyor.â€

https://blog.isyatirim.com.tr/yabanc...mpression=true

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bence bu adam en guvenilir analist.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bütün alışverişini kendi yapan ve piyasayı gözlemleyen biri olarak ,ENAG'ın %44.61 yıllıklandırılmış enflasyonunun benim gözlemlerime de uyduğunu söyleyebilirim.
    ENAG bire bir tüik in ürün sepetini ve ağırlıklarını mı baz alıyor..aradaki fark fiyat toplanan noktaların farklılığı ise, bana biraz abartı geliyor fark...yok, ürün sepeti ve ürünlerin ağırlığı farklı ise enag ın sonuçları da doğru olabilir.

Ben de son üç yıldır, a dan z ye evimizin tüm alış verişini kendim yaparım (halk pazarı vs de dahil). şahsi gözlemim %25 civarı bir enflasyon....ama bu benim enflasyonum tabii ki, ülke enflasyonu konusunda fikir vermez.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    ENAG bire bir tüik in ürün sepetini ve ağırlıklarını mı baz alıyor..aradaki fark fiyat toplanan noktaların farklılığı ise, bana biraz abartı geliyor fark...yok, ürün sepeti ve ürünlerin ağırlığı farklı ise enag ın sonuçları da doğru olabilir.

Ben de son üç yıldır, a dan z ye evimizin tüm alış verişini kendim yaparım (halk pazarı vs de dahil). şahsi gözlemim %25 civarı bir enflasyon....ama bu benim enflasyonum tabii ki, ülke enflasyonu konusunda fikir vermez.
    ENAG Metodoloji

https://enagrup.org/?p=metodoloji

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Sayın Deniz 43 , İŞ C hisselerinin karışık bir yapısı var. A-B -kurucu hisse gibi. Bunlar bankanın yüzde 10 unu kendilerine mi istiyor. Bu ve İŞC hisselerinin hazneye devri ile bu bankanın da devletleşmesinin hisseye etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz ? Hisse sanırım Telekoma 1 milyar dolar kredi vemişti. Bu kredidini geri dönüşünü nereden öğrenebiliriz. Bilanço da gözükmüyor. Kısaca banka hakkında deyalı bilginiz var mı ?

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz 43 , İŞ C hisselerinin karışık bir yapısı var. A-B -kurucu hisse gibi. Bunlar bankanın yüzde 10 unu kendilerine mi istiyor. Bu ve İŞC hisselerinin hazneye devri ile bu bankanın da devletleşmesinin hisseye etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz ? Hisse sanırım Telekoma 1 milyar dolar kredi vemişti. Bu kredidini geri dönüşünü nereden öğrenebiliriz. Bilanço da gözükmüyor. Kısaca banka hakkında deyalı bilginiz var mı ?
    Yakın zamanda iş bankası ya da borsadan başka bir hisse senedi satın alma planım olmadığı için, ne iş bankası için ne de diğer hisse senetleri için de yaptığım detaylı bir araştırma da,değerleme çalışması da yok.

-İş bankası hisselerinin Hazineye devri tabii ki yatırımcı bakış açısı açısından çok olumsuz olur.Ülkemizde miras hukukunun,anayasa ile güvence altına alınmış mülkiyet hakkının dokunulmazlığının ihlal edilmesi olayı yaşanmış olur.Ama zaten kanunlar, hatta anayasanın çiğnendiğine,hukukun üstünlüğünün kalmadığına dair sürekli yeni örnekler görüyoruz,dolayısıyla böyle bir şey olsa da artık şaşırmam,yatırımcılar da şaşırmaz.Ama bunun sonucunda,"hukukun üstünlüğü" olmadığı için, dışarıdan doğrudan yatırım gelmediği gibi,yerlilerin de yatırımları zayıf seyrediyor. Ara sıra hızla girip çıkan portföy yatırımları geliyor,ama son malum gelişmelerden sonra oradan da akış duracak gibi gözüküyor.
    -Bankalar Telekom'un sahibi OTAŞ'a 4.750 milyar dolar kredi vermişti.Lübnanlılar Telekom'un içini boşaltıp,borcu ödemeden kaçınca ,Telekom'un %55 hissesi,verdikleri borç oranında bankaların oldu,bankalar bu amaçla SPV adlı bir şirket kurdular.Bankaların OTAŞ'a verdikleri bu krediyi nasıl muhasebeleştirdiklerini bilmiyorum,yıllık faaliyet raporlarındaki dip notlarını okumak,incelemek lazım.Ama örneğin bilançonun düzenlendiği tarihteki telekomun hisse oranındaki borsa değerini varlık olarak gösterebilirler,veya defter değeri daha yüksekse onu varlık değeri olarak gösterebilirler,verdikleri krediye faiz işlettikten sonra varlık fiyatı ile arasındaki farkı zarar gösterebilirler,ama bankaların esas hedefi ellerindeki hisseleri satmak.Satış fiyatı ile üzerine faiz işletilip satış gününe kadar getirilmiş kredi tutarı arasındaki fark bankanın kesin zararı olur.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ABD'de çok kuvvetli gelen(Aralık 1983'ten beri son 37 yılda gelen en güçlü veri ) bir ISM imalat PMI verisinin arkasından ,çok kuvvetli gelen bir tarım dışı istihdam verisiyle(916 bin istihdam artışı,bir önceki ayın da 89 bin edilerek yukarı yönde revize arttırılmasıyla 1 milyon'un üzerinde istihdam artışı) beklediğim gibi ABD benchmark tahvil faizleri ve dolar endeksi yükselişe geçti.Ama Paskalya tatili nedeniyle veriler henüz tam fiyatlandırılmadı.Eğer ABD'den Pazartesi günü gelecek imalat dışı ISM verisi de güçlü gelirse,benchmark ABD 10 yıllık tahvil faizinin gelecek hafta %1.80'i,30 yıllık tahvil faizinin %2.60'ı test etmesini beklerim.Bu durumda gelişmekte olan ülkelerin paralarına ve varlıklarına satış gelebilir.
    Gelecek ay ABD'de aşılanma işlemlerinin tamamlanmasıyla ve teşvik paketlerinden gelen paranın hane halklarına ve reel sektöre akmasıyla, ertelenmiş talebin de devreye girmesiyle ve özellikle hizmet sektöründeki çok sayıda iş yerinin açılmasıyla,önümüzdeki 3-4 ay da çok kuvvetli istihdam rakamlarının gelmesini,ekonomideki büyüme hızının ivme kazanmasını ,enflasyon baskılarının daha hissedilir hale gelmesiyle benchmark tahvillerinde de yükseliş bekliyorum.
    05:00 PM
    US
    ISM Non-Manufacturing PMI MAR 63.7
    55.3 59
    US
    ISM Non-Manufacturing Business Activity MAR 69.4
    55.5
    US
    ISM Non-Manufacturing Prices MAR 74
    71.8
    US
    ISM Non-Manufacturing New Orders MAR 67.2
    51.9
    US
    ISM Non-Manufacturing Employment MAR 57.2
    52.7

https://tradingeconomics.com/united-...ufacturing-pmi

İmalat dışı ISM PMI verisi de çok güçlü geldi.

"The reading pointed to the strongest growth in services activity ever. "

gelmiş geçmiş en kuvvetli veri

Artık,bu hafta benchmark ABD 10 yıllık tahvil faizinin %1.80'i,30 yıllık tahvilin %2.60'ı test etmesini,dolar endekasinin de yükselmesini bekliyorum.

8. Günaydın Deniz Hocam, ve arkadaşlar yanılmıyorsam siz dolar haziranda 8 olur demiştiniz dolar Nisan da 8 i geçti yeni bir tahmininiz var mı?

Sayfa 767/2114 İlkİlk ... 26766771775776576676776876977781786712671767 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •