Sayfa 132/250 İlkİlk ... 3282122130131132133134142182232 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 1,049 - 1,056 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    KomradCelal herşeyin orijinal belgesini, kitabını, fotoğrafını, gazete kupürünü yayınlıyor. Muazzam bir arşiv yayınlamış her nereden bulduysa.

https://mobile.twitter.com/komradcelal1?lang=en
    Halt etmiş Comradcelal... Belli ki püsküllü gibi beyni sulanmış..

Belgelerine baktım, hepsi Yunan yada dış basın küpürleri...

Bakınız, SN.Grafik bu hayatta kulağımın arkası da gitti... Belki 1,000,000 insan tanıdım, sonuç

"İnsanları dediklerine göre değil; yaptıklarına göre yargılama metodunu seçtim..."

Çünkü bir adam hakkında çok bonkör, çok eli açık, ço verici derler, söylerler, yazarlar, çizerler... Ama birgün o kişi ile lokantaya gidersiniz eli cebine gitmez, cebinde akrep vardır...

Yada;

bir adam hakkında, çok dürüst, çok harbi, çok gerçekci denir, br ortamda vıcık vıcık davranır, dedikodu yapar...

O sebeple benimde tavsiyem neler yazıldığına, neler denildiğine, neler söylendiğiden ziyade neler yaptıklarına bakmanız...

Bir milleti uçurumun eşiğinden almış, düzenli İngiliz, Fransız, İtalyan, Yunan birlikleri ile savaşmış. Cumhuriyeti, Çocuk Bayramını, Gençlik Bayramını armağan etmiş. Cahil milleti muassır medeniyet seviyesine getirmiş. Kadınlara tüm haklarını vermiş..

Bir saçma kaynak daha okumuş idim.. Mustafa Kemal Paşa hiç savaşmamış diye... Cevap yazmadım...

Osmanlıya gelince...

Yapılanlara bakınız.. Denilenlere değil...

Saray ecnebi doludur. Osmanlıyı Anadolu da en güçlü en büyük Selçukluların devamı olan Karamanoğulları kuracak iken, Anadoludaki en zayıf beylik olan Osmanoğulları neden kurdu. Gerçek Anadoluda yaşayan Türk ler Manav-Yörük-Türkmen-Kıpçak olur...

Anadoluda ki diğer beylikler Osmanoğullarına neden Balkan devletlerinden çok daha sert direndi...

Osmanlı neden Anadolu da değil de Sırbistan Bulgaristan ve Makedonya da kısaca Balkanlarda kuruldu..

Osmanlı da son Yörük asıllı Sadrazam Halil Paşa neden hain diye idam edildi.. Sadrazam Halil Paşa Osmanlı Hanedanında ki son Türk idi... Onun ölümü Osmanlı yı tamamen ecnebi hale getirdi.

Osmanlı neden Millet ve Ulus devleti değilde, Tebaa devleti olmayı seçti...

Osmanlı Sarayı neden Türkler ile alay ederdi? Türkleri aptal mı görürdü? Yörükleri bunlardan bir halt olmaz dağlarda orduya sığır yetiştirsin diye TOROS dağlarına süren Osmanlı Padişahı kim idi?

100,000 kişilik Osmanlı ordusunun 90,000 ini neden Sırplar Bulgarlar ve Arnavutlardan olurdu?

Kendi öz çocuklarını boğduran, 10 tane kardeşlerinin kellelerini alan, sırf başka mezhepten diye milyonları kesen Osmanlı padişahı kimdi?

7-8 yaşında Oğlancı- Çocuk haremleri olan Osmanlı Sultanları Kimdir? Haremde neden on 100 lerce eşleri varken onlara zinaa olmuyor? Bilakis İslamiyetin Halifesi oluyor... Yoksa İslamiyet sultanlara farklı vatandaşa farklı mı?

3 kıtada nam salan Osmanlı neden ilk ciddi düşmanları olan başlarında bir Türk olan Türkmen Uzun Hasan lı Persleri ve de Viyanayı yenemedi?

Anadoluyu bir gezin, 3 kıtada nam salan bir imparatorluğun torunlarına benzer bir halk var mı? Peki Osmanlı bu zenginliği nereye götürdü? Balkanların Bulgarların Sırpların her tür altyapısını Osmanlı yaparken, Anadoluda neden tek bir yol yapmadı yada ray döşemedi.

İngiliz İspanya Portekiz Alman İmparatorluklarının zenginliğinin nereye gittiği belli iken...

Sorular çok Sn. Grafik...

O sebeple Kurtuluş Savası sonrası İstanbul'u tam alacak iken Mustafa Kemal Paşa sayesinde yeniden kaybetme hırsı ile dolmuş; birkaç Yunan yada İngiliz Gazetesi haberi ile Atatürk'ü yargılamayalım...

İnan bana Osmanlının Seceresi çok daha bozuk...
    Son düzenleme : selka; 09-06-2019 saat: 19:41.

2. izledim teşekkür ederim, kur konusunda iyimser gördüm sizi, hayırlısı olsun bakalım, inşallah daha da düşer de memleket kazanır diyelim, saygılar.

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    The pasha USD hakkında tüm düşüncelerim youtube kanalımda izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=Vqo5VJTaVkk

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,411
    Doların bu ülkede düşüşe geçmesi ülke için tam bir felaket olur.Bedeli yüksek faiz olur.Yüksek enflasyon olur.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Doların bu ülkede düşüşe geçmesi ülke için tam bir felaket olur.Bedeli yüksek faiz olur.Yüksek enflasyon olur.
    Sn.Human iyi akşamlar dilerim.. Umarım her şey yolundadır... Katkınız için teşekkür ederim. Ben maalesef bu konuda sizin ile aynı fikirde değilim. S400 krizi dahil bu yıl maksimum 2019/12 vade içinde tahminim 6,50 TL dir... USD düşerse faizlerin yükseleceğine değil, düşeceğine inanıyorum...

5.  Alıntı Originally Posted by the pasha Yazıyı Oku
    izledim teşekkür ederim, kur konusunda iyimser gördüm sizi, hayırlısı olsun bakalım, inşallah daha da düşer de memleket kazanır diyelim, saygılar.
    Sn.Pasha yinelemek isterim. CDS lerin 15 yıllık zirvesi olan 525 de iken USD 6,15 TL idi... Suriye Krizi, S400, yargı ve hukuk reformu, siyasi ve Kıbrıs, Suriye riskleri bu CDS lerin içinde idi...

2010 yılında TR de sanırım CDS lerimiz 135 leri görmüştü...

Şu an CDS lerimiz 475 sanırım.. USD 5,83 TL de, BIST 93,000 de...

USD dip diyebilmek için öngörüm CDS lerimizin 150 BIST in 130,000 olması gerekir. Bu da bu şartlarda USD tahminim 4,75 TL dir...

Sonuçta risk bu.. Gerçekleşir gerçekleşmez.. Eğer TR CDS lerinin 525 ve üzeri gideceğine inanıyorsanız USD da 7 TL yi hedefleyebilirsiniz..

Unutmayınız bu ülkede CDS riskimiz 135 olmuştur. Ve bu yine olabilir. Bu sadece bir tahmin.

Ana düşüncem CDS lerimizi 300 lü rakamlara taşıyabilirsek USD da dip 5,25 TL olur. Bunun için S400 lerden vazgeçmemiz yada başka bir formül bulunması şarttır...

Sonuçta YATIRIM bir risktir.. Bu riski göz önüne almak gerekir... Ben olası USD da 7 TL ve üzeri ederin tüm şirket bilançolarının iflası anlamına geldiğini düşünüyorum, o sebeple yabancı ortak olduğu şirketlerin iflas etmesine izin vermez...

O sebeple USD da ana yön %51 aşağıdır...

6.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    hocam
    zamanında ülkemizde aramalı üreten tesisler kapanmasaydı(veya açılsaydı) dediğine katılırdım
    ancak imalat sanayi aramalı ihtiyacının yüzde 85'ini yurtdışından alıyor.
    ihracat yapmak için önce ithalat yapıyoruz. dediğiniz yüksek kur ihracatı düşündüğün gibi artıramıyor. ihracat biraz artsa da artışı hızı gittikçe yavaşlıyor.
    Bugünlerde çok seslendirilen diğer yönü ise;
    Yüksek kur,ucuz iş gücü sayesinde maliyet azaltarak ihracatı artırmayı düşünüyorsun sanırım.bugün ülkemizdeki Suriyeliler 250-300 dolar arası çalıştırılıyor. Çinde bile bu ücret 400 dolar civarı Çinden bile ucuz işçilik var.Daha ne kadar düşecek bu ücret.
    Bari fabrika sahipleri ekmek-su-barınak versinler onlara çalışalım

7.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    O sebeple benimde tavsiyem neler yazıldığına, neler denildiğine, neler söylendiğiden ziyade neler yaptıklarına bakmanız...

Yapılanlara bakınız.. Denilenlere değil...
    Sn Selka bu kelamları ettikten sonra Osmanlı hakkında yazdıklarınızın tümü tezattır. Ayrıca yönteminizin aynısını aynı şekilde Mustafa Kemal düşmanları da kullanmaktadır. Objektif olmaktan da tamamen uzaktır,bu söylemler belli bir kesim için bariz tuzaktır. Geniş bakış açısına sahip olanlar neresi tezat,neresi tuzak anlayabilirler

8.  Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Sn Selka bu kelamları ettikten sonra Osmanlı hakkında yazdıklarınızın tümü tezattır. Ayrıca yönteminizin aynısını aynı şekilde Mustafa Kemal düşmanları da kullanmaktadır. Objektif olmaktan da tamamen uzaktır,bu söylemler belli bir kesim için bariz tuzaktır. Geniş bakış açısına sahip olanlar neresi tezat,neresi tuzak anlayabilirler
    Sn.Cumartesi haklı olabilirsiniz. Tezat teşkil edebilir. Lakin, Mustafa Kemal Paşa bize biz olmayı, millet olmayı, ulus olmayı öğretmiştir. Benim düşüncemde; Osmanlı bir Türk Devleti olmaktansa, tebaa devleti olup arap alfabesi ve vahabi kültürü ile gerçekte özünden kopmuştur.

Kendisini Türk olarak tanımlayanların; Osmanlı yı atası olarak görüp, "Ne Mutlu Türk'üm diyene!" vecizesini söyleyen Mustafa Kemal'e özümüzden uzaklaştırdı yaftası vurmak, en hafif tabirim ile haksızlıktır, deyip konuyu kapatmak isterim...

Çünkü bu tip konularda tartışmalar ile bir arpa boyu maalesef yol alınmıyor.. Bence Mustafa Kemal'i de, Osmanlı Tarihini de bağımsız kaynaklardan okuyup, kişisel olarak karar vermek gerekir..

Sağlıcakla...

Sayfa 132/250 İlkİlk ... 3282122130131132133134142182232 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •